Byliny wieloletnie mogą wymagać wykopania przed zimą i przeniesienia na czas mrozów w cieplejsze miejsce. Wiele gatunków poradzi sobie jednak w gruncie, ponieważ doskonale znosi nawet duże spadki temperatury. Jakich bylin nie trzeba wykopywać na zimę? Podpowiadamy.
Czytaj artykułWertykulacja trawnika jesienią to istotny zabieg, dzięki któremu pozbywamy się warstwy filcu i pomagamy trawie lepiej przygotować się do nadchodzącej zimy. Kto marzy o gęstym, estetycznym trawniku wiosną, powinien jesienią przeprowadzić wertykulację. Jak to poprawnie zrobić i czego użyć? Podpowiadamy.
Czytaj artykułDo końca 2023 roku wiele gospodarstw domowych w Polsce będzie mogło liczyć na jednorazowy upust od cen prądu, na których zostały one zamrożone od początku roku. To rabat, przysługujący po spełnieniu co najmniej jednego z kilku wyszczególnionych warunków. Informacje na ten temat znalazły się w rozporządzeniu, opublikowanym przez ministra klimatu. Komu należy się zwrot za prąd i ile będzie wynosił? Jak można otrzymać rabat? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułJapandi to połączenie japońskiej prostoty i harmonii z popularnym stylem scandi, który stawia na minimalizm. Oba style świetnie się uzupełniają, tworząc we wnętrzach spójną całość. Jakie są założenia japandi i jak urządzić pomieszczenia w tym właśnie stylu? Doradzamy, jakie wybrać meble, kolory i dodatki.
Czytaj artykułBorówki amerykańskie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Nasz kraj jest jednym z największych producentów tych owoców w Unii Europejskiej. Po udanych zbiorach krzewy borówkowe wymagają jednak stosownej pielęgnacji, by przetrwały zimę. Jak dbać o borówkę jesienią?
Czytaj artykułZiemianki ogrodowe dawniej cieszyły się dużą popularnością i znajdowały się przy wielu domach. W tej chwili wracają do łask, służąc między innymi jako spiżarnia czy miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych. Ponadto wspaniale wkomponowują się w krajobraz ogrodu. Czy budowa ziemianki ogrodowej wymaga uzyskania pozwolenia i jak ją zbudować? Podpowiadamy.
Czytaj artykułSeler korzeniowy to popularne warzywo, kojarzone głównie jako składnik włoszczyzny. Nie musi jednak koniecznie trafiać do zup, ponieważ można go spożywać także w formie pieczonej, duszonej, a nawet na surowo. Uprawa selera uchodzi za raczej wymagającą, jednak istnieją sposoby na to, by warzywo urosło dorodne i smaczne. Co zrobić, żeby seler był duży i kiedy najlepiej rozpocząć zbiory? Podpowiadamy.
Czytaj artykułDotychczasowe programy wsparcia rozwoju fotowoltaiki obejmowały raczej pomoc budynkom jednorodzinnym. Dzięki programowi Grant OZE o dopłaty mogą ubiegać się między innymi spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe, a więc jest to szansa na montaż instalacji fotowoltaicznych na blokach. Do kogo dokładnie skierowany jest program i na co można przeznaczyć pieniądze z Grant OZE? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa to szkodnik, który atakuje rośliny w polskich ogrodach. Jest wyjątkowo żarłoczny i potrafi doszczętnie zniszczyć bukszpany. Ciężko z nim wygrać – tym bardziej że prawdopodobnie dostosował się do istniejących warunków i jeszcze lepiej się ukrywa. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowymi sposobami? Podpowiadamy, kiedy szukać na krzewach oznak jej żerowania i jak z nią walczyć.
Czytaj artykułByliny to rośliny wieloletnie, które w wielu ogrodach pełnią funkcję ozdobną. Zachwycają albo czarującymi kwiatami, albo oryginalnymi liśćmi. Znajdziemy wśród nich takie, które preferują miejsca zacienione, jak i takie, które najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych. Jakie byliny do ogrodu poradzą sobie na glebach piaszczystych i suchych? Podpowiadamy.
Czytaj artykuł„Wilki” na drzewach owocowych” to pionowe, młode pędy, które szybko rosną, jednak nie pojawiają się na nich owoce. Jeśli chcemy zebrać obfite i dorodne plony, musimy się ich pozbyć. Jak i kiedy należy to zrobić? Podpowiadamy, jak usuwać wilki z drzew owocowych, takich jak jabłonie, grusze czy śliwy.
Czytaj artykułLas w słoiku to ciekawa, niebanalna ozdoba, która od kilku lat jest prawdziwym hitem w dekoracji wnętrz. Umieszczone w zamkniętym, przezroczystym naczyniu rośliny tworzą własny ekosystem, mogąc w ten sposób przetrwać długie lata. To idealny prezent dla osób zapracowanych, które nie mają czasu pielęgnować roślin, ale też dla fanów interesujących rozwiązań. Czy można zamknąć las w słoiku? Okazuje się, że można. Wyjaśniamy, jak to samodzielnie zrobić.
Czytaj artykułHiacynty to popularne rośliny ozdobne, które zachwycają swoim wyglądem i intensywnym zapachem. Ich kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, ale też żółty, niebieski czy pomarańczowy. Sadzenie hiacyntów nie jest skomplikowane, ale trzeba to robić w odpowiednim terminie i we właściwy sposób, trzymając się zalecanej odległości oraz głębokości. Kiedy i jak sadzić hiacynty? Jak o nie zadbać po posadzeniu? Podpowiadamy.
Czytaj artykułOdkażanie gleby to istotny zabieg, pozwalający pozbyć się z niej groźnych szkodników i bakterii. Niespodziewane więdnięcie roślin i słabsze plony mogą być oznaką, że dezynfekcja gleby jest konieczna. Tym bardziej, jeśli chcemy uprawiać w tym samym miejscu ten sam gatunek. Jak odkażać glebę po ogórkach i dlaczego jest to tak istotne działanie? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 18
- Następna