Artykuły
Nie każdy wie, że cukinię z powodzeniem można uprawiać z własnych nasion. Wystarczy zebrać je w poprzednim sezonie z dojrzałych owoców, a następnie poddać kilku prostym zabiegom, dzięki którym zyskuje się pewność, że wykiełkują. Jak zbierać nasiona cukinii krok po kroku? W jaki sposób je przechowywać, aby móc wykorzystać je za rok? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.
Czytaj artykułZliczając wszystkie jego zalety, łatwo dojść do wniosku, że to idealna roślina do niemalże każdego ogrodu. Rozchodnik okazały prezentuje się pięknie praktycznie przez cały sezon, a na koniec lata daje prawdziwy spektakl barw. Nadaje się do gruntu i do donicy, jego uprawa wymaga niewiele zachodu, dlatego ogrodnicy mawiają, że to roślina bezobsługowa. Nie masz go jeszcze w swojej kolekcji? Czas to zmienić. Oto najpiękniejsze odmiany rozchodnika okazałego, kolorowe poduchy, które w ogrodzie wyglądają przepięknie.
Czytaj artykułOkazałe kwiatostany hortensji są piękną ozdobą ogrodu, dlatego zależy nam, aby utrzymywały się jak najdłużej. Jeśli chcemy cieszyć się ich oszałamiającą urodą do późnej jesieni, musimy zadbać o krzewy i umiejętnie je zabezpieczyć. Jednym z najlepszych na to sposobów jest ściółkowanie hortensji. Jakie zalety ma ten zabieg? Co wykorzystać jako ściółkę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułDierama jest rośliną mało znaną i rzadko spotykaną w naszych ogrodach. Mimo to zdecydowanie zasługuje na uwagę ze względu na nietypowo wyglądające kwiaty, które zwisają z łukowato wygiętych łodyg. To sprawia, że nazywana jest często „anielską wędką”. Uprawa dieramy w naszym klimacie może sprawiać pewne trudności. Wystarczy jednak pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach, a będzie zdobić twój ogród aż do września. Sprawdź, jak wygląda uprawa i pielęgnacja dieramy.
Czytaj artykułZbliża się czas sadzenia tulipanów, które są nieodłącznym elementem wiosennego ogrodu. Zachwycają wieloma kolorami i kształtami, a różnorodność odmian przyprawia o zawrót głowy. Wśród tulipanów możemy znaleźć okazy, które powtarzają kwitnienie, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ich urodą przez wiele lat. Kiedy i gdzie najlepiej posadzić ich cebulki? Które tulipany powtarzają kwitnienie? Poznaj najlepsze odmiany.
Czytaj artykułDawniej królował w ogrodach i domowych spiżarniach, ale w latach 40. niemalże całkiem o niej zapomniano. Obecnie wraca do sadów, rywalizując z drugą witaminową bombą – jagodą kamczacką. Dereń jadalny, bo o nim mowa, może być dużym krzewem lub niewielkim drzewem, wcześnie zasypują go kwiaty, a z nich wykształcają się barwne korale. Chcesz zbierać pyszne, słodko-kwaśne owoce w kruchej skórce aż do późnej jesieni? Sadzenie derenia jadalnego to nic skomplikowanego, spróbuj, a twoją spiżarnię przepełnią wspaniałe przetwory, a ogród wiosna i latem zupełnie się odmieni.
Czytaj artykułDziś trudno sobie wyobrazić ogród bez traw ozdobnych. Można je znaleźć niemal wszędzie: w niewielkich ogródkach przydomowych, wielkich artystycznych aranżacjach oraz w parkach. Trawy w ogrodzie są idealnym tłem dla innych roślin. Możesz stworzyć z nich oryginalne, wielobarwne kompozycje, które będą cieszyć oko niemal przez cały rok.
Czytaj artykułWiele pięknych gatunków i odmian róż może kwitnąć do samych przymrozków, o ile uda nam się zapewnić im właściwą pielęgnację. Późnym latem musimy skupić się na kilku zabiegach, które pobudzają krzewy do długotrwałego kwitnienia. Jednym z najważniejszych jest nawożenie. Sprawdź, jak przygotować odżywkę z ziemniaków do róż.
Czytaj artykułTuje są częstym wyborem w wielu ogrodach, gdyż pełnią rolę dekoracyjną i doskonale nadają się do tworzenia eleganckich żywopłotów. Cenimy je za niewielkie wymagania i piękny wygląd przez cały rok (zachowują swoją intensywną zieleń nawet w zimie). Chociaż tuje nie są wybredne, we wrześniu należy o nie właściwie zadbać. Warto zaopatrzyć je w niezbędne składniki odżywcze, które umożliwią im zdrowy wzrost i pomogą przygotować się do zimy. Sprawdź, jak zrobić odżywczą miksturę do podlewania tui we wrześniu, dzięki której nasze żywotniki będą gęste i soczyście zielone.
Czytaj artykułRośliny cebulowe wymagają dyscypliny w ogrodzie – mają określone pory sadzenia, których warto się trzymać. Jak przygotować podłoże do sadzenia roślin cebulowych? Jakie są terminy sadzenia kwiatów cebulowych i jak dobrze posadzić rośliny cebulowe?
Czytaj artykułOgród pełen cienia to problem wielu ogrodników. Na szczęście są rośliny, którym takie warunki nie przeszkadzają, a nawet pomagają lepiej rosnąć. Jedną z nich jest serduszka okazała. Ta piękna bylina kwitnie krótko, ale stanowi piękną dekorację i element każdej kompozycji. Kiedy sadzić i jak pielęgnować serduszkę?
Czytaj artykułHortensje ogrodowe to okazałe krzewy o kulistych i kolorowych kwiatostanach, które latem ozdabiają nasz ogród. Ukorzenienie hortensji nie jest skomplikowane, jednak musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak wybrać odpowiednią sadzonkę? Kiedy najlepiej rozmnażać hortensje i jak je ukorzenić? Odpowiadamy.
Czytaj artykułKocimiętka to bylina, której największą ozdobą są białe, fioletowe lub błękitne kwiaty. Słynie z intensywnego zapachu, wabiącego nie tylko motyle i pszczoły, ale też naszych czworonożnych przyjaciół. Roślinę tę uwielbiają koty, to jednak niejedyny powód, dlaczego warto mieć ją w ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać kocimiętkę Faassena.
Czytaj artykułOd lat wrzosy (Calluna) cieszą się w polskich ogrodach wielką popularnością. Te rośliny ozdobne o kwiatach o różnych odcieniach fioletu, różu i bieli wraz z nadejściem września dodają uroku każdej przestrzeni. To po prostu kwintesencja złotej, polskiej jesieni. Chcesz posadzić je u siebie, a może rozmnożyć sadzonki, które już pięknie wyrosły? To proste. Oto najlepsze sposoby na ukorzenianie wrzosów. Przeczytaj i dowiedź się, kiedy i jak rozmnażać wrzosy, by jeszcze przed zimą pięknie wyrosły.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 761
- Następna