Nikt nie lubi, kiedy jest mu zimno. Jak się okazuje, statystycznie najbardziej komfortowa temperatura dla człowieka to 22 stopni Celsjusza. Niestety przez większą część roku jest ona na zewnątrz zdecydowanie niższa. Dlatego tak pieczołowicie staramy się dogrzewać w naszych czterech ścianach. Co zrobić, aby nie zmniejszając naszego komfortu oszczędzać ciepło, a co za tym idzie, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Eurofirany
Odpowiednie zasłony i firanki
Piękne tekstylia okienne pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również pomagają nam schować się przed spojrzeniami sąsiadów i osłaniają od promieni słonecznych. Zasłony potrafią również dodać wnętrzu przytulności i ciepła. Niestety nieumiejętnie zawieszone mogą też sprawić, że kwota za ogrzewanie niemiło nas zaskoczy. Dlaczego tak się dzieje? Czy z pomocą zasłon możemy również oszczędzić ciepło w domu?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Eurofirany
Jak wieszać zasłony w okresie grzewczym?
Konstrukcja okna pozwala na przepływ energii cieplnej w dwóch kierunkach: na zewnątrz i do wewnątrz. W okresie przymrozków i chłodu najważniejsze jest, by ucieczkę ciepła z domu zahamować. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą nam zasłony! - Materiał zawieszony po bokach stolarki ogranicza cyrkulację powietrza obok okna i zmniejsza szybkość utraty ciepła. Jeżeli zasłony nie są zawieszone, wówczas ciepłe powietrze z kaloryferów ruchem konwekcyjnym unosi się do góry, obok okna się schładza i spływa w dół, ochładzając kaloryfer – ostrzega ekspert firmy Eurofirany, Justyna Czapla.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Eurofirany
Zasłonięty kaloryfer = zimniej w pokoju
Niestety zasłony mogą również powstrzymać dopływ energii z zewnątrz, ograniczając przepływ promieni słonecznych, które zostają zatrzymane na tkaninie i kwiatach doniczkowych (jeżeli takowe stoją na parapecie). - Zgodnie z prawami fizyki, zatrzymana energia zamiast „powędrować” do naszego pokoju, zostanie z powrotem wypromieniowana na zewnątrz (za okno). Chcąc uniknąć takiej sytuacji, wystarczy odsłaniać okno zawsze wtedy, kiedy na dworze świeci słońce – radzi Justyna Czapla.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Eurofirany
Długie zasłony i firanki mogą też utrudniać cyrkulację ciepła dopływającego z grzejników. Kaloryfery umieszczane są najczęściej pod parapetem i zasłaniane długą firanką, przez co ogrzewają głównie przestrzeń pomiędzy materiałem a ścianą i oknem. Z tego miejsca ciepło szybciej ucieka na zewnątrz, zamiast ogrzewać pomieszczenie.
Pamiętajmy więc, że w okresie grzewczym najlepiej, gdyby zasłony i firanki nie sięgały do samej podłogi. Powinny one kończyć się odpowiednio wyżej i nie zasłaniać całkowicie grzejników. Zamiast jednak od razu przeszywać materiał, możemy go po prostu elegancko podwiązać lub finezyjnie ułożyć na parapecie.
Deccoria.pl
Zdjęcia w artykule: Eurofirany; zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj również:
Czerń i złoto – dobieramy dodatki do ekskluzywnego wnętrza
Mieszkanie w stylu brytyjskim. Klasyczny wygląd w nowoczesnych wnętrzach
Jak połączyć gabinet do pracy z salonem?
Jakie wybrać zasłony do wnętrz w stylu śródziemnomorskim?
Jak udekorować wnętrze kwiatami?
Ceglane ściany we wnętrzach – stylowe czy niechlujne?