Artykuły

Długie zasłony a ogrzewanie. Czy zasłaniać kaloryfery?

Okres grzewczy to czas, kiedy grzejniki wychodzą na pierwszy plan. W naszej strefie klimatycznej to właśnie one generują większą część kosztów utrzymania domu. Co zrobić, aby w okresie jesienno-zimowym, zminimalizować te wydatki?
Długie zasłony a ogrzewanie. Czy zasłaniać kaloryfery?
REKLAMA

Nikt nie lubi, kiedy jest mu zimno. Jak się okazuje, statystycznie najbardziej komfortowa temperatura dla człowieka to 22 stopni Celsjusza. Niestety przez większą część roku jest ona na zewnątrz zdecydowanie niższa. Dlatego tak pieczołowicie staramy się dogrzewać w naszych czterech ścianach. Co zrobić, aby nie zmniejszając naszego komfortu oszczędzać ciepło, a co za tym idzie, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Eurofirany

Odpowiednie zasłony i firanki
Piękne tekstylia okienne pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również pomagają nam schować się przed spojrzeniami sąsiadów i osłaniają od promieni słonecznych. Zasłony potrafią również dodać wnętrzu przytulności i ciepła. Niestety nieumiejętnie zawieszone mogą też sprawić, że kwota za ogrzewanie niemiło nas zaskoczy. Dlaczego tak się dzieje? Czy z pomocą zasłon możemy również oszczędzić ciepło w domu?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Eurofirany

Jak wieszać zasłony w okresie grzewczym?
Konstrukcja okna pozwala na przepływ energii cieplnej w dwóch kierunkach: na zewnątrz i do wewnątrz. W okresie przymrozków i chłodu najważniejsze jest, by ucieczkę ciepła z domu zahamować. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą nam zasłony! - Materiał zawieszony po bokach stolarki ogranicza cyrkulację powietrza obok okna i zmniejsza szybkość utraty ciepła. Jeżeli zasłony nie są zawieszone, wówczas ciepłe powietrze z kaloryferów ruchem konwekcyjnym unosi się do góry, obok okna się schładza i spływa w dół, ochładzając kaloryfer
– ostrzega ekspert firmy Eurofirany, Justyna Czapla.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Eurofirany

Zasłonięty kaloryfer = zimniej w pokoju
Niestety zasłony mogą również powstrzymać dopływ energii z zewnątrz, ograniczając przepływ promieni słonecznych, które zostają zatrzymane na tkaninie i kwiatach doniczkowych (jeżeli takowe stoją na parapecie). - Zgodnie z prawami fizyki, zatrzymana energia zamiast „powędrować” do naszego pokoju, zostanie z powrotem wypromieniowana na zewnątrz (za okno). Chcąc uniknąć takiej sytuacji, wystarczy odsłaniać okno zawsze wtedy, kiedy na dworze świeci słońce
– radzi Justyna Czapla.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. Eurofirany

Długie zasłony i firanki mogą też utrudniać cyrkulację ciepła dopływającego z grzejników. Kaloryfery umieszczane są najczęściej pod parapetem i zasłaniane długą firanką, przez co ogrzewają głównie przestrzeń pomiędzy materiałem a ścianą i oknem. Z tego miejsca ciepło szybciej ucieka na zewnątrz, zamiast ogrzewać pomieszczenie.

Pamiętajmy więc, że w okresie grzewczym najlepiej, gdyby zasłony i firanki nie sięgały do samej podłogi. Powinny one kończyć się odpowiednio wyżej i nie zasłaniać całkowicie grzejników. Zamiast jednak od razu przeszywać materiał, możemy go po prostu elegancko podwiązać lub finezyjnie ułożyć na parapecie.

Deccoria.pl
Zdjęcia w artykule: Eurofirany; zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Czerń i złoto – dobieramy dodatki do ekskluzywnego wnętrza

Mieszkanie w stylu brytyjskim. Klasyczny wygląd w nowoczesnych wnętrzach

 Mieszkanie w stylu brytyjskim. Klasyczny wygląd w nowoczesnych wnętrzach

Jak połączyć gabinet do pracy z salonem?

Jakie wybrać zasłony do wnętrz w stylu śródziemnomorskim?

Jak udekorować wnętrze kwiatami?

Ceglane ściany we wnętrzach – stylowe czy niechlujne?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Hanka_75

Aboslutnie nie wolno zasłaniac grzejników. Obudowanie grzejnika może zmniejszać jego moc o 10-20%. Wtedy grzejnik musi mieć wyższa temperaturę, aby dostarczyć taką samą ilość ciepła co grzejnik nieosłonięty. Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrost opłat za ogrzewanie, które w sakli roku mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Ewentualnie gdy się już ma obudowany grzejnik można zamontować specjalny zestaw wentylatorów pod grzejniki.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Długie zasłony a ogrzewanie. Czy zasłaniać kaloryfery?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.