Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Domowe sposoby na wykorzystanie piwa. Używaj go do podlewania kwiatów

Piwo w swoim składzie posiada witaminy i minerały, które nadają mu zaskakujących właściwości. Zamiast je pić, lepiej wykorzystać je do podlewania roślin lub odstraszania w ogrodzie. Poznaj domowe zastosowania piwa. 

Domowe sposoby na wykorzystanie piwa. Używaj go do podlewania kwiatów
Piwo to trzeci najpopularniejszy napój na świecie. Wyprzedzają je tylko woda i herbata Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Piwo — właściwości 

Piwo to napój wyskokowy o różnej zwartości alkoholu. Powstaje w wyniku fermentacji chmielu, słodu jęczmiennego (lub innego surowca zbożowego), drożdży i wody. Jego produkcja to skomplikowany i wieloetapowy proces. Co ciekawe, piwo to trzeci najpopularniejszy napój na świecie. Wyprzedzają je tylko woda i herbata. 

Typowe piwo zawiera 92% wody, 1-6% etanolu, 4-9% ekstraktu oraz <1% dwutlenku węgla. W składzie napoju znajdują się śladowe ilości przeciwutleniaczy, związki goryczkowe chmiel, naturalne barwniki, organiczne kwasy (cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy) oraz witaminy w grupie B i sole mineralne (krzem, magnez, cynk, potas, fosfor). Kompozycja składników zależy od rodzaju napoju. 

Domowe sposoby na wykorzystanie piwa 

Piwo nadaje się nie tylko do spożycia dla dorosłych. Jego właściwości sprawiają, że znajdzie praktyczne zastosowania w domu i ogrodzie. 

Piwo — dodatek do kąpieli 

Aby skóra nabrała blasku i miękkości, wystarczy, że raz na jakiś czad dolejesz do tradycyjnej kąpieli puszkę ciemnego piwa. Taka odżywiająca kuracja poprawi jej wygląd i elastyczność. 

Piwo jako płukanka do włosów 

Alkoholu możesz użyć także jako płukanki do włosów. Dzięki niemu twoja fryzura zyska blasku i uniesie się u nasady.

Piwo — kosmetyk pielęgnacyjny do twarzy

Z trunku przygotujesz także maseczkę do twarzy – wymieszaj go z dwoma łyżkami drożdży i miodu. Całość trzymaj na buzi ok. 20 minut. Po takim zabiegu skóra będzie wygładzona i dobrze nawilżona.

Piwo na ból brzucha

Starym, wypróbowanym sposobem na bolący brzuch po posiłku jest wypicie szklanki piwa gorzkiego lub imbirowego. Usprawnią one pracę układu trawiennego, jest jednak jeden haczyk – nie każdy może je stosować, piwna terapia pomoże jedynie dorosłym, cierpiącym na bóle spowodowane niestrawnością. Niektórzy znawcy złocistego napoju dowodzą, że umiarkowane spożywanie tegoż trunku wpływa pozytywnie na nerki, zanim jednak zaczniesz taką kurację, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Piwo na problemy ze snem

Miejska legenda głosi, że szklanka trunku dodana do pranych poszewek na poduszki, może zaradzić problemom z bezsennością. Właściwości usypiające wykazuje lekki, orzechowy zapach chmielu.

Piwo jako środek na rdzę

Alkoholu na bazie słodu i chmielu warto użyć do usunięcia rdzy z narzędzi ogrodowych. Wystarczy zanurzyć w nim zardzewiały przedmiot na 15 minut. Po tym czasie wytrzyj je do sucha. 

Piwo do polerowania drewnianych mebli 

Ot, taka ciekawostka – piwo z powodzeniem zastępuje środki do odkurzana i polerowania drewnianych mebli. Odczekaj, aż napój straci wszystkie bąbelki, nasącz nim ściereczkę z mikrofibry i wypucuj drewniane akcesoria. Dla dopełnienia efektu całość przetrzyj jeszcze suchą szmatką – gotowe.

Piwo do nabłyszczania liści roślin

Odkurzaj w ten sposób rośliny, o dużych liściach, takich jak: monstera, dracena, daktylowiec. Dzięki piwu będą pięknie połyskiwać.

Piwo do zwalczania ślimaków i muszek owocówek 

Obślizgłe, wredne ślimaki podgryzają kwiaty i młode warzywa rosnące w twoim ogródku? Powstrzymaj je, używając złotego alkoholu — przelej go do niewielkiego naczynia, umieszczonego w pobliżu grządek. Pamiętaj, by codziennie dolewać świeżego piwa. Ślimaki zamiast do twoich roślin, łapczywie dobiorą się do trunku, upoją się nim, i — choć zabrzmi to brutalnie — w końcu utoną. Stosując tę naturalną broń przeciwko insektom, pozbędziesz się także muszek owocówek latających bez celu po kuchni.

Piwo — odżywka do kwiatów 

Napitek z pianką bogaty jest w drożdże oraz węglowodany. Są one doskonałą pożywką dla roślin. Raz na jakiś czas do konewki z wodą, którą podlewasz swoje kwiaty, dodaj szklankę lub dwie wygazowanego piwa. Dzięki niemu rośliny będą rosły silne i zdrowe.  Jakie rośliny podlewać piwem? Za taką kuracją przepadają pomidory, fikusy i rośliny o ozdobnych kwiatach — np. storczyki (należy je zraszać trunkiem). 

Piwo jako starter do kompostu

Przeterminowane piwo (podejrzewamy, że ciężko o takie) wykorzystać można jako składnik kompostu. Cukier i drożdże zawarte w pienie zasilą bakterie rozkładające materię organiczną.

Piwo — odżywka do trawnika

Jeśli na swoim trawniku dostrzegłeś nieestetyczne, brązowe plamy, czym prędzej polej je chmielowym alkoholem. Kwasy w nim zawarte zabiją grzyby i szkodniki wyniszczające trawę.

Redakcja Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.