Art. Spons.

Jaki kredyt na urządzenie mieszkania?

Przychodzi taki moment, kiedy uznajemy, że obecne wyposażenie mieszkania czy domu nie przystaje do obecnych standardów lub po prostu jest na tyle zniszczone, że czas je wymienić. W ślad za tym pojawia się nieuchronnie pytanie: skąd wziąć na to pieniądze? Najlepiej skorzystać z kredytu, który nie będzie nas ograniczał w dokonywaniu zakupów.

REKLAMA

Podjęcie decyzji o remoncie, kupnie nowego wyposażenia, to dopiero początek rozwiązywania mnóstwa dylematów - począwszy od kwestii finansowych, przez określenie zakresu i harmonogramu działań, a na wyborze konkretnych materiałów i produktów kończąc. Nie będziemy się wtrącali w ustalenia dotyczące zakresu prac, miejsca zakupu niezbędnych materiałów czy nowego wyposażenia. Skupimy się na pomocy w wyborze formy finansowania.

Szybko i na niewielką skalę

Najprostsza i najszybsza możliwość zdobycia środków, dotycząca jednak tylko niewielkiego zakresu prac, kosztującego kilka tysięcy złotych, to skorzystanie z limitu karty kredytowej. Opcja o tyle ciekawa, że nie ma konieczności uregulowania całości wydatków na koniec okresu rozliczeniowego. Można spłacić tylko minimalną wymaganą kwotę a resztę oddać później, lub rozłożyć wydatki na raty (umożliwia to coraz więcej banków).

Szybkim sposobem zdobycia pieniędzy na meble czy sprzęt rtv lub agd jest skorzystanie z zakupów ratalnych. W tym celu nie trzeba nawet odwiedzać banku, bo najczęściej wszelkie formalności można załatwić bezpośrednio w sklepie. Na ogół nie jest wymagane przedstawienie dokumentów potwierdzających osiągane dochody i wypełnianie wielu druków, a decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu kilku minut.

Gruntowne zmiany

Kiedy jednak myślimy o gruntownej modernizacji wnętrza, łącznie z wymianą instalacji, podłóg i całego wyposażenia, to nie pozostaje nic innego jak pomyśleć o kredycie gotówkowym. Wielką zaletą tego produktu jest fakt, że nie trzeba określać na co przeznaczymy pożyczone pieniądze, jakie zakupy czy usługi nimi sfinansujemy.

Kiedy już mamy pewność co chcemy zrobić i podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu kredytu, trzeba spróbować oszacować koszt zaplanowanych prac, by wiedzieć, o jaką kwotę będziemy wnioskowali w banku. Doświadczenie uczy, że w trakcie remontu pojawiają się dodatkowe wydatki, że rodzą się nowe pomysły, więc do wstępnego kosztorysu warto doliczyć nawet 20%, by mieć pewność, że uda się zakończyć prace bez dylematów, z czego zrezygnować?

Kredyt gotówkowy (prawie) dla każdego

O kredyt gotówkowy może ubiegać się w zasadzie każda osoba osiągająca dochody. Od banku zależy, czy uzna, że klient ma zdolność kredytową, czyli będzie w stanie spłacić wnioskowaną kwotę w podanym okresie. Kluczowe znaczenie ma porównanie „wynagrodzenia” (z pracy etatowej, renty czy emerytury, albo z działalności gospodarczej lub różnego rodzaju umów) otrzymywanego przez kredytobiorcę z jego wydatkami (np. na czynsz, media, jedzenie czy spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań).

Po określeniu zdolności kredytowej bank oceni jeszcze wiarygodność kredytową klienta. W tym celu doradca kredytowy zajrzy do zasobów Biura Informacji Kredytowej (są tu dane wszystkich korzystających z kart kredytowych, limitów w koncie i innych produktów kredytowych) oraz baz danych, w których gromadzone są informacje o dłużnikach (osobach zalegających ze spłatą zobowiązań, opłatami za media i inne usługi). Im wyższa wiarygodność kredytowa klienta, tym lepsze warunki kredytu zostaną mu zaproponowane.

Warto porównać kilka ofert

Konkurencja między bankami sprawiła, że formalności zostały ograniczone do minimum. W większości przypadków wystarczy oświadczenie kredytobiorcy o osiąganych dochodach. Zaświadczenia o zarobkach wymagane są na ogół tylko przy wnioskowaniu o kredyty liczone w dziesiątkach czy setkach tysięcy złotych, choć niekiedy banki zadowalają się wyciągami z rachunku dokumentującymi otrzymywane dochody.

Poszukiwanie najlepszej oferty nie oznacza sprawdzenia kto da najwięcej, ale ustalenie kto pożyczy najtaniej. Szybko i wygodnie można się o tym przekonać korzystając z porównywarki internetowej, np. finanse.rankomat.pl.

Kalkulator kredytowy błyskawicznie przedstawi oferty z 17 banków i pomoże wybrać najlepszy kredyt gotówkowy.

Oceniając otrzymane propozycje należy zwracać uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale głównie na całkowitą kwotę do spłaty, czyli sumę, jaką będziemy musieli oddać bankowi. Warto też popatrzeć na warunki dodatkowe, których spełnienie jest niezbędne do otrzymania kredytu o określonych parametrach. Może się okazać, że konieczne jest założenie rachunku osobistego, za który trzeba płacić lub wypełniać określone aktywności, by był on bezpłatny.

Radość z wykonanych prac

Poświęcenie czasu na wybranie najatrakcyjniejszej oferty kredytowej sprawi, że po zakończeniu remontu będziemy mogli w pełni cieszyć się odnowionym wnętrzem, radości z przebywania w nim nie będą nam psuły myśli o wysokich ratach czy konieczności spełniania dodatkowych warunków, których istnienie odkryliśmy dopiero po podpisaniu umowy.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jaki kredyt na urządzenie mieszkania?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.