Artykuły

Pomysł na kobiecy biznes!

Są jak angielskie stylistki - Trinny i Susannah - tylko zamiast kobiet odmieniają wnętrza Polaków. Dwie zdolne i piękne Polki zajmują się nie tylko aranżacją wnętrz, ale również organizacją imprez i home stagingiem. Specjalnie dla was zdradzą, jak pracuje się w kobiecym zespole, co sądzą o gustach Polaków i czy ich zawód w Polsce jest opłacalny.
Pomysł na kobiecy biznes!
REKLAMA

Skąd pomysł na biznes?

Wioletta, MaWi Design: Projekt MaWi Design realizowany jest w ramach spółki Grupa MaWi. Firma istnieje od ponad dwóch lat. Pierwotnie zajmowałyśmy się organizacją eventów, między innymi wesel. Dopiero w trakcie działania firmy powstał pomysł rozszerzenia naszej działalności o aranżację wnętrz.

Aranżacją wnętrz interesowałyśmy się już od wielu lat, pierwsze kroki stawiałyśmy w tej dziedzinie aranżując własne mieszkania, doradzając znajomym i rodzinie. W gronie znajomych i przyjaciół wszyscy wiedzieli, że aranżacja jest naszą pasją. W pewnym momencie otrzymałyśmy zapytanie na aranżację domu i tym sposobem to klienci znaleźli nas, w następstwie czego zdecydowałyśmy się na powołanie do życia MaWi Design.

Nasz pierwszy projekt był ogromnym wyzwaniem, ponieważ był to cały dom w stanie developerskim, gdzie zaprojektowałyśmy wszystkie pomieszczenia od A do Z. Dodatkowo podjęłyśmy się nadzoru autorskiego oraz nadzoru nad pracami ekipy budowlanej. W naszej gestii była również kontrola nad budżetem Inwestorów. Do naszych obowiązków należało także sporządzenie listy zakupów – zarówno elementów wykończenia pomieszczeń, takich jak armatura, ceramika, podłogi, farby itp., jak również elementów dekoracyjnych i mebli. Na życzenie Klientów dokonywałyśmy zakupów zgodnie z przygotowaną listą oraz negocjowałyśmy ceny.

Projekt zakończył się sukcesem, dlatego też zdecydowałyśmy, że chcemy rozwijać naszą firmę dwutorowo, zostając przy organizacji eventów, a dodatkowo wzbogacając naszą ofertę o projektowanie wnętrz.

Zajmują się panie również home stagingiem. To stosunkowo nowa usługa w Polsce. Proszę powiedzieć, co właściwie robi home stager?

Małgorzata, MaWi Design: Home staging polega na przygotowaniu nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem. Celem takiego zabiegu jest zainteresowanie jak największej liczby potencjalnych klientów, a co za tym idzie - przyspieszenie sprzedaży lub wynajmu za możliwie jak najwyższą cenę. Istotą home stagingu jest pokazanie potencjału nieruchomości, oraz uatrakcyjnienie oferty na tle nieruchomości dostępnych na rynku.

Home Staging kieruje się pewnymi zasadami, których zastosowanie wpłynie na przyspieszenie procesu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Do najważniejszych zasad należą między innymi:

• naprawa i remont, 
• zmiana kolorystyki na bardziej neutralną,
• zaznaczenie stref funkcjonalnych w poszczególnych pomieszczeniach, np. strefa relaksu, strefa do pracy,
• sprzątnięcie nieruchomości,
• usunięcie osobistych przedmiotów, pamiątek,
• dobranie odpowiedniego oświetlenia, aby wnętrzu nadać klimat, 
• dobranie odpowiednich dodatków i dekoracji,
• uzyskanie jak najlepszego efektu, jak najmniejszym nakładem finansowym, w jak najkrótszym czasie.

To wszystko ma celu obudzenie w kliencie pozytywnych emocji - tak, aby poczuł się w danym wnętrzu jak u siebie.

Jak wygląda to w praktyce?

Wioletta, MaWi Design: Są dwie możliwości. Klient może skorzystać jedynie z konsultacji, podczas której radzimy, co powinien zmienić i ulepszyć, aby jego nieruchomość była bardziej atrakcyjna dla kupca bądź najemcy. Podczas takiego spotkania wskazujemy klientowi, które pomieszczenia wymagają zmiany i jak to zrobić najmniejszym kosztem. Dodatkowo sugerujemy, które przedmioty wymagają usunięcia lub wymiany na inne.

Drugą opcją jest przygotowanie projektu zmian w pełnym zakresie. Wówczas dla każdego pomieszczenia opracowujemy kompleksowy plan zmian w zakresie kolorystki, ustawienia mebli i dodatków, oświetlenia i określenia funkcjonalności danego wnętrza. Po naszej stronie jest również wykonanie tych zmian, więc klient otrzymuje finalnie gotowy „produkt” w postaci przygotowanej nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem.

O ile można podnieść wartość tak odnowionego mieszkania?

Małgorzata, MaWi Design: W Polsce home staging dopiero raczkuje. Bazując na wynikach badań przeprowadzonych w Stanach możemy zdradzić, że dzięki tej usłudze czas poświęcony sprzedaży lub wynajęciu skraca się aż o 40%. Dodatkowo wartość nieruchomości wzrasta o około 10%. Zakładamy, że w Polsce takie wskaźniki jeszcze nie są osiągnięte, ale w przeciągu kilku najbliższych lat będą na podobnym poziomie.

Ile kosztuje usługa home stagera?

Wioletta, MaWi Design: Cena za usługę home stagingu jest uzależniona przede wszystkim od ilości pomieszczeń oraz od zakresu wykonywanych prac. Jeśli jest to jedynie porada, wówczas koszt wynosi maksymalnie 500 zł, w przypadku pełnego projektu cena ustalana jest indywidualnie.

Tworzą panie damski team. Czy ciężko pracuje się w kobiecym gronie?

Małgorzata, MaWi Design: Wręcz przeciwnie ;-). Znamy się i przyjaźnimy od wielu lat. Wcześniej pracowałyśmy już razem, stąd doskonale wiedziałyśmy, jak obie zachowujemy się zarówno prywatnie, jak i na polu zawodowym. Dużą zaletą jest to, że mamy podobne gusta i poczucie estetyki. W wielu kwestiach się dopełniamy i często rozumiemy bez słów… Nie zawsze przyjaźń i wspólne prowadzenie biznesu idzie w parze, ale w naszym przypadku jest inaczej. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu nasza przyjaźń umocniła się.

Wszelkie ważne decyzje podejmujemy wspólnie. Darzymy się ogromnym zaufaniem, więc nawet w sytuacjach podbramkowych znajdujemy zawsze kompromis. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w męskim świecie biznesu kobietom wybić się jest bardzo trudno, ale nasza determinacja i ciężka praca przynosi efekty i ogromną satysfakcję.

Co panie myślą o gustach Polaków? Czy są otwarci na nowe trendy czy też boją się zmian, wybierają bezpieczne kolory i aranżacje?

Wioletta, MaWi Design: Polacy są coraz bardziej odważni, idą z duchem czasu i trendami obowiązującymi w designie. Na co dzień jesteśmy coraz bardziej świadomi i wymagający, a to przekłada się na większe oczekiwania co do wnętrz, w jakich mieszkamy i pracujemy. W mediach i prasie kolorowej coraz częściej oglądamy piękne wnętrza, co skłania nas do odważniejszych zmian i upiększania otoczenia, w którym funkcjonujemy.

Część Polaków pozostaje nadal wierna klasyce. Jednak naszym zdaniem coraz więcej jest zwolenników nowoczesnych rozwiązań wnętrzarskich, prostych form i minimalizmu. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy dysponuje dużym budżetem na zmianę wystroju swojego mieszkania lub domu, niemniej jednak w dzisiejszych czasach można dokonać rewolucyjnych zmian niewielkim kosztem. Liczy się pomysł i odpowiednie wykorzystanie potencjału nieruchomości.

Czy realizowanie zainteresowań wpłynęło w jakiś sposób na wasze życie prywatne?

Małgorzata, MaWi Design: Jak już wspomniałyśmy wcześniej – nie tylko razem pracujemy, ale również przyjaźnimy się. Wspólne prowadzenie firmy powoduje, że spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu…czasami nawet więcej niż z rodziną. Poniekąd można powiedzieć, że prowadzimy „wspólne gospodarstwo domowe”….;-). Własny biznes to wiele wyrzeczeń, ale staramy się godzić ze sobą życie prywatne i zawodowe. Ta praca daje nam satysfakcję i ogromna dawkę energii, którą wykorzystujemy na każdej płaszczyźnie naszego życia.

Jak można was znaleźć?

Wioletta, MaWi Design: Firma znajduje się we Wrocławiu, jednak działamy na terenie całej Polski i odległość nie jest dla nas ograniczeniem. Można nas znaleźć na stronie www.mawidesing.pl. Prowadzimy również profil na facebooku: https://www.facebook.com/GrupaMaWi, na którym dokumentujemy nasze działania i prezentujemy to, co nas inspiruje i motywuje do działania.

Dziękuję i życzę wielu suksesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym :)

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl
Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości MaWi Design
 

Jeśli znacie osoby, które prowadzą swoją działalność, wzbogacają polską sztukę, dbają o dobry design i chcielibyście pomóc im się wypromować, piszcie na adres: agnieszkasliwinska@deccoria.pl.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (5)

okonek

oszalalabym w takim wnetrzu

Gina__

Trzymam za Was kciuki :-)) Wrocław górą! :-)

REKLAMA
sana12

dzielne dziewczyny

agatarn

brawo dziewczyny teraz już tylko masa sukcesów przed Wami powodzenia

w_makles

;-)

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pomysł na kobiecy biznes!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.