Artykuły

Pomysły na wykorzystanie plastikowych butelek w ogrodzie

Na całym świecie rocznie zużywa się kilkaset miliardów plastikowych butelek. Niby wszyscy wiemy, jak ważne jest dbanie o środowisko, dzielnie segregujemy odpady, mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wcale nie trzeba się ich pozbywać – w prosty sposób można nadać im kolejne funkcje i zastosowania, wystarczy tylko odrobina pracy. Zobaczcie, do czego można wykorzystać butelki PET.
Pomysły na wykorzystanie plastikowych butelek w ogrodzie
REKLAMA

Karmnik dla ptaków
Obserwowanie ptasich zwyczajów jest miłą, odprężającą, ale i pouczającą rozrywką. Najprostszym sposobem, by zaprosić te zwierzęta do ogrodu, jest umieszczenie w nim karmnika. Nie musi być ładny, najważniejsze, by właściwie spełniał swoją funkcję. Bardzo łatwo wykonamy go z użyciem plastikowej butelki – wystarczy wyciąć w niej duże otwory tuż przy dnie, nasypać do niej ziaren i powiesić go ogrodzie.

Miniszklarnia
Butelki mogą nam również posłużyć jako miniszklarnie do hodowania rozsad lub dla starszych roślin, posadzonych w ziemi, a narażonych na chłód. W pierwszym przypadku opakowanie (najlepiej takie o plastikowym przekroju) nacinamy najpierw wszerz, tuż przy zakrętce i z drugiej strony, blisko denka. Następnie tniemy wzdłuż, równolegle do dłuższego boku, tak, aby stworzyć coś w rodzaju otwieranego wieczka. Naczynie wypełniamy ziemią i wtykamy w nią nasiona roślin.

Butelki, od których odcięto denka, można nałożyć na młode okazy i wbić  je w ziemię, tak, by chroniły rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com

Doniczki na kwiaty
Do przygotowania pomysłowych, kolorowych doniczek potrzebować będziemy butelek i farb dobrze trzymających się na plastiku. Nożykiem odcinamy górną część naczynia – nie musimy ciąć na prosto, możemy nadać krawędziom dowolny kształt. W kolejnym kroku brzegi wygładzamy i wyrównujemy papierem ściernym, a następnie całość malujemy na wybrany kolor. Gotowe! Jeśli chcemy powiesić doniczkę na plecionych sznurach, przed nakładaniem farby wywierćmy w niej po dwa otwory po obu stronach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com

Samonawadniające doniczki
W kilka chwil stworzymy samowystarczalne doniczki, które zapewnią stałe nawilżenie zieleni pokojowej. Umyte opakowanie po napoju przecinamy na pół. W zakrętce robimy otwór. Górną połowę butelki uzupełniamy ziemią i sadzimy lub przesadzamy do niej wybraną roślinę. Dolną część wypełniamy wodą, a następnie umieszczamy w niej tę drugą, tak, aby szyjka butelki zanurzyła się w cieczy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Sposób na krety w ogrodzie
Krety nie są mile widzianymi gośćmi w większości ogrodów. Drążą podziemne korytarze, podkopują korzenie roślin, szpecą trawniki, tworząc na nich kopczyki z ziemią. Zostały objęte częściową ochroną. W jaki sposób je zwalczać? Wykorzystajmy niepotrzebne butelki. W ogródku lub na działce wetknijmy w ziemię kilka metalowych prętów, a na nie nałożymy opakowania PET. Poruszane wiatrem będą wydawać nieprzyjemne dźwięki, które przegonią szkodniki z trawników i grządek.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com

Zraszacz
Kiedy nie mamy pod ręką zwyczajnego zraszacza, sięgnąć możemy po zwyczajną butelkę. Wszystko, co trzeba zrobić, aby przemienić ją w urządzenie do rozpylania wody, to gęsto ją poprzekłuwać, a następnie za pomocą taśmy izolacyjnej przymocować ją do dyszy węża ogrodowego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: pinterest.com

Szufelka na psie kupy
Najmniej lubianą czynnością podczas spacerów ze swoim czworonożnym pupilem jest sprzątanie. Nierzadko wiele osób daruje sobie ten obowiązek, co jest udręką dla gmin borykających się z zanieczyszczonymi skwerami i chodnikami. Aby ułatwić sobie to zadanie, z butelki możemy przygotować poręczną szufelkę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Plastikowa butelka jest niedocenianym tworzywem, dzięki któremu zrealizować można niezliczone pomysły, co udowadniają artyści-entuzjaści upcyklingu. Z plastikowych resztek tworzą biżuterię, rzeźby, klosze na lampy, dekoracje ścienne, a nawet całe meble. Jedynym, co nas ogranicza, jest nasza wyobraźnia.

Uratowane przed wysypiskiem śmieci, odnowione i przemienione w unikalne meble


Przeczytaj także:

Elektrośmieci. Daj im drugą szansę!

Odpocznij od zgiełku – poznaj styl eko

Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

summertime

Jedyne dobre użycie to plantacja wodna, bo i tak powinna być w kontenerze. Można też zrobić dom w pustynny klimacie, przykrywając to gliną. Po za tym to kicz i śmieci jak juz ktoś napisal. Jak kogoś nie stać to niech kombinuje, ale ogólnie chyba trzeba dążyć do wyrafinowania. Ps łopatka na odchody to zbedny objekt na spacerze. Wystarczy woreczek foliowy.

Prima

Mijam co jakiś czas pewien ogród z tymi plastikowymi butelkami, wygląda to fatalnie. Jeden wielki śmietnik.

xxy

Karmnik w ogrodzie nie musi być ładny... no chyba po to mam ogród, żeby było w nim ładnie? Miniszklarnia dla tymczasowej ochrony roślin - ok. Doniczki na kwiaty są zwyczajnie brzydkie (no może poza kotami :P ). Przeganiacz do kretów? Koszmarnie brzydki i śmiem wątpić w skuteczność. Zraszacz - koszmarnie brzydki i raczej nie trwały. Poza tym daje bardzo słabą kontrolę nad tym jaki obszar jest zraszany i jak intensywnie. Szufelka na psie kupy? No proszę... wolę zwykłą łopatkę/szufelkę która w czasie przechowywania nie będzie wyglądała jak śmieć. Plastikowe butelki da się oczywiście wykorzystać w ciekawy sposób nie psujący estetyki otoczenia, niestety artykuł tego nie pokazuje.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pomysły na wykorzystanie plastikowych butelek w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.