Artykuły

Powerboty: Roboty, które ułatwią sprzątanie

Sprzątanie to jeden z najbardziej znienawidzonych domowych obowiązków. Męczący, czasochłonny, a czasem też – nudny. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba się zmusić i obiec mieszkanie z prochówką i odkurzaczem. A gdyby tak mieć coś, co pomogłoby, czy może nawet całkowicie zastąpiłoby nas w sprzątaniu? Taka wizja wygląda kusząco i nie jest tak nierealna, jak myślicie.
REKLAMA

Inteligentne urządzenia w naszych domach
Technologiczna rewolucja XXI w. nie ominęła także naszych domów. Zamiast spędzać czas na sprzątaniu, niewygodne obowiązki możemy zrzucić na sprzęty, które same wszystkim się zajmą, a my w międzyczasie możemy zająć się czymś przyjemniejszym – wypoczynkiem, spotkaniami ze znajomymi, czy nauką nowych rzeczy.

Jeszcze 20 lat temu roboty, które wykonywałyby za nas domowe obowiązki uważano za szalone wizje rodem z filmów sci-fi. Dziś wspomagają lub nawet wykonują za nas najmniej lubiane prace. Nikogo już nie dziwią automatyczne pralki czy odkurzacze z wieloma programami ssania, one jednak nadal wymagają zaangażowania użytkownika. Co innego „automatyczne, inteligentne urządzenia”, które robią wszystko same, nie wymagają ingerencji człowieka. Podchodzimy do nich po trosze z entuzjazmem (w końcu chodzi o roboty, które za nas posprzątają!), a po trosze z obawami (czy zrobią to tak dokładnie i porządnie jak my?). Zobaczmy zatem, w jaki sposób mogą nas wyręczyć cuda współczesnej technologii, czy będzie ona skuteczna tak, jak my.

Pomoc w odkurzaniu
Chyba każdy się zgodzi, że odkurzanie to najbardziej męczący etap sprzątania. W tradycyjnym wersji poruszamy się po domu przenosząc lub ciągnąc za sobą nieskrętne, sporych rozmiarów urządzenie. Jesteśmy w dość niewygodnej pozycji, staramy się przesuwać ssawką równo, miejsce przy miejscu po dywanie, w dodatku co krok musimy kontrolować szczotkę, czy aby nie utknęły w nim śmieci lub włosy. Skuteczność sprzątania zależy od naszej dokładności i wytrwałości. Jedni lubią taki wysiłek, inni nie za bardzo.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W bardziej nowoczesnym wydaniu – o każdy szczegół zadba nieduże urządzenie, które do uruchomienia nie potrzebuje rozwinięcia kabli i załączenia ssących rur, a jedynie zaprogramowania odpowiedniego trybu. Nie potrzebuje również stałego nadzoru i podążania za nim krok w krok – większe przeszkody czy progi nie stanowią dla niego problemu, dzięki rozmaitym czujnikom i kamerze. Nie trzeba się więc martwić, że odkurzacz wjedzie z impetem w ścianę i rozbije się na drobny mak. Mimo niepozornej wielkości zbiornik na kurz jest pojemny, a moc i siła ssąca odpowiednio duża, by poradzić sobie z opornymi, długimi włosami.

Dywan to jedno, gołe podłogi to drugie. Aby pomoc w sprzątaniu była efektowna, automatyczny odkurzacz powinien radzić sobie także z różnymi powierzchniami – płytkami, czy drewnem. Urządzenie, które jeździłoby jedynie po dywanie to niezbyt duża pomoc przy sprzątaniu, chyba że jesteśmy posiadaczami wykładziny rozciągającej się od jednej ściany, do drugiej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kiedy robot pochłania brud, my możemy wylegiwać się na kanapie z książką. Po zakończonym automatycznym czyszczeniu pozostaje nam jedynie skontrolować i wskazać odkurzaczowi miejsca, w którym należy poprawić drobne niedociągnięcia – wszystko z poziomu pilota. Co ciekawe, istnieją również takie urządzenia, które jeszcze przed rozpoczęciem odkurzania, można zaprogramować tak, aby omijały wskazane, wrażliwe obszary, w których znajdują się np. kocia kuweta.

Ciekawą nowinką, której tradycyjne odkurzacze, z racji manualnego charakteru, raczej nie będą mieć, jest wbudowana karta sieciowa. Niby wydaje się zbędna, ale jakby się bardziej zastanowić, ile było takich sytuacji, kiedy niespodziewanie dowiedzieliśmy się, że wieczorem tego samego dnia, będziemy mieć gości, a w domu panuje bałagan? Dzięki połączeniu Wi-Fi możemy sterować odkurzaczem nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza domem. W czasie gdy odkurzacz za nas sprząta, my możemy zająć się przygotowaniem kolacji.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

TOP100: NAJPIĘKNIEJSZE KUCHNIE POLAKÓW

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Powerboty: Roboty, które ułatwią sprzątanie "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.