Artykuły
Styczeń to doskonały czas na rozpoczęcie planowania ogrodu warzywnego. Właściwe rozmieszczenie grządek, uwzględnienie zasad dobrego sąsiedztwa roślin oraz rotacji upraw zapewnią nam obfite plony w nadchodzącym sezonie. Przemyślane planowanie pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i zasobów ogrodu, a także na ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowymi, smacznymi warzywami przez cały rok, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.
Czytaj artykułPodczas remontu, budowy lub rozbiórki często pojawia się pytanie, co zrobić z nagromadzonym gruzem i odpadami budowlanymi. Ich odpowiednia utylizacja jest nie tylko kwestią porządku, ale także obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. W takich sytuacjach wynajem kontenera na gruz staje się rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale i praktycznym. Kontener pozwala na szybkie i bezpieczne pozbycie się niepotrzebnych odpadów, ułatwiając organizację pracy i oszczędzając czas. W jakich konkretnych przypadkach warto rozważyć takie rozwiązanie? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Czytaj artykułSałata jest jedną z pierwszych nowalijek, a jej jasnozielone, kruche liście to prawdziwy przysmak. Świeże, zerwane wprost z grządki smakują wiosną, a każdy kęs niesie mnóstwo odżywczych wartości, choć 90% składu liści stanowi woda. Zbliża się czas, w którym sięgamy po nasiona, z zainteresowaniem śledząc pojawiające się na rynku nowinki, jak i lokalne stare, dobre odmiany sałaty. Które wybrać? Jak zaplanować uprawę w nadchodzącym sezonie i dlaczego właściwy termin wysiewu sałaty jest tak ważny? Odpowiadamy.
Czytaj artykułW czasie świąt bożonarodzeniowych grudniki wzbudzają zachwyt okazałymi kwiatami w wielu kolorach tęczy. Nie każdy właściciel tych pięknych roślin wie, że po kilku tygodniach mogą one powtórzyć kwitnienie. Wystarczy, że zapewnimy im drugi okres spoczynku, czyli stworzymy dla nich dogodne warunki do regeneracji i zebrania sił na wytworzenie nowych pąków. Jak wygląda to w praktyce? Podpowiadamy, co zrobić, żeby grudnik zakwitł ponownie na wiosnę.
Czytaj artykułAzot jest jednym z pierwiastków potrzebnych roślinom, aby prawidłowo rosły i rozwijały się. To właśnie jego obecność wpływa na to, jak przebiegają procesy metaboliczne, takie jak synteza kwasów nukleinowych, chlorofilu czy białek. W praktyce oznacza to zdrowy i bujny wzrost, soczyście zielone liście i ogólnie dobry stan zdrowia rośliny. Jak zapewnić okazom ze swojej hodowli stały dostęp do azotu? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!
Czytaj artykułPietruszka to jedno z najczęściej uprawianych w ogródku warzyw. W sztuce kulinarnej możemy wykorzystać zarówno korzeń, jak i liście rzeczonej rośliny. Okazuje się, że siew pietruszki można rozpocząć już w styczniu. Procesowi sprzyja w tym roku ciepła zima. W jaki sposób powinno się siać pietruszkę i które odmiany można wykorzystać do tego celu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułChoć świdośliwa olcholistna nie należy do szczególnie popularnych roślin, coraz chętniej sadzona jest w polskich ogrodach. Jej owoce są słodko-kwaśne, niekiedy cierpkie lub z wyraźnym orzechowym posmakiem, a kolorem przypominają dojrzewającą borówkę. Poznaj plenne i bujnie rosnące odmiany świdośliwy olcholistnej, które świetnie radzą sobie w naszym klimacie i ani na chwilę nie tracą urokliwej formy – posadź je pojedynczo lub tworząc dekoracyjne, obsypane owocami żywopłoty. Wystarczy, że odrobinę o nie zadbasz, a wydadzą ich ogromne ilości i to rok po roku.
Czytaj artykułWalory ozdobne tej wyjątkowej rośliny o orientalnym, dalekowschodnim pochodzeniu sprawiają, że aż chce się sadzić ją w różnych zakątkach ogrodu. Jednak specjaliści zwracają uwagę na ściśle określone wymagania skimii japońskiej. Czy ich zaspokojenie rzeczywiście jest takie trudne? Jak sadzić i pielęgnować skimię, by w okresie kwitnienia gięła się pod wiechowatymi, pachnącymi egzotycznie kwiatami? Podpowiem ci, jakie odmiany wybrać i czego tak naprawdę potrzebuje skimia japońska, uprawa będzie bezproblemowa, a roślina stanie się całoroczną dekoracją twojego ogrodu.
Czytaj artykułCoraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu pelletem drzewnym i uważnie śledzi, jak w ciągu roku kształtują się ceny tego ekologicznego opału. Zastanawiasz się, czy opłaca się go teraz kupić? Sprawdziliśmy, ile kosztuje pellet w styczniu 2025 roku. Ceny tego odnawialnego paliwa okazały się wyjątkowo atrakcyjne.
Czytaj artykułAichryson nazywany jest drzewkiem miłości i porównuje się go do grubosza. Podobnie jak on należy do sukulentów i zachwyca mięsistymi liśćmi, w których gromadzi zapasy wody. Co ciekawe, aichryson ma jeszcze mniejsze wymagania niż grubosz i łatwiej jest go nakłonić do kwitnienia w warunkach domowych. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Sprawdź, jak uprawiać aichryson.
Czytaj artykułPodatek od nieruchomości w Polsce stanowi dochód jednostek samorządu terytorialnego. To również one określają jego wysokość, która nie może przekraczać stawek maksymalnych, ustalonych przez Ministerstwa Finansów. W 2025 roku właścicieli czekają podwyżki, które dotyczą budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Poznaj stawki w 2025 i sprawdź, do kiedy musisz je zapłacić.
Czytaj artykułPo delikatnym potarciu listków na dłoniach zostaje intensywny, miętowo-kamforowy aromat. Tymianek to jedno z ziół o niezwykle silnym zapachu oraz wyrazistym smaku, którego dodatek w kuchni śródziemnomorskiej wydaje się niezastąpiony. Dlaczego warto go uprawiać w doniczkach na parapecie kuchennym, nie czekając na nadejście wiosny? Oprócz walorów smakowych wartość nadają mu prozdrowotne właściwości. Oto odmiany tymianku, które przyjmą się nawet w maleńkiej doniczce i nie wymagają wiele pracy, ich uprawa będzie dla ciebie przyjemnością.
Czytaj artykułPelargonie często traktowane są jako rośliny jednoroczne, choć należą do bylin. Doświadczeni ogrodnicy dobrze wiedzą, że nie warto ich wyrzucać po sezonie. Najlepiej przechować je przez zimę i w odpowiednim momencie zacząć przygotowywać do kolejnego kwitnienia. Kiedy wybudzać pelargonie po zimie? Jak je pielęgnować, zanim nadejdzie wiosna? Podpowiadamy, jak zatroszczyć się o te piękne kwiaty balkonowe.
Czytaj artykułPellet drzewny to coraz popularniejsze paliwo opałowe, które zdobywa uznanie dzięki swojej efektywności i ekologiczności. Wybór pomiędzy granulatem z drewna liściastego a iglastego może jednak budzić wątpliwości, ponieważ oba rodzaje różnią się parametrami spalania, kosztami oraz wpływem na konserwację pieca. Przedstawiamy kluczowe cechy obu typów pelletu, porównujemy ich zalety i wady oraz podpowiadamy, jak dopasować odpowiedni produkt do konkretnego systemu grzewczego.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 757
- Następna