Budowskaz radzi

Jak bezpiecznie kupić dom od dewelopera?

Wprowadzenie umowy deweloperskiej sprawiło, że zakup własnego lokum jest dużo bardziej bezpieczny. By skorzystać z jej zapisów, warto dowiedzieć się, co zawiera i czego możemy spodziewać się od dewelopera.

REKLAMA

Ustawa daje nabywcom wiele praw, a sprzedającego obarcza sporą odpowiedzialnością. Najbardziej istotny z punktu widzenia kupującego jest prospekt deweloperski. Jest on integralną częścią umowy, ściśle określoną w ustawie. Podstawową informacją, którą warto sprawdzić, są dane firmy. W prospekcie będzie to większości przypadków nazwa spółki celowej, która odpowiada za daną inwestycję. Najczęściej będzie to spółka z dopiskiem „komandytowa”. Taka forma działalności jest przyjmowana przez deweloperów ze względów podatkowych. Dla kupującego dużo istotniejsza jest informacja o tym, kto stoi za konkretną inwestycją, czyli kim jest deweloper. Taka informacja również powinna się znaleźć w prospekcie. Wtedy możemy przeanalizować poprzednie dokonania dewelopera, ocenić, jak zrealizował inne inwestycje. Jeśli mamy trochę czasu, warto pojechać i zobaczyć, w jakim standardzie oddano osiedle czy budynek. Popytać mieszkańców, czy nie mieli problemów z usterkami lub terminami.

Renoma i dokonania dewelopera, jego kadra kierownicza to najważniejsze informacje. To bardzo ważne, kto zarządzą firmą, bardzo istotna jest również informacja o wykonawcach. To oni tak naprawdę budują Państwa dom. Jeśli wykonawcy – niezależnie od tego, czy jest to jedna firma, czy kilka – są rzetelni i mają doświadczenie, to w przyszłości raczej nie będzie usterek. Proszę pamiętać, że kiedy gwarancja się skończy, wszelkie naprawy będą obciążały domowy budżet. Mogą to być np. przeciekające tarasy, odpadający tynk na elewacji czy uszkodzenia dachu. Koszty użytkowania domu mocno wtedy wzrastają.

Inną istotną informacją zawartą w prospekcie są dane o gruncie, na którym powstaje inwestycja. W tym dziale powinny się też znaleźć informacje dotyczące planowanych inwestycji w odległości 1 kilometra. Jeśli będzie to dom kultury, to dobrze. Gorzej, jeśli koło  bloku ma powstać inwestycja uciążliwa dla otoczenia, np. hałaśliwe centrum handlowe lub warsztat.

Warto sprawdzić, czy deweloper ma prawomocne pozwolenie na budowę, jaki jest termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz harmonogram budowy. Prospekt jest również źródłem informacji na temat liczby budynków w inwestycji oraz ich rozmieszczenia – w ten sposób dowiemy się choćby tego, jaki po zakończeniu budowy będzie widok z okna.

Inną informacją, jaką znajdziemy w prospekcie, jest forma finansowania, najczęściej będzie to rachunek powierniczy otwarty lub zamknięty, bardzo rzadko budowa jest finansowana ze środków własnych, choć i takie sytuacje się zdarzają.

Część prospektu stanowi karta indywidualna. Z niej można odczytać wszelkie informacje dotyczące naszego domu. To nie tylko metraż, wykończenie, liczba pomieszczeń czy rzut domu. Bardzo ważną informacją jest cena za metr kwadratowy i warunki jej modyfikacji.

Należy pamiętać, że deweloper ma obowiązek bezpłatnie przekazać wszystkie te informacje przed podpisaniem umowy. Warto je sprawdzić, wtedy zakup będzie bezpieczną inwestycją.

Autor: Jarosław Knap

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak bezpiecznie kupić dom od dewelopera?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.