EKOekspert

Ogrody permakulturowe - kilka słów o zrównoważonym rozwoju w naturze cz. 1

W permakulturze tak naprawdę nie liczy się powierzchnia ogrodu, działki, naszego domu i dobrobytu. Tak samo możemy żyć z poszanowaniem natury, wszędzie gdzie się znajdujemy, w dowolnie wybranym przez nas miejscu – w ogrodzie, siedlisku a przede wszystkim w mieście i naszym miejscu pracy. Najważniejsze jest uszanowanie samej przyrody, wsłuchanie się w otaczający nas wszechświat.
Ogrody permakulturowe - kilka słów o zrównoważonym rozwoju w naturze cz. 1
REKLAMA

Umiejętne obserwowanie natury daje nam sporą przewagę nad powszechnie znanymi metodami „nowoczesnej uprawy ziemi”, a także „nowoczesnym stylem życia w mieście”, którego nie sposób nigdy dogonić. Stawiając sobie wyżej poprzeczkę wpadamy w  błędne koło nie dościgniętego ideału nie tylko ogrodu, ale także nas samych, zapominając że to ziemia na której żyjemy była jeszcze przed nami. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zatrzymaj się na chwilę bez względu na to, gdzie jesteś i co robisz, zamknij oczy i posłuchaj siebie, co widzisz, gdzie się przeniosłeś? Czy nie jest to przypadkiem spokojna przestrzeń, zielona, otwarta i tylko twoja?

Jeśli się zgadzasz ze mną, że w myślach i naszych marzeniach dążymy do ucieczki za miasto, zapraszam do lektury o ogrodach, także tych w naszych sercach. Bo po co zmieniać coś, co jest od milionów lat i się sprawdza. W kluczowych momentach naszego życia „Matka natura” i tak ma decydujące zdanie. Opowiadając o naturze, nie sposób wyliczyć wszystkiego, co jest drogocenne dla naszego ekosystemu i nas samych. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób szanować to, co już mamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię12 zasad projektowania permakulturowego*

1. Obserwuj i bierz udział: Poprzez spędzanie czasu na współpracy z naturą możemy zaprojektować rozwiązania odpowiadające naszym potrzebom.

2. Złap i zatrzymaj energię: Poprzez stworzenie systemów gromadzących zasoby podczas dobrobytu, możemy zachować je na gorsze czasy.

3. Bądź wydajny: Zapewnij sobie naprawdę użyteczne zyski z wykonywanej pracy.

4. Stosuj samodyscyplinę i zaakceptuj skutki swoich działań: Musimy ograniczać nieodpowiednie zachowania, aby systemy mogły sprawnie funkcjonować.

5. Stosuj i doceniaj zasoby i usługi odnawialne: Korzystaj w pełni z obfitości natury, aby ograniczyć zachowania konsumpcyjne i zależność od zasobów nieodnawialnych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

6. Nie wytwarzaj odpadów: Gdy doceniamy i używamy wszystkich dostępnych zasobów, nic się nie marnuje.

7. Projektuj od wzorców do szczegółów: Patrząc z dystansu, możemy obserwować wzorce w naturze i społeczeństwie. Mogą one stanowić trzon naszych projektów, do których dodamy następnie szczegóły.

8. Łącz, nie dziel: Gdy umieszczamy właściwe rzeczy na właściwym miejscu, powstają między nimi związki, i rzeczy te pracują wspólnie, nawzajem się wspierając.

9. Stosuj małe i powolne rozwiązania: Małe i powolne systemy są łatwiejsze w utrzymaniu niż duże, lepiej wykorzystują zasoby lokalne i dają wyniki bardziej zrównoważone.

10. Stosuj i doceniaj różnorodność: Różnorodność zmniejsza wrażliwość na zagrożenia i wykorzystuje unikalne właściwości środowiska, w którym się znajduje.

11. Wykorzystuj krawędzie i doceniaj elementy graniczne: Najciekawsze sceny rozgrywają się w miejscach granicznych. Są to często najbardziej cenne, różnorodne i produktywne elementy systemu.

12. Kreatywnie wykorzystuj zmiany i reaguj na nie: Poprzez uważną obserwację możemy pozytywnie wpływać na nieodwołalne zmiany, interweniując we właściwym czasie.*

Tym miłym akcentem w pierwszej części wprowadzenia czym jest permakultura zachęcam do ucieczki na zieloną łąkę, jeśli tylko możemy albo i chcemy.

Mgr. inż. arch kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska

*Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Permakultura za: „Permaculture - Peak Oil - The Source of Permaculture Vision and Innovation” (ang.)

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Przeczytaj także:

Kalendarium sadzenia ziół

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: oczyszczanie organizmu

Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące


REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogrody permakulturowe - kilka słów o zrównoważonym rozwoju w naturze cz. 1"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.