Jakie warunki trzeba spełniać, aby wyciąć drzewo bez zezwolenia?
Zmiany w ustawie o ochronie przyrody i w ustawie o lasach weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Wywróciły one całkowicie do góry nogami świat wycinki. Obecnie wycinka drzew bez zezwolenia może być dokonana przez prywatnego właściciela nieruchomości na jego posesji, o ile działanie to nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pamiętaj jednak o ptasich gniazdach i innych zwierzętach!
Zmiany wprowadzone w styczniu nie zwalniają z przepisów odnoszących się do ochrony gatunkowej. W związku z tym, jeśli Twoje drzewo jest siedliskiem zwierząt, to w terminie od 1 marca do 15 października musisz pozyskać zgodę na jego wycinkę. Należy wtedy złożyć wniosek do regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Zabytków bez zezwolenia nigdy nie usuwaj
W tym miejscu warto również podkreślić, że jeśli drzewo, które chcesz wyciąć, jest elementem zieleni zabytkowej, to musisz pozyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na wycinkę. Jego obecność w rejestrze warto jeszcze sprawdzić przed podjęciem decyzji o wycince.
Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody w znacznym stopniu ułatwiła wycinanie drzew przez prywatnych właścicieli posesji. Należy jednak pamiętać o tym, że nie w każdym wypadku jest ona dobrowolna i nadal z tego tytułu mogą nas spotkać kary finansowe.
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?
Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?
Czemu z mojej rynny czuć nieprzyjemny fetor?
Chcesz wyciąć wysokie drzewa? Ekspert podpowiada na co warto zwrócić uwagę
Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?
Jak uchronić dach przed wichurami?
Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada
Gatunki chronione, które wydłużą czas oczekiwania na wycinkę twojego drzewa