IDEA od IKEA

Jaką deskę do krojenia najlepiej mieć w swojej kuchni?

Przygotowując posiłek w kuchni najczęściej korzystamy z noża i deski do krojenia. Tych drugich jest wiele rodzajów, o różnych właściwościach, rozmiarach i materiałach z których są zrobione. Z desek korzystamy podczas: krojenia, siekania, miażdżenia i rozbijania produktów. Czym kierować się podczas wyboru tej najlepszej, która usprawni nasze kuchenne działania?
Jaką deskę do krojenia najlepiej mieć w swojej kuchni?

Wybór pomiędzy drewnem, a tworzywem sztucznym wbrew pozorom nie jest taki prosty. Decydując się na tworzywo mamy możliwość wyboru różnych kolorów, jednak musimy pamiętać o sprawdzeniu, czy materiał, z którego została wykonana deska jest bezpieczny dla zdrowia. Do najpopularniejszych desek do krojenia należą te: szklane, plastikowe, drewniane i  bambusowe. Coraz częściej możemy spotkać się również z deskami wykonanymi z granitu, stali nierdzewnej oraz ceramicznymi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

         

Deski szklane
W nowoczesnych kuchniach nie ma miejsca na drewniane czy plastikowe dodatki. Dlatego wielu właścicieli takich wnętrz decyduje się na szklane płyty do krojenia. Czy to dobry wybór? Nie chłoną wody, zapachów i szybko wysychają. Najczęściej mają podkładki antypoślizgowe wykonane z gumy. Mogą być używane jako podstawki do gorących naczyń. Są dostępne w wielu kolorach i przede wszystkim się nie rysują. Jednak po za estetycznym wyglądem i łatwością w czyszczeniu, szklany materiał ma jeden duży minus – bardzo tępi noże.  Jedyne noże, którymi można kroić na szklanej powierzchni, np. zioła czy sałaty, to noże ceramiczne. Materiał ceramiczny jest bowiem w swoich właściwościach zbliżony do szkła, podobne materiały nie będą więc niszczyć siebie nawzajem.

Deski plastikowe
Wykonuje się je (najczęściej) z polietylenu, są tanie i lekkie. Jedyna przewagę jaką posiadają nad deskami drewnianymi, to fakt, iż  do ich czyszczenia można używać środków chemicznych, w tym można je myć w zmywarce. Dodatkowo nie wchłaniają zapachów i są odporne na wysokie temperatury. Minus? Desek syntetyczne mogą się przebarwiać. Poprzez soki z warzyw, owoców i mięsa mogą powstać plamy. Po za tym deski dłużej używane, ponacinane nożem stają się poszarpane.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deski drewniane
Są najczęściej wybierane w polskich kuchniach. Antybakteryjne właściwości drewna, oraz fakt, iż nacięcia na drewnie same do pewnego stopnia zasklepiają się, powoduje, że taka deska nadaje do krojenia praktycznie wszystkich produktów. Decydując się na taki wyrób, koniecznie weźmy pod uwagę, jakość drewna z jakiego została wykonana. Pamiętajmy: im twardsze drewno - tym lepsza deska.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Najczęściej do wyroby drewnianych desek używa się drzew: osika, topola, wierzba, świerk, jodła, limba – drewno bardzo miękkie; brzoza, olcha, sosna, modrzew, jałowiec – drewno miękkie; lipa, sosna czarna, wiąz, orzech – drewno o średniej twardości;  dąb, jesion grusza, akacja, wiśnia – drewno twarde; buk, grab, grochodrzew, cis – drewno bardzo twarde; heban, kokos, gwajak – deska niezniszczalna! Oczywiście, im deka twardsza, tym jej cena znacznie wzrasta, warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata.

Ciekawostka!
Naukowcy poddali testom wszystkie rodzaje desek do krojenia. Pozostawili na nich szczepy bakterii i obserwowali, na których rodzajach powierzchni najszybciej się rozmnożą. W efekcie najmniej bakterii rozmnożyło się na deskach drewnianych – bo tylko w tym miejscu, w którym je pozostawiono. Natomiast na innych - plastikowych, szklanych i marmurowych - rozmnożyły się na całej powierzchni. Ma to związek z gładkością powierzchni – czym gładsza, tym szybciej się namnażają. Najlepsze dla zdrowia są deski drewniane. Ponadto mają szybsze właściwości schnące, nie tępią noży i ładnie prezentują się w otoczeniu kuchennym. Specjaliści polecają deski wykonane są z materiałów takich jak dąb, bambus i buk.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak prawidłowo czyścić drewnianą deskę?
Raz w tygodniu umyj dokładnie deskę, wysusz papierowym ręcznikiem i natrzyj dobrym olejem spożywczym (np. oliwą z oliwek). Pozwala to zapobiec wchłanianiu wilgoci przez drewno, oraz przywraca piękny wygląd. Aby pozbyć się przykrego zapachu, po dokładnym umyciu deski natrzyj ją cytryną. Przebarwienia usuniesz mocząc deskę w wodzie z octem i pozostaw na noc. Nie polecamy mycia drewnianych desek w zmywarce, ponieważ woda z bakteriami wsiąka wtedy głębiej. Nie można ich również czyścić chemikaliami, ponieważ wnikają one w drewno i wydostają się przy kontakcie z żywnością. Umytej deski nie możesz od razu chować do szafki. Zostaw ją na ściereczce na blacie kuchennym i poczekaj aż wilgoć wyparuje i deska wyschnie. Wilgotną deskę możesz czyścić grubą solą i sodą kuchenną – jest bezpieczna dla zdrowia i skutecznie usunie bakterie.

Deski bambusowe
Teraz was zaskoczymy – deski bambusowe, nie są wykonane z drewna, tylko ze specjalnie sprasowanej trawy. Mogłoby się wydawać, że taki materiał będzie mało odporny na użytkowanie, nic bardziej mylnego. Impregnowany olejem bambus jest dwukrotnie twardszy od drewna buku, a jednocześnie znacznie od niego lżejszy przez co znakomicie nadaje się do produkcji trwałych, a zarazem wygodnych desek. Do tego bambus nie chłonie wody aż tak bardzo jak drewno, szybciej schnie (dzięki temu przeciwdziała rozwojowi bakterii). Dodatkowo odpowiednie ułożenie sprasowanej  trawy, sprawia, że zarazkom oraz nieprzyjemnych zapachom trudniej jest przeniknąć do środka. I co bardzo ważne, bambus, podobnie jak drewno nie niszczy noży.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ciekawostka!
Bambus jest materiałem szybko odnawialnym. Na jego zbiory trzeba czekać ok 3 do 5 lat, w przypadku drzew jest to aż 10 do 50 lat, w zależności od gatunku drzewa. 

Deski wykonane granitowe, marmurowe i ceramiczne
Wykonane z naturalnego kamienia są bardzo trwałe i się nie rysują. Idealnie nadają się nie tylko do krojenia czy siekania, ale przede wszystkim do ubijania kotletów. Powłoka jest higieniczna i łatwa do utrzymania w czystości. Nie chłoną zapachów i nie barwią krojonej żywności. Największą wadą jest to, że szybko tępią noże, ślizgają się podczas krojenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deski ze stali nierdzewnej
Takie deski charakteryzuje się tym, że łatwo utrzymać ją w czystości. Nie sprawiają również problemów podczas konserwacji. Niemniej jednak szybko ulegają zarysowaniom. Do tego należy pamiętać, że stal nie jest antybakteryjna, i nie potrafi się samodzielnie regenerować.

________________________________________________________________________________________

KONKURS: Pokaż, jak wygląd twoja kuchnia! Kliknij!
Prześlijcie nam zdjęcia, a my nagrodzimy te najciekawsze.
Do wygrania bon wysokości 750 zł, a dla trzech osób, których aranżacje nas zainteresują – bony w wysokości 300 zł. Wszystkie do wykorzystania w sklepach IKEA.


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.