Nasz Nowy Dom

Nasz Nowy Dom 234 – odcinek 234. Mieszkanie w Warszawie

W 234. odcinku Naszego Nowego Domu przenieśliśmy się do Warszawy. 37-metrowe mieszkanie dzieli pani Beata ze swoją mamą - panią Hanną i dziesięcioletnią córeczką Oliwią.

materiał partnera/ Nasz Nowy Dom
REKLAMA

Zarówno dziewczynka, jak i jej babcia potrzebują stałej opieki. Oliwia urodziła się z zespołem Downa. „Udaje taką silną osobę, bo muszę dla mojej córki” – wyznała pani Beata, której postawa wzbudziła wielki podziw prowadzącej Katarzyny Dowbor. Dzięki ogromnym wysiłkom mamy, Oliwia jest pogodną, uśmiechniętą i chętnie uczącą się nowych rzeczy dziewczynką. Jej tata zmarł nagle na atak serca, wkrótce po jej narodzinach. Przez pierwsze lata w opiece nad córką pani Beacie pomagała mama. Teraz to Pani Hanna potrzebuje pomocy. Choruje na nadciśnienie, cukrzycę, przeszła też złamanie stawu biodrowego, po którym porusza się przy chodziku. Jest to ogromne utrudnienie w tak małym mieszkaniu. Pani Hania nie mogła wejść do wanny, myła się na stojąco przy umywalce.

Oliwka i jej mama dzieliły jeden maleńki pokój. Mieściło się tu tylko niewielkie biurko i dwa rozkładane fotele.

Zobacz więcej zdjęć

W mieszkaniu znajdował się jeszcze drugi pokój, w którym spała pani Hania oraz bardzo wąska kuchnia. Instalacje w domu nigdy nie były wymieniane, rury były skorodowane, a stare kable groziły pożarem. Największym marzeniem pani Beaty był remont mieszkania, ale nie mogła sobie na niego pozwolić ze względu na sytuację finansową. Panie utrzymują się z zasiłku opiekuńczego i niewielkiej emerytury pani Hanny.

Zobacz więcej zdjęć

Pani Beata nie może chwilowo podjąć pracy, bo straciłaby świadczenia. Te przepisy mają się niedługo zmienić i pani Beata ma wielką nadzieję na powrót na rynek pracy. A o czym marzy mała Oliwka? O tym, żeby wreszcie zaprosić do siebie koleżanki i kolegów. I o własnej kuchni! Oczywiście takiej do zabawy. Czy uda nam się pomóc tej kochającej się rodzinie?

Zobacz więcej zdjęć

Spróbujemy, chociaż jak przyznała Katarzyna Dowbor: „Mieszkanie jest małe, ale wyzwanie ogromne!”. Dlaczego? Bo remont w bloku nie daje dużych możliwości zmian w układzie pomieszczeń, nie można nic dobudować, ani wybić nowych okien. Ponadto, prace mogą być prowadzone tylko do godziny 22:00, a większość elementów i materiałów niemieszczących się do windy, trzeba wnieść po schodach… i to na 9. piętro, co mocno zaskoczyło całą ekipę.

Zobacz więcej zdjęć

Projekt nowej aranżacji wnętrza stworzył Wojtek Strzelczyk, a jego wizję urzeczywistniła zaprawiona w bojach ekipa Wieśka Nowobilskiego.

Jak zmieniło się mieszkanie do remoncie?

Po przesunięciu drzwi wejściowych i wyrównaniu ścian, w przedpokoju znalazło się miejsce na szafę, wieszak i szafkę na buty.

Zobacz więcej zdjęć

Łazienka została przystosowana do pani Hanny. W miejscu starej wanny, znalazł się wygodny prysznic ze specjalnym stołkiem rehabilitacyjnym do kąpieli. Obok zamontowano umywalkę z lustrem, a obok drzwi stanęła toaleta, nad którą zawieszono grzejnik na ręczniki. Powstała tutaj spora przestrzeń, w której seniorka będzie mogła od teraz swobodnie poruszać się z chodzikiem.

Zobacz więcej zdjęć

Duży pokój, w którym mieszkała pani Hania, zamienił się w wielofunkcyjny pokój rodzinny. W nocy będzie tutaj sypialnia  pani Beaty. Stanęła tutaj wygodna, rozkładana sofa, szafka z telewizorem i szafka na ubrania.

Zobacz więcej zdjęć

Dzięki centralnie usytułowanemu stołowi, rodzina zyskała miejsce do wspólnego spożywania posiłków.

Zobacz więcej zdjęć

Na ścianie naprzeciwko okna, Wojtek zaplanował funkcjonalną cześć kuchenną. Znalazły się w niej duża, zabudowana lodówka, ciąg szafek stojących i wiszących, pralka oraz kuchenka indukcyjna z piekarnikiem. Architekt musiał zmienic nieco swoje poczatkowe plany, niestety ze względu na skalę kuchni, po raz pierwszy w programie, nie udało się zmieścić w niej zmywarki.

Zobacz więcej zdjęć

W dawnej kuchni, po przesunięciu ściany powstał pokój małej Oliwki. Dziewczynka będzie miała własne łóżko, biurko, szafę oraz zabawkową kuchnie, która była jednym z jej marzeń.

Zobacz więcej zdjęć

Pokój, w którym wcześniej mieszkała mama z córka, od teraz będzie należał do pani Hani. Wojtek zadbał o wysokie i wygodne łózko, z którego kobieta będzie mogła łatwo wstawać, obok znalazła się szafka na drobiazgi i leki.

Zobacz więcej zdjęć

Pojemna szafa pomieści wszystkie rzeczy babci. Dzięki pozbyciu się progów i poszerzeniu drzwi, pani Hania będzie mogła teraz wszędzie wjechać chodzikiem.

 Nasz Nowy Dom

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nasz Nowy Dom 234 – odcinek 234. Mieszkanie w Warszawie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.