Artykuły

Długie przerwy w opadach oraz utrzymujące się wysokie temperatury powietrza już na przełomie wiosny i lata powodują, że w codziennej pielęgnacji roślin szczególną wagę powinniśmy przywiązywać do ich podlewania. Jeśli tego nie zrobimy, nasze warzywa i owoce przestaną rosnąć, z czasem zwiędną i zaczną obumierać. Czym są w uprawie roślin tzw. okresy krytyczne i co mają wspólnego z umiejętnym nawadnianiem? Przeczytaj, a dowiesz się, jak podlewać, gdy jest sucho, by cała woda nie wyparowała.

Czytaj artykuł 

Juka ogrodowa, czyli karolińska, to niezwykle efektowna roślina kwitnąca o zimozielonych liściach. Okazała roślina cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością, ponieważ jest nie tylko wyjątkowo dekoracyjna, ale też długowieczna. Zdobi nasze ogrody latami, dlatego warto przemyśleć, gdzie i obok czego ją posadzimy. Sprawdź, jakie sąsiedztwo jest dla juki najlepsze.

Czytaj artykuł 

Spoglądasz zazdrosnym okiem na cudze kwiaty na balkonach? Nie ukrywam, mi też się to zdarza. W zeszłym roku kolorowe petunie mojej sąsiadki kaskadowo zwisały ze skrzynek, musiałam więc zapytać o jej sprawdzony sposób na bujne kwitnienie. Okazało się, że podlewała je domową odżywką, której recepturą chcę się dzisiaj podzielić. Sprawdź, jak zrobić najlepszy nawóz do petunii.

Czytaj artykuł 

Chloroza hortensji, charakteryzująca się żółknięciem liści oraz zahamowaniem wzrostu krzewu, wynika z nieodpowiednich warunków glebowych lub braku składników pokarmowych. Dla zapobiegania tej chorobie kluczowe jest monitorowanie stanu roślin oraz dostosowanie odpowiednich technik pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jak diagnozować pierwsze objawy problemu i jakie działania podjąć, aby przywrócić zdrowie hortensjom.

Czytaj artykuł 

Oprócz odpowiedniego nasłonecznienia i regularnego podlewania warzywa w warzywniku potrzebują solidnego odżywienia, aby mogły rosnąć zdrowo i wydawać naprawdę pokaźne plony. Tylko czy wszystkie gatunki uprawiane w ogródku potrzebują tych samych składników? Jak ocenić, czy warzywo cierpi na niedobory, czy może walczy z nadmiernym wzbogaceniem gleby? Doświadczony ogrodnik pokazuje, jak ważne jest umiejętne nawożenie warzyw w ogrodzie – tych błędów nie popełniaj.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Uprawiasz w ogrodzie czosnek i cebulę? Z pewnością wiesz, jak ważna jest wiosenna pielęgnacja tych warzyw. Ma ona ogromny wpływ na dobre plonowanie i powinna znaleźć się na naszej liście zadań, jeśli chcemy otrzymać zdrowe, duże oraz ładnie wykształcone główki. Jak zadbać o czosnek i cebulę w maju? Sprawdź, jakie zabiegi stosują doświadczeni ogrodnicy, by zagwarantować sobie udane zbiory.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Ściółkowanie pomidorów to niepozorna technika, która może zdziałać cuda. Istnieją trzy w pełni naturalne i ekologiczne ściółki, które nie tylko chronią twoje pomidory przed niesprzyjającymi warunkami, ale także wspomagają ich owocowanie. Podpowiadamy, jak ściółkować pomidory słomą, liśćmi, sianem lub świeżo skoszoną trawą. Dzięki nim otrzymają składniki niezbędne do osiągnięcia pełni smaku i zdrowia.

Czytaj artykuł 

Lawenda uchodzi za łatwą w uprawie roślinę, która nie sprawia ogrodnikowi wiele problemów. Mimo to istnieje kilka rodzajów szkodników, które mogą zaatakować piękną ozdobę ogrodu. Wczesna ich identyfikacja pomoże rozwiązać ewentualne problemy. Sprawdzamy więc, jakie szkodniki atakują lawendę, jak je rozpoznać oraz jak z sukcesem z nimi walczyć. 

Czytaj artykuł 

Każdy miłośnik storczyków może mieć te piękne rośliny nie tylko na okiennym parapecie, ale również rabacie w ogrodzie. Do naszego klimatu doskonale przystosowany jest rodzimy gatunek – obuwik. To właśnie on może zdobić naszą działkę, choć musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest dość kapryśny. Zanim posadzimy go w gruncie, sprawdźmy, jakie warunki trzeba mu zapewnić. Podpowiadamy, jak uprawiać obuwika.

Czytaj artykuł 

Młode pomidory na różnych etapach wzrostu są narażone na choroby grzybowe. Lista potencjalnych zagrożeń, które niszczą plony, jest naprawdę długa, dlatego co roku szukamy sposobu na skuteczną ochronę młodych krzaczków. W tamtym sezonie postanowiłam skorzystać z metody, którą podpowiedział mi dziadek – wykonałam prewencyjny oprysk pomidorów z jodyny. Trudno opisać moje zdziwienie, gdy cały plon zebrałam bez ani grama straty. W tym roku nie sięgnę po nic innego, to najlepsza ochrona dla moich warzyw.

Czytaj artykuł 

Zastanawiasz się, jak uprawiać czosnek, żeby uzyskać wielki plon? Aby osiągnąć ten cel, niezbędne są zabiegi pielęgnacyjne, a zwłaszcza – odpowiednie nawożenie. Warzywo to najlepiej rośnie w żyznej i bogatej w próchnicę ziemi, dlatego warto je systematycznie zasilać w substancje pokarmowe. Jak często nawozić czosnek? Poznaj zaskakująco prostą metodę, dzięki której będzie lepiej przyswajał dostarczone składniki odżywcze i wykształci dorodne główki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Doskonale prezentuje się na balkonie i pergoli, oplatając ścianę lub jako drzewo soliterowe tuż przed drzwiami twojego domu – wisteria, lepiej znana jako glicynia, to kwitnące pnącze ukochane w sztuce japońskiej i coraz chętniej uprawiane po naszej stronie globu. Jej zapach, liliowe kiście kwiatów oraz łatwość zaplatania sprawiają, że to po nią sięgamy, gdy naprawdę chcemy, by nasz ogród błyszczał na tle innych. Chcesz wiedzieć, jak prowadzić glicynie, by okazale kwitły i to więcej niż raz do roku? Sąsiedzi będą w szoku.

Czytaj artykuł 

Rzadko chorują, niewiele zwierząt ochoczo je zjada i trudno o warunki, które byłyby dla nich naprawdę niekorzystne – skrzypy należą do jednych z najstarszych roślin na Ziemi i wyróżniają się zaskakującą wręcz odpornością. Dlatego, jeżeli w twoim ogrodzie wyrastają wśród innych chwastów i pielenie nie działa na nie, musisz połączyć siły i wypróbować metody doświadczonych ogrodników. Jeden z zabiegów szczególnie dobrze sprawdzi się zarówno na trawniku, jak i w warzywniku.

Czytaj artykuł 

Siejąc ogórki w ogrodzie, liczymy na udane zbiory. Plan ten mogą jednak zniweczyć choroby i szkodniki, które atakują rośliny na starcie. Zdarza się, że przez porażenie część nasion nie kiełkuje, a niedojrzałe siewki słabną, więdną i obumierają. Przyczyną mogą być larwy śmietki lub zgorzel – infekcja nazywana czarną nóżką. Jak walczyć z problemami ogórków na początku uprawy? Sprawdź, jakie efekty da zaprawienie nasion.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.