Nowości na rynku

Polski, złoty wrzesień? Wykorzystaj tę okazję do zabezpieczenia drewnianej elewacji domu!

Początek września to idealny moment, by zabezpieczyć drewnianą elewację domu bądź jej elementy przed trudnymi, jesiennymi i zimowymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, silny wiatr, mróz i wilgotność nie sprzyjają utrzymaniu drewnianej elewacji w idealnym stanie, dlatego już pod koniec lata należy pomyśleć o właściwej ochronie elementów wykonanych z tego pięknego, aczkolwiek wymagającego materiału.

Polski, złoty wrzesień? Wykorzystaj tę okazję do zabezpieczenia drewnianej elewacji domu!
REKLAMA

Drewno to szlachetny, ciepły i piękny surowiec – daje wrażenie przytulności, pasuje zarówno do elewacji domków sezonowych, jak i całorocznych. Aby zachować jego blask i barwę na długie lata, trzeba zatroszczyć się o zabezpieczenie go przed niszczycielską siłą warunków atmosferycznych. Duża wilgotność, wiatr, niskie temperatury, zalegający śnieg i inne czynniki pogodowe mogą bowiem osłabić strukturę drewna, rozpulchnić je, a tym samym – spowodować większą podatność na uszkodzenia mechaniczne. Niezabezpieczona, drewniana elewacja w ciągu kilku jesiennych i zimowych sezonów straci swój blask, stanie się matowa, pojawią się na niej przebarwienia i nieestetyczne zacieki. Receptą na te wszystkie bolączki będzie prawidłowo wykonana impregnacja z wykorzystaniem produktów o parametrach dostosowanych do ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Takie zabezpieczenie elewacji można wykonać na własną rękę – co prawda jest to całkiem wymagające zadanie, jednak efekt z pewnością jest wart zachodu!

Impregnacja elewacji – jak to zrobić krok po kroku?

Samodzielnie wykonana impregnacja drewnianej elewacji może być równie trwała jak impregnacja przeprowadzona przez profesjonalistów – mówi Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33. - Wystarczy, że będziemy pamiętać o odpowiedniej kolejności poszczególnych etapów prac, a także o doborze właściwych środków i zachowaniu sugerowanych przez producenta odstępów czasowych pomiędzy nałożeniem każdej warstwy produktu. To doskonały moment na przygotowanie domu na zimę zwłaszcza, że dni i noce są jeszcze stosunkowo ciepłe – dodaje.

Od czego rozpocząć zabezpieczanie drewnianej elewacji? Najpierw należy przygotować podłoże, które powinno być czyste, suche i gładkie – tylko w taki sposób produkt wybrany do impregnacji będzie mógł spełnić swoje zadanie, wnikając w pory drewna. Powierzchnię elewacji należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym lub szlifierką z nakładką do drewna, aby pozbyć się resztek innych zabezpieczeń, wystających drzazg i nierówności. Następnie całość należy odpylić. Teraz elewacja jest już gotowa na przyjęcie impregnatu!

Kolejnym krokiem jest oczywiście nałożenie preparatu, który zabezpieczy surowiec „od środka”. Warto wybrać specjalistyczny impregnat do drewna budowlanego, o parametrach dobranych do ochrony materiału, narażonego na rozwój grzybów czy sinizny (także ze względu na wysoką wilgotność otoczenia). Jednym z takich produktów jest  Impregnat do drewna budowlanego V33, stworzony po to, by chronić drewno przed wszystkimi objawami biokorozji. Ponadto pełni on rolę „tarczy”, broniąc surowiec przed owadami – kornikami i termitami.

Rada eksperta V33: na oczyszczoną i odpyloną elewację miękkim pędzlem nakładamy dwie lub trzy warstwy impregnatu, w odstępie 15 minut, zwracając szczególną uwagę na dokładne pokrycie szczelin czy odprysków. Następnie możemy przejść do ostatniego kroku, czyli aplikacji prawidłowo dobranej lazury.

Lazura jest preparatem chroniącym pokryte nią powierzchnie przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, zapobiegającym zarówno nadmiernemu zawilgoceniu drewna, jak i jego wysuszeniu. Lazura jest również elementem dekoracyjnym, który nadaje elewacji konkretny, wybrany odcień. Aby mieć pewność, że drewno jest w pełni zabezpieczone przed deszczem, mrozem czy wiatrem, warto wybrać produkt dostosowany do panującego w Polsce klimatu. - W odpowiedzi na te potrzeby stworzyliśmy Lazurę Polski Klimat V33 dopasowaną swoimi parametrami do polskich warunków atmosferycznych panujących zarówno jesienią, jak i zimą. Jest więc wodoodporna, zapobiega tworzeniu się mikroszczelin, nie pęka i nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur (wykazuje dobrą mrozoodporność), a oprócz tego jej powierzchnia po nałożeniu staje się mikroporowata i elastyczna, co oznacza, że pozwala drewnu oddychać i pracuje wraz z nim podczas zmian objętościowych - podkreśla Paweł Piotrowicz. Dodatkowo, Lazura V33 występuje w kilku odcieniach, dzięki czemu możliwe jest dobranie barwy idealnie oddającej kolor elewacji lub jej drobna korekta.

Rada Eksperta V33: na uprzednio zaimpregnowane drewno nakładamy pędzlem lub wałkiem minimum dwie warstwy preparatu (w przypadku jaśniejszych kolorów warto dodać trzecią), pamiętając o odpowiednim czasie schnięcia miedzy warstwami.

Drewno to niezwykle szlachetny materiał, a wykonana z niego elewacja z łatwością stanie się niepowtarzalną wizytówką każdego budynku. Wystarczy odrobina chęci, wolny, jesienny weekend i odpowiednie preparaty, a nasz dom przywita chłodny sezon w naprawdę… ciepły sposób!

materiał prasowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Polski, złoty wrzesień? Wykorzystaj tę okazję do zabezpieczenia drewnianej elewacji domu!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.