Okiem eksperta

Dlaczego warto mieć okap blatowy?

Okap w kuchni to jedno z tych urządzeń, które jest niezbędne przy gotowaniu. Usuwa intensywne zapachy oraz parę wodną, przez co ściany, meble oraz inne sprzęty nie są pokryte tłustym osadem. Odpowiednio dobrany wpływa również na charakter wystroju kuchni, czyli jest funkcjonalną ozdobą. Okap montowany w blacie pojawił się stosunkowo niedawno, ale już zyskał popularność. Sprawdzamy, dlaczego warto w niego zainwestować.

Dlaczego warto mieć okap blatowy?
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Nowe okapy

Nowym typem okapów kuchennych są okapy blatowe. Nie montuje się ich na ścianie, suficie czy w szafce kuchennej, ale w blacie, w miejscu w którym zamontowana jest płyta grzewcza. Wyróżnia się modele montowane na blacie w małej odległości od płyty grzewczej oraz zintegrowane z płytą. Zajmują one bardzo mało miejsca, przez co są idealnym rozwiązaniem do niewielkich kuchni.

Jak działa?

Okap blatowy podobnie, jak standardowy model pochłania, oczyszcza i wypuszcza powietrze z powrotem do kuchni przez dno szafki. Montuje się je w blacie kuchennym, a ich silnik znajduje się tuż pod nim, czyli w szafce. To doskonałe rozwiązanie pozwalające na ukrycie urządzenia, przez co tłumi dźwięk wydawany podczas pracy. Umieszczenie go w bliskim sąsiedztwie płyty grzewczej zwiększa jego skuteczność, ponieważ opary przebywają krótszą drogę, przez co są szybciej pochłaniane.

Taki okap blatowy może być schowany w blacie i wysuwany tylko podczas gotowania lub na stale, zwykle na wysokość około 40 cm nad blatem.

Filtry

Efektywność okapu blatowego jest większa niż w tradycyjnych modelach, ponieważ wynosi ona około 750 m3/h. To oznacza, że opary z gotowania wciągane są dużą prędkością i dostają się do metalowych filtrów, które po przefiltrowaniu trafiają do węglowego eliminując wszelkie zapachy. Na koniec powietrze wydostaje się dnem szafki z powrotem do kuchni. Pod filtrami zamontowany jest zbiornik tłuszczu. To co jest zdecydowanym plusem tego rozwiązania to łatwe czyszczenie. Można taki filtr nawet myć w zmywarce.

Nowoczesny wygląd

Schowany okap w kuchni nadaje eleganckiego i nowoczesnego wyglądu dla aranżacji. To rozwiązanie bardzo estetyczne. Nie rzuca się w oczy przez co jest idealne dla osób, które nie lubią widocznych sprzętów. Goście mogą go nawet nie zauważyć, a doskonale spełnia swoją rolę. W dodatku jest idealny jeśli planujesz urządzić wyspę. Wykonane są zwykle ze szkła hartowanego oraz wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Zaawansowane technologie

Podczas premiery okapy blatowe były sensacją. Zwrócono szczególną uwagę na ich jakość, funkcjonalność oraz design. Do ich produkcji używane są nowoczesne materiały, a niektóre mają nawet 10 biegów czy automatyczne wysuwanie po wykryciu pary wodnej. Można wybrać modele z nastrojowym oświetleniem LED czy możliwością modyfikacji funkcji, tak aby dostosować je do indywidualnych preferencji.

Cicha praca

Nieważne czy jest to kuchnia z aneksem kuchennym czy zamknięta okapy blatowe pracują cicho przez co nie przeszkadzają domownikom, kiedy jeden z nich gotuje. Jest tak nawet jeśli jego wydajność jest wysoka. Dzieje się tak, ponieważ silnik urządzenia umieszczony jest wewnątrz zabudowy meblowej. To powoduje, że dźwięk jest zagłuszony, więc nie wydobywa się z niego taki hałas, jak w przypadku tradycyjnych modeli.

Więcej miejsca

Okap blatowy zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne modele. Dzięki temu możesz nad płytą grzewczą zamontować dodatkowe półki lub szafkę. To bardzo dobre miejsce na wszelkie akcesoria kuchenne, których najczęściej używasz podczas gotowania. W ten sposób zamieszczone zawsze będą „pod ręką”.

Idealny do niskich kuchni

Rozwiązanie jakim jest okap blatowy sprawdza się w niskich kuchniach, gdzie pojawia się problem z wyprowadzeniem wyciągu do okapu na suficie i nie można go obniżyć. Instalowanie go na półwyspie wymaga natomiast poprowadzenia wyciągu przez zabudowę przytuloną do ściany z szybem.

Drogi sprzęt

Zamontowanie okapu blatowego ma wiele zalet, ale jego największą wadą jest zdecydowanie wysoka cena. Jest to jeszcze nowość na rynku, więc potrafi być nawet kilka razy droższa od tradycyjnych modeli.

O czym pamiętać przed zakupem?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego okapu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich to umiejscowienie otworu wentylacyjnego, ilość miejsca w kuchni oraz jej wystrój. Koniecznie sprawdź też jakie zastosowano filtry, jaki jest tryb wyciągu oraz sterowanie (mechaniczne i elektroniczne), a na końcu na dodatkowe funkcje i maksymalną wydajność.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego warto mieć okap blatowy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.