Okiem eksperta

Jak pomalować dach w zależności od pokrycia?

Malowanie dachu to czynność, z którą przyjdzie Ci się zmierzyć prędzej czy później. Dowiedz się, jaką technikę dobrać do danego rodzaju pokrycia dachowego.

REKLAMA

Dachówki ceramiczne i betonowe
Istnieją dwa główne rodzaje dachówek: ceramiczne oraz betonowe. W przypadku tych drugich przygotuj się na podwojony czas pracy. Struktura dachówek betonowych jest znacznie bardziej porowata niż ceramicznych. Oznacza to, że więcej farby wniknie w dachówkę. By przygotować dach pod malowanie, będziesz musiał wymienić popękane dachówki i uzupełnić ubytki. Jeśli dawno nie oczyszczałeś go z mchu, zrób to. Świetnie sprawdza się do tego preparat biobójczy. Malowanie rozpocznij od pokrycia farbą szczelin pomiędzy dachówkami. Gdy to zrobisz, czas na pozostałą część dachu. Dzięki tej metodzie zaoszczędzisz czas i nerwy. Nie będziesz marnować ich na poprawki.

Jeśli chcesz, by Twój wysiłek się opłacił, nałóż drugą warstwę farby. Zabezpieczysz tym dach przed wilgocią i dodasz mu połysku. Do powleczenia dachówek ceramicznych wystarczy farba akrylowa. Z kolei do betonowej dachówki poleca się farby na bazie żywicy.

Blacha ocynkowana
W przypadku tego rodzaju dachu, jego pomalowanie powinno zająć mniej czasu ze względu na mniejszą ilość czynności do wykonania. Tajemnica trwałego pokrycia tkwi w rodzaju farby. Stosując gruntoemalię, która jest połączeniem gruntu (podkładu) oraz emalii (z wierzchu) zapewniasz swojemu dachowi podwójną trwałość.

Pamiętaj, że aby malowanie było skuteczne, to musisz wykonać je na oczyszczonej powierzchni blachy. Inaczej farba po jakimś czasie ulegnie uszkodzeniu. Pęknięcia farby to idealne warunki do powstania korozji.

Papa asfaltowa
Ze względu na charakterystyczny materiał, z jakiego dach kryty papą jest wykonany, w celu jego zabezpieczenia nie stosuje się farb. Do łatania dziur i uszkodzeń możesz użyć mieszanek asfaltowych dedykowanych do stosowania na dachu.

Zadbaj o odpowiednie warunki

1. Odpowiednie zabezpieczenie się podczas prac

Jeśli Twój dach jest stromy, możesz wynająć podnośnik. Praca z kosza niweluje ryzyko poślizgnięcia się na dachu i co gorsza, wypadku. Alternatywą może być zakupienie sprzętu alpinistycznego i przypięcie się do dachu.

2. Warunki atmosferyczne

Zbyt wysoka temperatura powoduje zbyt szybkie schnięcie farby. To zjawisko powoduje pękania farby, a w efekcie jej złuszczanie.

Z kolei, zbyt niska może skutkować przemarzaniem farby, co znacznie utrudni Ci jej rozprowadzanie. Umiarkowana temperatura, jaka występuje wiosną jest idealna do przeprowadzania prac renowacyjnych dachu.

Dach to taki element domu, gdzie ważna jest profilaktyka. Odpowiednio zabezpieczony, będzie Ci służył przez lata.EHC Pogotowie Wysokościowe

Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Tomaszz1980

Szkoda, że mało napisaliście o doborze odpowiedniej farby do danego pokrycia dachowego, a jest to niezwykle ważne, aby za rok znowu nie wchodzić na ten sam dach aby go znowu malować ;) Fajnie o tym piszą tutaj - https://www.bekerfarb.pl/porady/302/ Produkują też sami farby do dachów więc na pewno wiedzą o czym piszą.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pomalować dach w zależności od pokrycia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.