Kiedy powstają glony?
Powstaniu tych mikroorganizmów sprzyjają najczęściej następujące warunki:
- Bliskość terenów zielonych – to właśnie z nich przez wiatr przenoszone są zarodniki glonów, które później rozwijają się na elewacji.
- Złe orynnowanie budynku – jeśli woda z dachu nie spływa w odpowiedni sposób przez system rynnowy, tylko przedostaje się na ziemię po ścianie budynku, to tworzy idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów. Tak powstała wiloć jest dla nich wymarzonym środowiskiem.
- Mniejsze nasłonecznienie – ono również sprzyja powstawaniu wilgoci. Właśnie dlatego glony najczęściej znajdziesz na północnych i zachodnich fasadach.
Jak poradzić sobie z glonami na elewacji?
W walce z glonami trzeba wykazać się cierpliwością i systematycznością. Nie da się ich całkowicie pozbyć, ale można wydłużyć proces ich rozwoju na ścianach. Aby to uczynić należy zastosować odpowiedni środek biobójczy. W celu jego dobrania najlepiej poradzić się ekspertów.
Środek biobójczy zakupiony i co dalej…?
Jeszcze zanim zaczniesz nakładać zakupiony preparat na ścianę, powinieneś pamiętać o kilku sprawach.
- Warto zaopatrzyć się w środek impregnujący. Jeśli zabezpieczysz nim powierzchnię budynku po wyczyszczeniu, to ograniczysz chłonność elewacji. To z kolei przedłuży jej odporność na ponowny porost glonów.
- Nie można zapominać, że na wysokość trzeba się jakoś dostać. W celu bezpiecznego wykonania prac na wysokości najlepiej jest skorzystać z zwyżki, z której bez obaw wykonasz czynności w obudowanym koszu.
- Alternatywą do niej jest rusztowanie, z którego prace zajmują jednak więcej czasu. Tego rodzaju zajęcia absolutnie nie powinny być wykonywane z drabiny – grozi to utratą zdrowia, a nawet życia.
Na Twojej elewacji znajdują się glony? Z pewnością dasz sobie z nimi radę!
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski