Okiem eksperta

Nadchodzi wiosna – czas porządków

Dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze. Z tego powodu zaczynasz robić porządki w domu. Jak jednak zadbać o jego zewnętrzną część? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

Co dobrze jest skontrolować po zimie?

Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, gdy robi się już cieplej. Jakich?

Stan rynien

Warto je sprawdzić z paru istotnych powodów. W trakcie jesieni i zimy dostaje się do nich wiele śmieci spływających z dachu, a także liści z drzew. Dodatkowo ptaki przenoszą do ich wnętrza patyki, gubią swoje pióra oraz zostawiają odchody.

Kumulacja tych wszystkich zanieczyszczeń może spowodować zatkanie rynny. Dodatkowo, jeśli nie zadbasz o ich czystość, może zacząć unosić się z nich nieprzyjemny fetor.

Elewacja

Po zimie warto skontrolować jej stan. Nie chodzi tu jedynie o czystość, ale także o fakt czy nie widać na jej powierzchni jakichś istotnych ubytków lub pęknięć. Warto regularnie sprawdzać ten aspekt. Mniejsze uszkodzenia łatwiej i szybciej można naprawić niż te bardzo rozległe.

Dach

Na ich powierzchni osadzają się te same zabrudzenia, które później zbierają się w rynnach. Najczęściej takie „śmieci” zbierają się przy kominach, oknach czy wyłazach dachowych.


Fot. EHC Karol Zagajewski

Warto pamiętać, że konsekwencją braku dbania o dach może być nawet jego wymiana! Dlaczego? Może się tak stać z powodu wystąpienia dużej rdzy oraz przegniłej konstrukcji nośnej. Innymi niekorzystnymi skutkami takiego zaniedbania mogą być przecieki wynikające między innymi z rdzy i stojącej wody.

Jak sobie poradzić z kontrolą tych aspektów?

Wszystkie te rzeczy wiążą się z pracą na wysokości. Nie da się zrobić tego z drabiny, a nawet nie należy. Prace na wysokości zaczynają się już powyżej 1 m i według prawa nie mogą być wykonane przy użyciu takiego sprzętu.

W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest podnośnik koszowy. Dlaczego? Z jego pomocą jesteś w stanie skontrolować w swoim domu każdy z tych elementów. Dzięki ruchomemu ramieniu z kosza zwyżki możesz zarówno obejrzeć dach, jak i rynny, i elewację.

Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w tym aspekcie, warto wziąć pod uwagę pomoc profesjonalisty!

Teraz kiedy wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wiosennych porządkach, możesz zaczynać prace. Pamiętaj jednak, by przy ich wykonywaniu zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nadchodzi wiosna – czas porządków"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.