Okiem eksperta

Okiem eksperta: Jak wybrać idealny kominek zapachowy?

Kominki zapachowe zwane też podgrzewaczami służą do aromaterapii. Wykorzystujemy w nich woski zapachowe, olejki eteryczne czy też granulki zapachowe. Wybierając model kominka zastanówmy się jakich produktów planujemy używać najczęściej. Bardziej skomplikowany jest wybór modelu, w którym planujemy topić woski zapachowe.

REKLAMA

Fot. Pachnąca Wanna

Po pierwsze istotna jest wysokość kominka. Z mojego doświadczenia wynika, ze powinno to być około 12 cm. Taka odległość miseczki od źródła ciepła zapewni równomierne roztapianie wosku bez ryzyka przypalenia (co może się zdarzać, gdy kominek jest zbyt niski).

Jeśli używamy kominka gdzie źródłem ciepła jest tealight czyli maleńka świeczka, wybierzmy model bardziej zabudowany – unikniemy wtedy ryzyka zdmuchnięcia płomienia przez przeciąg.

Do wosków należy wybierać wyłącznie egzemplarze mające gładką miseczkę (zwykle szklaną bądź szkliwioną), w przeciwnym razie roztopiony wosk będzie wnikał w szczeliny na powierzchni miski barwiąc ją i zostawiając zapach. Dodatkowo z miseczki o gładkiej, jednolitej powierzchni łatwiej będzie nam usunąć zużyty wosk.

Niektóre kominki mają zdejmowaną miseczkę, inne zaprojektowane są jako jedna bryła. Preferuję te, gdzie miseczkę można zdjąć, aby łatwiej usunąć wosk czy też umyć ją, aby usunąć ewentualny zapach.

Dekoracje, Kominki elektryczne plug-in (nowość) - Kominek Candle Warmers  CHICKEN WIRE
Candle Warmers Kominek elektryczny CHICKEN WIRE Plug in
79,00 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (1)
Zobacz więcej zdjęć

Wybierając kominek pamiętajmy też, że zapach uwalniany jest poprzez parowanie olejków z roztopionego wosku. Im większą powierzchnię ma miseczka tym większa będzie powierzchnia parowania. Unikajmy więc modeli o bardzo głębokiej miseczce z niewielką średnicą.

Jeśli chodzi o samą formę kominka, na rynku mamy ogromny wybór kształtów i kolorów. Łatwo znajdziemy taki, który najbardziej odpowiada naszemu poczuciu estetyki i pasuje do wystroju naszego wnętrza. Jeżeli planujemy korzystanie z aromaterapii głównie wieczorem, może warto poszukać modelu o ażurowych ścianach lub przypominającego witraż? Oba pięknie wyglądają zapalone po zmroku.

Dekoracje, Kominki elektryczne plug-in (nowość) - Kominek Candle Warmers  BRUSHED CHROME
Candle Warmers Kominek elektryczny Plug in BRUSHED CHROME
79,00 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (1)
Zobacz więcej zdjęć

Warto zauważyć, że oprócz najbardziej popularnych kominków na podgrzewacze, na rynku pojawia się coraz większy wybór kominków elektrycznych. Taki kominek jest zwykle nieco droższy niż klasyczny, ale do jego niewątpliwych zalet należy to, że nie mamy tu otwartego ognia. Taki kominek jest więc bezpieczniejszy oraz zdrowszy w użytkowaniu, nie musimy pilnować kupna tealightów, gdyż źródłem ciepła jest żarówka, możemy również włączyć go do prądu wychodząc z domu a po powrocie otuli nas piękny aromat wypełniający przestrzeń. Z moich obserwacji wynika również, że w wosk topiony w kominku elektrycznym uwalnia swój zapach dłużej i bardziej równomiernie.

Dekoracje, Kominki elektryczne plug-in (nowość) - Kominek Candle Warmers  OWL
Candle Warmers Kominek elektryczny OWL Plug in
79,00 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (1)
Zobacz więcej zdjęć

Oprócz kominków elektrycznych, włączanych do kontaktu za pomocą kabla, niedawno pojawiły się w sprzedaży kominki wkładane bezpośrednio do kontaktu (typu plug-in). Warto zwrócić na nie uwagę jako dobrą alternatywę zwłaszcza w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Dekoracje, Kominki elektryczne plug-in (nowość) - Kominek Candle Warmers MOROCCAN
Candle Warmers Kominek elektryczny MOROCCAN Plug in
79,00 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (1)
Zobacz więcej zdjęć

Jaki kominek najlepiej więc wybrać?

Wszystko zależy od Was i Waszych indywidualnych preferencji dotyczących użytkowania kominka… Na pewno przed zakupem warto sobie zadać pytanie, które aspekty są dla Was kluczowe oraz jak często i w jakich warunkach będziecie chcieli używać kominka.

Dekoracje, Kominki elektryczne plug-in (nowość) - Kominek Candle Warmers  SEA GLASS
Candle Warmers Kominek elektryczny Plug in SEA GLASS
79,00 zł
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (1)
Zobacz więcej zdjęć

Jeśli często topicie woski warto pomyśleć nad zakupem kominka elektrycznego. Ja odkąd jestem jego posiadaczką nawet nie wiem gdzie mam klasyczny model na tealighty.

Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o woskach zapachowych?

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okiem eksperta: Jak wybrać idealny kominek zapachowy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.