Okiem eksperta

Płytki drewnopodobne

Drewno jest materiałem bardzo bliskim naturze człowieka. Stąd jest uwielbienie w dziedzinie projektowania wnętrz i nie tylko. Z drewnem można robić nieskończenie wiele, a efekty zwykle są piorunujące. Niestety bywa, że cena drewna naturalnego wykracza poza założony budżet inwestycji. Wówczas na pomoc przybywają laminaty drewnopodobne.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Obecnie oferta firm produkujących laminaty jest przeogromna, a rysunki laminatów wyglądają tak, że bez dotykania próbki łatwo można pomylić się z osądem „czy to drewno, czy laminat”. Z laminatami żyje się tez nieco łatwiej - dobrze zachowują się w przestrzeniach kuchennych. O drewno natomiast trzeba dbać: olejować lub lakierować co jakiś czas. Oczywiście mowa tutaj o zabiegach łatwych w wykonaniu i o bardzo niskiej częstotliwości.

Po laminatach przyszedł czas na płytki gresowe i ceramiczne imitujące drewno. Początki nie były łatwe. Pierwsze egzemplarze i pomysły producentów  płytek były nieudane. Płytki wyglądały, jak tanie podróbki a rysunek drewna miał się nijak do rzeczywistości. Smutny był to czas prób i walk o otrzymanie produktu godnego wykorzystania we wnętrzach. Produktu, który będzie zdobił, a nie szpecił.  

Zobacz więcej zdjęć

Czas oczekiwań był długi, ale wygląda na to, że czas walki się opłacił.  Ostatnimi czasy do salonów z płytkami zawitały kolekcje, które są bardzo podobne do drewna. Są to zarówno rodzime fabryki, jak i zagraniczne z Włoch czy Hiszpanii. Jest w czym wybierać.


Fot.123RF.com

Jeśli już wiemy, że mamy możliwość  wyboru ładnej płytki drewnopodobnej należałoby zastanowić się, czy jej potrzebujemy. Kiedy zdecydować się na tego typu propozycję aranżacji? Otóż płytka drewnopodobna powinna być zawsze alternatywa do drewna naturalnego.

Zobacz więcej zdjęć

Nic nie jest w stanie równać się z naturalnym materiałem.  Zdarzają się jednak przypadki, w których zastosowanie drewna naturalnego jest niemożliwe lub może sprawić trochę kłopotu -  to jednak ocena subiektywna. Praktycznym rozwiązaniem będzie położenie płytek drewnopodobnych w przedsionku. To przestrzeń klasyfikowana jako brudna. Płytki sprawdzają się tam najlepiej. Jeśli marzymy o drewnianej podłodze również  w tym pomieszczeniu - płytka drewnopodobna może pomóc. Ważne by płytka poza pięknym rysunkiem drewna miała odpowiedni współczynnik- antypośliskowość np. R9.

Zobacz więcej zdjęć

Innym pomieszczeniem, w którym płytki drewnopodobne wykorzystywane są najczęściej, jest łazienka. To szybki sposób na to by ją nieco wizualnie „ocieplić”.

Zobacz więcej zdjęć

Po podjęciu decyzji o kupnie płytek drewnopodobnych bardzo istotny jest umiar w planowaniu powierzchni, które pokryte będą tą płytką. Trzeba mieć sporo wyczucia w proporcjach płytka drewnopodobna - inna płytka lub materiał wykończeniowy. Błędem jest stosowanie płytek drewnopodobnych na wszystkich powierzchniach. Tego rodzaju płytki należy mieszać z innymi płytkami. Jeśli płytka drewnopodobna ma ciepły odcień to dobrze by sąsiadowała z płytką o chłodniejszym odcieniu. I odwrotnie- jeśli płytka drewnopodobna ma chłodny odcień - wówczas może korespondować z płytką  w cieplejszym odcieniu.


Fot.123rf.com

Płytki drewnopodobne nie powinny być łączone z drewnem naturalnym. Po ich zastosowaniu należy konsekwentnie unikać naturalnego drewna. Jego obecność sprawi, że płytka udająca drewno straci na wiarygodności i będzie wyglądała bardzo sztucznie. Bez względu na odcień, dobrym pomysłem będzie zestawienie płytki drewnopodobnej z bielą, szarością lub chłodnym błękitem.


Fot.123rf.com

Bardzo ryzykowne jest łączenie jej z żywymi kolorami - tu już jest potrzebne naprawdę fachowe oko. Przestrzeń z płytką drewnopodobną można ożywić zielonymi akcentami roślinnymi. Oświetlenie ma bardzo istotny wpływ na odbiór pomieszczenia i na samopoczucie podczas przebywania w nim. Dlatego, szczególnie przy płytkach drewnopodobnych, lepiej zastosować chłodna lub neutralną barwę światła.


TWORZYWO studio

Przeczytaj również:

Co na podłogę, zamiast desek i paneli? 

Poradnik: Jak tanio odnowić podłogę?

­­­­­­­­­­­­­­­­

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

wojciech_1708

a czym myjecie takie panele z laminatu? moja żona znalazła taki preparat pramol universal świetnie się sprawdza ale nie ma go w markecie tylko w sklepach z profesjonalnymi środkami czystości my kupujemy na takiej stronce cleanmed.com.pl

Karol1234

Płytki w łazience tak, w kuchni na podłodze stanowcze nie. Ilez to razy coś sie w kuchni stłucze ? Pozostawia to trwałe ślady na płytkach chociażby nie wiem jak mocne były. Ponadto proszę sobie porozmawiać z osobami ,które posiadają płytki w kuchni czy aby nie uskarżają sie na bóle nerek ? Podłoga z płytek ziębi stopy. Teraz ktoś odpowie mi ,że ma podłogowe ogrzewanie? Ok . Latem też ? :) Pozdrawiam i polecam płytki w łazience

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Płytki drewnopodobne"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.