Okiem eksperta

Sople na rynnach - jak zapobiec ich powstawaniu?

Zima to nie tylko śnieg, ale także sople. Jak to się dzieje, że powstają? W jaki sposób możesz zapobiec ich utworzeniu, by uniknąć zagrożenia dla przechodniów? Przeczytaj.

Sople na rynnach - jak zapobiec ich powstawaniu?
REKLAMA

Jak powstają sople?

Główną przyczyną powstawania sopli jest ciepło, które rozpuszcza dolne warstwy śniegu zgromadzonego na dachu. Tak powstająca woda wypływa na krawędziach zgromadzonego puchu, a czasem nawet już lodowej breji. 

Następnie osadza się na rynnach dachu, gdzie pod wpływem ujemnej temperatury zamarza. Im termometr pokazuje niższą wartość i utrzymuje się to przez dłuższy czas, tym sople stają dłuższe i pojawia się ich więcej.

Jak można zapobiec powstawaniu sopli?

W pierwszej kolejności należy zadbać o drożność rynien. Zależność jest tutaj prosta: im więcej znajduje się w niej zanieczyszczeń, tym większe prawdopodobieństwo, że zgromadzona w nich woda będzie wypływać poza ich krawędzie. A ta z kolei pod wpływem niskiej temperatury doprowadzi do powstania sopli.

Drożność rynien najlepiej jest sprawdzić jeszcze przed opadami śniegu. Wtedy z łatwością usuniesz wszelkie zanieczyszczenia. W rynnach najczęściej gromadzą się:

  • pióra i odchody ptaków,
  • naniesione przez nich gałęzie i inne przedmioty,
  • kawałki spadających z drzew gałęzi oraz liście,
  • pozostałości po ekipach remontowych (śruby, odłamki blachy itd.),
  • przyniesione przez wiatr reklamówki i inne śmieci.

Po doprowadzeniu systemu rynnowego do stanu drożności możesz pokusić o zainstalowanie w nich odpowiednich kabli grzewczych. Dzięki temu w zimie, gdy spadnie temperatura, będziesz w stanie zawczasu zapobiec powstawaniu sopli - ogrzewając rynny.

A co jeśli sople już powstaną? Usuwać czy zostawić?

Zdecydowanie należy je usunąć. Odpowiedzialność za to, według prawa, spoczywa na zarządcy danego budynku. Jest to podyktowane tym, że spadające z wysokości sople, mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu przechodniów, a w ekstremalnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci.

Jak się zabrać za usuwanie sopli? Ze względu na to, że są to najczęściej prace na wysokości, to trzeba się wyposażyć w sprzęt, który ułatwi nam do nich dostęp. Najbezpieczniejszą opcją jest wynajem podnośnika koszowego. Dzięki niemu możesz czuć się stabilnie podczas wykonywania zadania, bo pracujesz w obudowanym koszu.

Inną alternatywą jest rusztowanie. Jednak pamiętaj, że w przypadku skorzystania z tej opcji potrzebujesz dysponować trochę większą ilością czasu. W końcu rusztowanie trzeba rozłożyć, a później złożyć.

W pracach na wysokości pamiętaj głównie o swoim bezpieczeństwie. A jeśli chodzi o sople, to tak jak ze wszystkim - lepiej zapobiegać niż leczyć!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sople na rynnach - jak zapobiec ich powstawaniu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.