Jak powstają sople?
Główną przyczyną powstawania sopli jest ciepło, które rozpuszcza dolne warstwy śniegu zgromadzonego na dachu. Tak powstająca woda wypływa na krawędziach zgromadzonego puchu, a czasem nawet już lodowej breji.
Następnie osadza się na rynnach dachu, gdzie pod wpływem ujemnej temperatury zamarza. Im termometr pokazuje niższą wartość i utrzymuje się to przez dłuższy czas, tym sople stają dłuższe i pojawia się ich więcej.
Jak można zapobiec powstawaniu sopli?
W pierwszej kolejności należy zadbać o drożność rynien. Zależność jest tutaj prosta: im więcej znajduje się w niej zanieczyszczeń, tym większe prawdopodobieństwo, że zgromadzona w nich woda będzie wypływać poza ich krawędzie. A ta z kolei pod wpływem niskiej temperatury doprowadzi do powstania sopli.
Drożność rynien najlepiej jest sprawdzić jeszcze przed opadami śniegu. Wtedy z łatwością usuniesz wszelkie zanieczyszczenia. W rynnach najczęściej gromadzą się:
- pióra i odchody ptaków,
- naniesione przez nich gałęzie i inne przedmioty,
- kawałki spadających z drzew gałęzi oraz liście,
- pozostałości po ekipach remontowych (śruby, odłamki blachy itd.),
- przyniesione przez wiatr reklamówki i inne śmieci.
Po doprowadzeniu systemu rynnowego do stanu drożności możesz pokusić o zainstalowanie w nich odpowiednich kabli grzewczych. Dzięki temu w zimie, gdy spadnie temperatura, będziesz w stanie zawczasu zapobiec powstawaniu sopli - ogrzewając rynny.
A co jeśli sople już powstaną? Usuwać czy zostawić?
Zdecydowanie należy je usunąć. Odpowiedzialność za to, według prawa, spoczywa na zarządcy danego budynku. Jest to podyktowane tym, że spadające z wysokości sople, mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu przechodniów, a w ekstremalnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci.
Jak się zabrać za usuwanie sopli? Ze względu na to, że są to najczęściej prace na wysokości, to trzeba się wyposażyć w sprzęt, który ułatwi nam do nich dostęp. Najbezpieczniejszą opcją jest wynajem podnośnika koszowego. Dzięki niemu możesz czuć się stabilnie podczas wykonywania zadania, bo pracujesz w obudowanym koszu.
Inną alternatywą jest rusztowanie. Jednak pamiętaj, że w przypadku skorzystania z tej opcji potrzebujesz dysponować trochę większą ilością czasu. W końcu rusztowanie trzeba rozłożyć, a później złożyć.
W pracach na wysokości pamiętaj głównie o swoim bezpieczeństwie. A jeśli chodzi o sople, to tak jak ze wszystkim - lepiej zapobiegać niż leczyć!
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski