Okiem eksperta

Szybki pomysł na odświeżenie domu – malowanie elewacji

Chodzi za tobą od jakiegoś czasu zmiana wyglądu domu, jednak chcesz uniknąć bardzo dużych wydatków i długotrwałych prac remontowych? A może by tak dodać ścianom trochę życia i zdecydować się na nowy kolor? Oto, jak zaplanować taką pracę oraz w jaki sposób przygotować podłoże i jaką farbę wybrać.

materiał partnera
REKLAMA

Rodzaje farb

Decydując się na rodzaj farby, warto mieć na względzie także inne jej zastosowanie niż samo nadanie koloru. Odpowiednio dobrana, może zabezpieczyć Twój budynek przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych i przyczynić się do wydłużenia trwałości elewacji.

Godne uwagi rodzaje farb:

  • akrylowe – są popularne głównie ze względu na swoją trwałość, małą skłonność do zabrudzeń oraz zachęcająco niską ceną.
  • silikonowe – cechuje je brak nasiąkania wodą. Ze względu na swoje właściwości hydrofobowe – deszcz po nich spływa. Łatwo utrzymać je w czystości.
  • krzemianowe – są trwałe i odporne na zabrudzenia oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, jednak są też dość podatne na występowanie grzybów i glonów na powierzchni.
  • wapienne – używa się je głównie do odnawiania budynków pokrytych tynkiem wapiennym. Są dość chłonne, przez co stanowią łatwą do pokonania barierę dla deszczu. Jednak trwale chronią ścianę przed drobnoustrojami.

Przygotowanie budynku i powierzchni elewacji do malowania

Przygotowując się do tego etapu, warto być już zdecydowanym na rodzaj farby i bezpieczny sposób wykonywania pracy na wysokości. Do wyboru masz rusztowanie lub podnośnik koszowy. Warto pamiętać, że przy stawianiu rusztowania elewacyjnego, będziesz musiał je przytwierdzić do ściany, a tym samym dodatkowo w nią ingerować. Głównym plusem wykorzystania podnośnika jest łatwe dostanie się w większość zakamarków fasady na całej powierzchni budynku.

Do dzieła! W pierwszej kolejności warto odpowiednio zabezpieczyć okna, parapety i drzwi folią malarską. Następnie, zanim chwycisz za wałek lub pędzel, powinieneś dokładnie przyjrzeć się ścianom i ocenić ich stan techniczny. Zwróć uwagę na ich zabrudzenia, zawilgocenia, pęknięcia i uszkodzenia. Mogą się one przyczynić do mniejszej przyczepności i odpadania farby w przyszłości. Jeżeli znajdziesz plamy, wykwity czy spękania, trzeba będzie się ich pozbyć.

Przygotowana powierzchnia pod malowanie powinna być czysta, sucha i odtłuszczona (np. wodą z dodatkiem detergentu). Teraz warto pomyśleć o preparacie gruntującym, dobranym bezpośrednio do rodzaju kładzionej farby. Zapewni on jej zwiększoną przyczepność do ściany i wpłynie na zmniejszenie jej chłonności.

Malowanie

Za ten etap warto zabrać się w bezdeszczowy dzień, gdy prognozowana temperatura będzie wynosić 10 - 25°C. Na opakowaniu farby powinna znajdować się informacja od producenta, dotycząca optymalnej temperatury.

Większe powierzchnie najbardziej efektywnie pokrywa się przy użyciu pistoletu natryskowego, który znacznie przyspieszy prace malarskie. Malując mniejszą ścianę lub jej fragment, wykorzystanie wałka lub pędzla spokojnie powinno wystarczyć.

O czym pamiętać?

  1. Farbę nakładaj od góry elewacji, kierując się w dół.
  2. Malując wałkiem, kolor aplikuj równomiernie, miejsce przy miejscu, tworząc pasy zachodzące na siebie.
  3. Nakładając farbę, pamiętaj, aby jednorazowo pokryć całą ścianę, bez robienia przerw.
  4. Elewacje zewnętrzne zaleca się pomalować minimum dwukrotnie (2 warstwy) - w zależności od rekomendacji producenta.
  5. Pomiędzy nanoszonym warstwom należy odczekać czas wskazany w karcie produktu.
  6. Unikaj malowania ściany w czasie jej bezpośredniego nasłonecznienia.

Najlepiej na malowanie całości elewacji zaplanuj sobie jeden dzień. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się mało elastycznych dysproporcji w kładzionym kolorze.

Jednym z najprostszych sposobów na nadanie Twojemu budynkowi nowego charakteru i świeżości jest pomalowanie elewacji. Samo zadanie może być mniej wymagające niż się wydaje, o ile odpowiednio przygotujesz się do jego wykonania.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Szybki pomysł na odświeżenie domu – malowanie elewacji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.