Piękny trawnik

Jak pielęgnować trawnik jesienią?

Kiedy kwiaty już przekwitną, a liście opadną z drzew, jedynym elementem dominującym w ogrodzie staje się trawnik.  Pamiętajmy, że podczas jesieni i zimy nie wolno nam go zaniedbywać. Konsekwencje tego będą widoczne na wiosnę, kiedy topniejący śnieg zacznie odkrywać zniszczoną powierzchnię zapomnianej darni. Jak tego uniknąć? Właśnie teraz jest nejlepszy moment, aby przygotować trawnik na przyszły sezon.

REKLAMA

Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie jesiennym jest systematyczne usuwanie opadłych liści, które utrudniają dostęp promieni słonecznych do trawy. Możemy to zrobić przy pomocy grabi lub odpowiedniej dmuchawy (nie tracimy przez to cennego czasu tak, jak podczas grabienia). Jeżeli pogoda nie jest zbyt mroźna, trawnik możemy przycinać nawet do końca października. Zabieg ten pozwoli na utrzymanie prawidłowego, a przede wszystkim ładnego kształtu trawnika aż do wiosny.

Narzędzia, które mogą nam się przydać podczas jesiennej pielęgnacji trawnika: dmuchawa ręczna, wykaszarka, wertkulator, grabie.


Fot.123RF.com

Nie rezygnujemy w tym okresie z walki z chwastami i spryskujmy ich siedliska, które pojawiły się na trawniku. Równie ważnym dla utrzymania prawidłowego stanu trawnika, jest wykonywanie zabiegów areacji (napowietrzania), wertykulacji i nawożenia

Wertykulacja

Zabieg wertykulacji polega na pozbyciu się z trawnika martwej, sfilcowanej trawy (filc to mieszkanka obumarłych źdźbeł, korzeni, rozłogów i mchu), obumarłych części roślin i innych zanieczyszczeń, które ograniczają dostęp światła, tlenu i wody oraz utrudniają wchłanianie składników nawozowych w głąb podłoża. Wertykulację wykonujemy za pomocą odpowiedniego urządzenia – wertykulatora (spalinowego lub elektrycznego) lub skaryfikatora, który swoim wyglądem przypomina druciane grabie. Mechanika tego zabiegu jest bardzo prosta i polega na „wyczesywaniu” i pionowym nacinaniu darni na głębokość ok. 7 cm. 

Zostawienie na zimę zbyt długiej trawy powoduje, że liście zostają przygniecione do ziemi śniegiem. Pod jego warstwą powstają warunki beztlenowe, co może być przyczyną rozwoju pleśni śniegowej. Żeby zapobiec tej groźnej chorobie, warto też na dwa tygodnie przed pierwszymi przymrozkami, najlepiej na początku listopada, wykonać lekką wertykulację. W ten sposób zostaną usunięte chore źdźbła traw i filc, które są siedliskiem pleśni śniegowej.

Areacja – napowietrzanie

Kiedy za pomocą wertykulacji, usuniemy już z powierzchni trawnika nadmiar filcu, kolejnym krokiem jest areacja. Zabieg ten związany jest z napowietrzaniem. W dobrze dotlenionym podłożu, korzenie trawy rozwijają się znacznie szybciej, co z kolei pobudza źdźbła do ekspansywnego wzrostu. Areacja polega na nakłuwaniu trawnika na głębokość ok. 10 cm. Wykonujemy ją za pomocą aretora (wyglądem przypomina małą kosiarkę), wideł lub specjalnych nakładek z kolacjami na buty.

Kolejna czynność po wertykulacji i areacji to piaskowanie. Polega na rozrzuceniu na powierzchni murawy piasku, który ma za zadanie pobudzenie nowych korzonków, rozłogów i pędów do wzrostu. Co więcej, piasek poprawi również przepuszczalność i strukturę gleby w ogrodzie, wzmocni elastyczność naszego trawnika i uzupełni nierówności w podłożu.

Nawożenie

Jesienne nawożenie należy zaplanować nie później niż do polowy pażdziernika. Odpowiednią strukturę gleby i rozwój mikrofauny na pewno zapewni trawnikowi rozsypanie na jego powierzchni kilkucentymetrowej warstwy kompostu. Warto również sięgnąć po specjalnie przygotowany do jesiennego nawożenia preparaty.

Przeczytaj również: JESIENNE NAWOŻENIE – rodzaje nawozów i zasady ich stosowania


Fot.123RF.com

Jesienne koszenie trawnika

Koszenie trawnika należy przeprowadzać regularnie aż do przymrozków, choć już nie tak często jak latem. Pod koniec sezonu źdźbła traw rosną wolniej, więc wystarczy je przycinać raz na dwa tygodnie. Pozostawienie na zimę długich i pokładających się źdźbeł sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, natomiast trawa skoszona zbyt nisko może przemarzać. Dlatego najlepiej skrócić ją na wysokość  ok. 4-6 cm. Ostatnie koszenie zaleca się wykonać pod koniec października, przed nadejściem mrozów. W tym terminie w ciepły i bezdeszczowy dzień warto także zastosować profilaktyczny oprysk preparatem grzybobójczym.

Okres wczesnojesienny, a szczególnie wpaździernik to również idealny moment na zakładanie trawnika z siewu.

Przeczytaj również: Jak założyć trawnik jesienią. Najważniejsze zasady


Fot. 123RF.com

Zakładanie trawnika jesienią w pigułce. Najważniejsze zasady

Krok 1. Badamy odczyn gleby, pH powinno wynosić 5,5–6,5. Niższe sprzyja rozwojowi mchów, wyższe chwastów dwuliściennych.

Krok 2. Odpowiednia mieszanka trawy. Jeśli trawnik ma być ozdobny, zaopatrzmy się w odmianę dywanową lub parkową, gdy mają po nim biegać dzieci, wybierzmy bardziej odporną na deptanie, czyli sportową lub rekreacyjną.

Krok 3. Przygotowujemy podłoże: usuwamy wszystkie chwasty i wyrównujemy powierzchnię. Przekopujemy glebę na głębokość szpadla (ok. 20–25 cm), najlepiej dwa lub trzy razy. Usuwamy przy tym korzenie chwastów i kamienie. Wymieszajmy górną warstwę ziemi z nawozami i kompostem, wyrównujemy powierzchnię, usuwając mniejsze nierówności, ubijamy ziemię.

Krok 4. Wysiewamy nasiona.

Krok 5. Podlewanie. Robimy to ostrożnie, małym strumieniem wody, aby nie wypłukać nasion, a potem systematycznie zraszamy glebę, co przyspieszy kiełkowanie trawy.

Przeczytaj również: Trawnik piękny przez cały rok. Kalendarz prac na cały rok!

Przeczytaj również: Trawiasty dywan. Jak założyć trawnik z rolki?

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

karina97

Właśnie przymierzamy się do "odświeżenia" trawnika, kupiliśmy już nawet nowe grabie i kultywator ręczny w cellfascie, nie jest to duży obszar, więc nie potrzebujemy mechanicznych urządzeń.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pielęgnować trawnik jesienią?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.