fot. Pixabay.com
Posiadanie zwierzęcia powinno przede wszystkim dawać radość. Zanim jednak zwierzę zamieszka z nami, musimy dobrze zorganizować przestrzeń, w której ma się poruszać. Należy dbać o pielęgnację, posiłki, zabawę i zdrowie naszego pupila. Dla osób, które nigdy nie miały kota, ale zawsze o nim marzyły, podpowiadamy skąd go wziąć.
Do niedawna wiele osób kupowało koty w hodowlach. Są to zwierzęta rasowe, rodowodowe. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wzięcie kota ze schroniska dla zwierząt. Wynika z tego wiele korzyści dla nas, ale przede wszystkim dla samego zwierzęcia.
Zabierając go ze schroniska, zapewniamy mu na pewno szczęśliwsze, pełne ciepła i troski życie. Mimo usilnych starań pracowników schronisk, takie miejsce nigdy nie zastąpi prawdziwego domu. My zaś możemy być pewni, że nasz pupil będzie okazywał swoją radość i rozchmurzy nas nawet w najgorsze dni.
Kota możemy też dostać od osób prywatnych, które chcą oddać małe kocięta w dobre ręce. Warto śledzić ogłoszenia na forach internetowych. Najczęściej przy ogłoszeniach zamieszczane są zdjęcia kotów i najważniejsze informacje o ich wieku, stanie zdrowia itp.
Aby nasz kot czuł się w domu swobodnie, warto przemyśleć wcześniej. Legowisko, miejsce na miski, zabawki, drapaki i piszczałki – wszystko musi mieć swoje miejsce. Koty lubią miejsca ciepłe i nasłonecznione. Niejednokrotnie możemy zobaczyć w ciepłe dni koty wylegujące się w słońcu, na rozgrzanym balkonie czy chodniku.
W ten sposób absorbują ciepło, które ogrzewa ich ciało w chłodniejsze noce. Miękkie legowisko tuż przy kaloryferze z pewnością przypadnie naszemu pupilowi do gustu. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie jeszcze jednego legowiska – na parapecie. Koty uwielbiają godzinami siedzieć przy oknie i obserwować to, co dzieje się na ulicy. Skoro kot i tak będzie tam przesiadywał, możemy stworzyć mu przytulny kąt.
Kot, niezależnie od wieku, wspina się na meble, wskakuje na parapety, stoły, szafki kuchenne, czasem nawet, ku rozpaczy właścicieli, skacze na firany i zasłony. Wszystko to z potrzeby zabawy, oraz spożytkowania dużych zasobów energii.
Aby uratować dom przed zniszczeniami i zapewnić rozrywkę kotu, ważne jest kupienie mu zabawek. Wszelkie piłki, kulki, szmatki, czy nawet orzechy, to idealne zabawki dla kota. Warto mieć w różnych miejscach ściany puste półki, na które będzie mógł wskakiwać bez robienia zniszczeń. Aby półki takie były jednocześnie ozdobą, możemy bawić się kolorami oraz malowanymi na ścianach wzorami.
Dobre nawyki kota, to też korzystanie z kuwety, do czego trzeba przyzwyczajać kota od najmłodszych lat. Aby jednak kot przyzwyczaił się do tego miejsca, kuweta nie może wędrować po różnych kątach domu. Powinna być cały czas w jednym miejscu. Najlepiej, jeśli będzie to łazienka. Jedyny minus trzymania kuwety w łazience, to fakt, że drzwi do łazienki powinny być zawsze otwarte.
Ważną kwestią jest też pielęgnacja zwierzęcia. Mogłoby się wydawać, że z pielęgnacją sierści kot radzi sobie doskonale sam. Owszem, radzi sobie, ale możemy mu w tym pomóc. Bez względu na rodzaj sierści, czesanie jest niezbędne. Podczas gdy sierść krótkowłosa może być czesana rzadziej niż co tydzień, to sierść długowłosa powinna być wyczesywana codziennie.
W przeciwnym razie pojawią się kołtuny, które uwierają oraz są źródłem bakterii i kurzu. Koty nie przepadają za kąpielą i, w większości przypadków, nie jest im potrzebna, ponieważ najczęściej przebywają w domu. Jeśli jednak kot wymaga natychmiastowej kąpieli, musimy pamiętać, aby woda nie dostała się do nosa, uszu i oczu zwierzęcia.
W kocim spa nie możemy zapomnieć o manicure. Koty domowe nie maja gdzie ścierać pazurków, dlatego sami musimy je kontrolować. Za długie pazurki mogą powodować ból, a ponadto mogą zranić nas podczas pieszczot i zabawy. Z obcinaniem pazurków możemy wybrać się do weterynarza lub kociego salonu piękności, jednak można sobie z tym poradzić w domu. Wystarczą ostre cążki. Należy pamiętać, by przycinając pazurki nie uszkodzić nerwu. Łatwo go wypatrzeć, bo pazur jest szary, przeźroczysty, a nerw różowy.
Jadłospis kota nie może być przypadkowy, aby zapewnić mu zdrowie. Podstawową kwestią jest mleko. Dawać czy nie dawać? Wbrew obiegowej opinii, nie każdy kot pije mleko. Niejednokrotnie zdarza się, że koty mleka nie trawią, a wtedy najzdrowszą alternatywą jest woda. W karmieniu kota zalecane są karmy dostosowane do wieku i sprawności fizycznej zwierzęcia. Czasami możemy zapewnić też kotu smakołyki z naszej kuchni. Mięso, ryba czy lekko ścięte jajko, to kocie rarytasy.
W posiadaniu kota istotne są regularne wizyty u weterynarza. Jest to ważne zarówno dla zdrowia kota, jak i domowników, a szczególnie, gdy w domu znajduje się dziecko. Rodzaj szczepienia zależy od wieku kota, jednak dokładnych informacji zawsze udziela weterynarz podczas wizyty.
Nasz pupil powinien odwiedzać weterynarza raz w roku. Podstawowym szczepieniem jest to przeciw wściekliźnie. Kiedy jednak zauważymy niepokojące zachowania czy zmiany na ciele kota, niezwłocznie należy odwiedzić specjalistę.
Pozdrawiamy ciepło wszystkich miłośników kotów!
Dominika Graca/Deccoria.pl