Porady ogrodnicze
Sadzenie ogórków do gruntu nie wymaga dużych umiejętności, pod warunkiem, że poświęcimy uprawie trochę czasu. Najlepiej zaowocują, gdy będą uprawiane w nasłonecznionym i zacisznym miejscu. Kiedy sadzić ogórki do gruntu? Jak przygotować rozsadę? Co zrobić, żeby zbiory się udały? Podpowiadamy, jak sadzić ogórki do gruntu krok po kroku.
Czytaj artykułMaliny to jedne z najbardziej ulubionych letnich owoców. Z tego powodu wiele osób decyduje się zasadzić krzaczki w swoim ogrodzie. Jednak przy nieodpowiedniej pielęgnacji, a także w niesprzyjających warunkach maliny mogą paść ofiarą różnych chorób. Na szczęście można im przeciwdziałać. Dowiedz się więcej.
Czytaj artykułPiwonia drzewiasta to rzadziej spotykana w Polsce odmiana piwonii, która przybiera pokrój rozłożystego krzewu o zdrewniałych lub półzdrewniałych pędach, licznych liściach oraz pełnych i okazałych kwiatach. Wyjaśniamy, jak uprawiać ją w ogrodzie.
Czytaj artykułFytoftoroza to podstępna choroba grzybowa, której objawy widać najczęściej dopiero wtedy, gdy roślina jest już nie do uratowania. Liście brązowieją i usychają, a po ścięciu widać zgniliznę w pniu i na korzeniach. Czy można sobie z nią poradzić? Zobacz, jak walczyć z fytoftorozą.
Czytaj artykułPowojnik, nazywany również clematisem, to ozdobne i bardzo popularne w naszym kraju pnącze, które w okresie wiosenno-letnim zakwita i obsypuje się mnóstwem kolorowych kwiatów. Podpowiadamy, jak uprawiać powojnik w ogrodzie, by prezentował się jak najlepiej.
Czytaj artykułKażdy ogród wygląda pięknie, jeśli jest zadbany. Na szczęście możesz dobrać do niego takie rośliny, o które będziesz w stanie się zatroszczyć. Warto zachować w nich piętrowość i warstwowość, ponieważ wtedy zwiększasz różnorodność przestrzeni, która staje się wyraźnie ciekawsza. Najtrudniej dobrać niskie rośliny, dzięki którym uzyskuje się doskonały efekt wykończenia.
Czytaj artykułSporo roślin wieloletnich (bylin) w polskich warunkach może zimować na zewnątrz. Chociaż najczęściej wymagają okrycia zimą, przez większość roku są ozdobą balkonu – szczególnie jeśli wybierzesz gatunki zimozielone. Taki wybór pozwala też zaoszczędzić sporo czasu na wiosnę. Jakie wieloletnie rośliny balkonowe wybrać? Sprawdź, jak dobrać najlepszą kompozycję!
Czytaj artykułWerbena zwisająca to ozdobna roślina jednoroczna o pięknych kwiatach, która idealnie nadaje się do dekoracji letnich balkonów i świetnie sprawdza się w podwieszanych donicach. Podpowiadamy, jak ją uprawiać, by zdrowo rosła i obficie kwitła przez cały letni sezon.
Czytaj artykułPrzędziorek owocowiec to szkodnik pojawiający się na drzewach i krzewach owocowych. Najczęściej można go spotkać na jabłoniach, gruszach i śliwach, jednak chętnie żeruje i na innych drzewach owocowych. Jeśli nie zostanie wykryty odpowiednio szybko, staje się bardzo poważnym zagrożeniem.
Czytaj artykułPrzedstawiamy najlepsze propozycje roślin, które z powodzeniem można sadzić na obwódkach i obrzeżach rabat. Sprawdź, jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać, by pięknie prezentowały się w ogrodzie.
Czytaj artykułPomidory to jedne z bardziej lubianych warzyw. Nic zatem dziwnego, że wiele osób uprawia je w swoich ogródkach – czy to w gruncie czy na balkonie lub tarasie. Niestety pomidory są również bardzo narażone na choroby, którym sprzyjają warunki atmosferyczne w Polsce. Jakie są najczęstsze choroby pomidorów, jak je zwalczać i zapobiegać im w przyszłości? Sprawdź!
Czytaj artykułPetunia to jedna z popularniejszych roślin balkonowych. Nic dziwnego – kwitnie przez dłuższy czas, zdobiąc nawet niewielką przestrzeń pięknymi kwiatami. Gatunek jest stosunkowo łatwy w uprawie i nie ma dużych wymagań, dlatego świetnie nadaje się do hodowania w polskich warunkach. Jak uprawiać petunię na balkonie, by ładnie rosła i kwitła? Sprawdź!
Czytaj artykułLilak, zwyczajowo nazywany bzem, jest symbolem maja. Wtedy to właśnie rozkwita i uwodzi, zarówno atrakcyjnym wyglądem, jak i pięknym zapachem. Mało tego, lilak posiada również liczne właściwości zdrowotne. Jak uprawiać go w ogrodzie?
Czytaj artykułWiosenne przymrozki to zmora ogrodników. Praktycznie każdego roku w połowie maja zachodzi ochłodzenie nazywane "zimnymi ogrodnikami" i "zimną Zośką". Wyjaśniamy, skąd się wzięły te określenia i jak chronić rośliny przed majowymi przymrozkami.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 429
- Następna