Porady ogrodnicze

Bratki - rośliny na balkony i tarasy

Bratki, czyli fiołki ogrodowe, mogą być jednobarwne lub wielobarwne, drobno- lub wielkokwiatowe. Wszystkie są wesołe i zwiastują wiosnę. A najważniejsze jest to, że mimo iż wyglądają delikatnie, są bardzo wytrzymałe. 

REKLAMA

Fot.123RF.com

Już w marcu możemy sadzić bratki w donicach na balkonach i tarasach. Niestraszne im niewielkie nocne przymrozki. Jedynie w przypadku zapowiadanych silnych mrozów bratki należałoby zabezpieczyć lub wnieść do domu. Jeżeli temperatura w dzień jest dodatnia, a w nocy nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza, możemy zostawić je w donicach na zewnątrz.

Bratki uprawiane w skrzynkach balkonowych, doniczkach czy innych pojemnikach tworzą barwne plamy wyróżniające się intensywnością i różnorodnością kolorów. Możemy kupić większe sadzonki lub małe, oferowane w wielodoniczkach.

Zobacz więcej zdjęć

Obsadzając skrzynki, warto popuścić wodze fantazji i tworzyć piękne, wielobarwne kompozycje jedynie z bratków lub łączyć je z innymi roślinami. Wszystko dlatego, że mogą one dzielić donicę z wieloma gatunkami roślin, od iglaków, przez byliny, do roślin jednorocznych lub cebulowych. Można je uprawiać praktycznie w każdym dobrze przepuszczalnym podłożu. A to kilka pomysłów na bratki w donicy (zobacz filmik poniżej).

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Źródło: ogród na co dzień

Sadząc bratki, pamiętajmy o warstwie drenażowej w donicy. Podłoże powinno być przepuszczalne, ale jednocześnie stale wilgotne. Rośliny te wymagają regularnego podlewania. Źle znoszą nawet krótkotrwałą suszę – dlatego nie wolno dopuszczać do przesychania podłoża. Optymalna temperatura dla fiołków ogrodowych waha się od 10 do 15 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura powoduje skrócenie okresu kwitnienia, więc jeżeli ktoś lubi bratki, nie ma na co czekać. Warto posadzić je jak najwcześniej, bo w czerwcu ustępują pola innym roślinom balkonowym, m.in. pelargoniom i surfiniom. Jesienią często zakwitają ponownie. Można to zaobserwować, jeżeli mamy donicę obsadzoną jedynie bratkami.

Zobacz więcej zdjęć

Fiołki ogrodowe są symbolem wiosny. Podobnie jak krokusy, narcyzy czy hiacynty - rośliny cebulowe, które kwitną właśnie teraz. Posadzenie ich w jednej donicy zawsze jest dobrym pomysłem.

Bratki stanowią tak duże bogactwo kolorów i kształtów, że łatwo pogubić się w ich wyborze. Stojąc przed sklepową półką lub stołem zapełnionym tymi roślinami, zwróćmy uwagę na to, by sięgnąć po sadzonki młode, zwarte z zielonymi, zdrowymi liśćmi.

Zobacz więcej zdjęć

Fiołki ogrodowe dobrze znoszą przesadzanie, nawet w czasie kwitnienia. Nie sadźmy ich jednak zbyt głęboko, bo za bardzo przysypane ziemią mogą gnić. Po posadzeniu pamiętajmy o podlewaniu bratków. Warto też regularnie je zasilać niezbyt dużymi dawkami nawozu dla roślin kwitnących. Żółknięcie liści i słaby wzrost mogą świadczyć o tym, że dieta jest zbyt skąpa. Obrywajmy przekwitłe kwiaty, jeżeli nie mamy zamiaru zbierać nasion. Rośliny, które wydały nasiona, przestają tworzyć pąki.

Zobacz więcej zdjęć

Ciekawostką jest to, że kwiaty bratków są jadalne, a nawet przypisuje im się właściwości lecznicze. Rośliny te mogą więc być również kolorowym uzupełnieniem naszej ziołowej kompozycji. Tymi ślicznymi kwiatami możemy udekorować wiosenne sałatki i desery. Możemy je kandyzować lub suszyć, a potem dodawać do ciast, ciasteczek czy naparów. Mają delikatny, słodkawy smak.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również: Pierwiosnki - prymule w donicach na balkony i tarasy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Bratki - rośliny na balkony i tarasy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.