Porady ogrodnicze

Jak poprawnie przycinać krzewy ozdobne?

Krzewy ozdobne będą zdobić nasz ogród pod warunkiem, że będziemy pielęgnować je zgodnie z ich indywidualnymi wymaganiami. Niektóre krzewy przycina się wiosną, inne po przekwitnięciu, a niektóre w ogóle nie wymagają przycinania.
Jak poprawnie przycinać krzewy ozdobne?
REKLAMA
Krzewy ozdobne przycina się głównie w celu nadania im ładnego kształtu i zapewnienia kwitnienia. Stosujemy w tym celu dwa rodzaje cięć: formujące i prześwietlające
 
Cięcie formujące
Polega na skracaniu pędów, tak aby zagęściły się wybrane części krzewu. Wykonuje się je również w celu uzyskania większej liczby pąków kwiatowych. Jeżeli mamy do czynienia z młodymi roślinami, nie wycinamy pędów zbyt mocno ponieważ, w przyszłości będą one tworzyć szkielet krzewu. 

Cięcie prześwietlające
Nie powinno być zabiegiem zbyt intensywnym. Prowadzi do przerzedzenia korony krzewu, tak aby promienie słoneczne docierały również do jej wnętrza.  

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

 
Zasada jest taka, że jednorazowo możemy wyciąć do 15% masy krzewu. Usuwamy przede wszystkim gałązki chore i suche. Robimy to w taki sposób, aby nie uszkodzić żywych tkanek. Najpierw odcinamy suchą gałąź kilka centymetrów od żywego konaru, a następnie wykonujemy cięcie na styku żywego - martwego drewna. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy pęd jest martwy, należy zdrapać lekko jego skórkę i sprawdzić kolor (żywy będzie w środku zielony, a martwy będzie miał kolor brązowy). 

Krzewom, które już wcześniej miały uformowany pokrój i odpowiednie zagęszczenie, należy zafundować jedynie cięcie korygujące. W przypadku roślin starszych, przydaje się również cięcie odmładzające. Polega ono na stopniowym usuwaniu starych gałęzi. Zabieg ma na celu pobudzenie krzewu do wypuszczania młodych pędów.
 
 
Pędy, które rosną skośnie, należy ścinać prostopadle do wzrostu pąka. Staramy się, aby rana po cięciu była jak najmniejsza. Pędy, które rosną w sposób całkowicie pionowy, tniemy pod skosem. Zwiększa to rozmiar rany, jednak podczas  opadów, woda będzie szybciej spływała. Ułatwi to zaschnięcie rany i wyeliminuje ewentualne ryzyko pojawienia się infekcji.
Pędów twardych nie przycinamy daleko od pąka. Prowadzi to do obumierania jego końców. Najlepiej zachować około półcentymetrową odległość od pąka. Jeżeli pęd miękki przytniemy za blisko pąka, wówczas będzie się on rozwijał w sposób nienaturalny.

Najlepiej zastosować odległość jednocentymetrową od pąka. W przypadku grubych gałęzi, najpierw odcinamy na głębokości około ¼ średnicy gałęzi, a następnie wykonujemy cięcie do momentu oderwania się nasady odcinanego pędu. Kolejnym cięciem usuwamy kikut po wyłamanej gałęzi. 
Nie wolno szarpać gałęzi. Rany głębokie bardzo źle się goją, zwłaszcza w przypadku starych gałęzi.
 
Kiedy tniemy?
Najlepiej, jeżeli rozpoczniemy przycinanie w dzień słoneczny, kiedy jest sucho. Dzięki temu rany goją się szybciej. W lutym przycinamy krzewy, które będą kwitły latem na pędach jednorocznych lub są narażone na przemarzanie zimą. Zabieg ten dobrze jest powtarzać co roku. Krzewy, które wydają kwiaty na pędach wieloletnich, przycinamy raz na kilka lat. W ten sposób nie ograniczamy pojawiania się pąków kwiatowych. 
W okresie późnej zimy przycinamy: hibiskusy, budleje, tawuły oraz pięciorniki (tawuły wczesne przycinamy w kwietniu).
Krzewy, które przycinamy w marcu (nie wymagające częstego przycinania): dereń jadalny, irga, karagana, berberys, perukowiec, lilak, złotokap, pigwowiec.
 
Na przełomie marca i kwietnia, możemy przycinać wszystkie krzewy o liściach zimozielonych m.in. berberysy, trzmieline fortunei oraz bukszpan.
Późną wiosną (pod koniec kwietnia) tniemy: jaśminowiec, forsycję, krzewuszkę, migdałka, porzeczki ozdobne, lilaka, żylistka, szczodrzeńca, wrzosiec krwisty i złotlina. Wmienione rośliny wytwarzają pąki kwiatowe w roku poprzednim. Zatem, gdybyśmy przycieli je przed kwietniem, nie miałyby szans zakwitnąć.  

 
 
W przypadku krzewów iglastych, jeżeli oczywiście nie zamierzamy ich formować, lepiej nie przycinać. Podobnie jest w przypadku, złotokapu, oczaru, klona palmowego, świdośliwy, różanecznika, azali, magnolii, ketmii syberyjskich, perukowca podolskiego, sumaka octowca i wawrzynków. Rany powstałe na skutek cięcia bardzo źle się goją.
 
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak poprawnie przycinać krzewy ozdobne? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.