Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbywać się chwastów z ogrodu?

Sezon ogrodniczy w rozkwicie, a wraz z nim — chwasty. Amatorzy „prac przyziemnych” już zacierają ręce w oczekiwaniu na pierwsze plony i kwiaty, spychając gdzieś na bok myśl o plewieniu zachwaszczonych grządek i rabat. Jak pozbyć się niechcianego zielska? Oto kilka tradycyjnych oraz niekonwencjonalnych metod, które warto wypróbować.
Jak pozbywać się chwastów z ogrodu?

Konwencjonalne metody walki z chwastami
Chwasty w ogrodzie są silnie ekspansywne i dominujące nad pozostałymi roślinami. Są doskonale przystosowane do środowiska, w którym występują: wytwarzają mocne korzenie, rozłogi, rozsiewają się błyskawicznie. „Podkradają” substancje odżywcze roślinom uprawianym w ogrodzie. Jak się pozbyć niepożądanego zielska?

Odchwaszczanie
Kompleksowe odchwaszczanie przeprowadzamy jeszcze przed założeniem docelowych upraw. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ziemi, ryzyko wystąpienia chwastów na trawniku czy rabatach jest mocno ograniczone. Cały obszar przeznaczony pod nasadzenia należy przekopać, usuwając każdy, nawet najmniejszy fragment korzeni chwastów, mogą one bowiem dać początek kolejnym roślinom. Pracę tę warto wykonywać oddalonymi w czasie etapami. Po pierwszym przekopaniu odczekać trzeba ok. 3 tygodnie — w tym czasie pojawią się już chwasty, które przeoczyliśmy, zaczną też kiełkować ich nasiona. Po upływie zalecanego czasu ogród ponownie pielimy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pod folią
Skuteczną metodą jest także okrycie na kilka tygodni podłoża pod uprawy grubą, nieprzepuszczalną, czarną folią. Brak światła spowoduje, że rozwinięte zielska obumrą. Podwyższona temperatura spowoduje natomiast kiełkowanie ich nasion. Rozwinięte później siewki szybko obeschną.

Prace ręczne
W sezonie wegetatywnym chwasty trzeba usuwać regularnie — najłatwiej usuwa się niskie chwasty, które mają kilka centymetrów wysokości. Nie są one wtedy jeszcze mocno ukorzenione, więc będzie nam łatwiej je wyjąć z ziemi, nie naruszając przy tym korzeni pożądanych roślin. Jest to szczególnie istotne, jeśli prowadzimy warzywnik. Dogodnie grządki pieli się, gdy gleba nie jest zbyt mokra, ale też mocno wysuszona.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wrogie rośliny usuwamy ręcznie — najlepiej wyrywając z całymi korzeniami lub pomagając sobie dobrze naostrzoną motyczką. Narzędziem pracujemy nie głębiej niż kilka centymetrów poniżej powierzchni podłoża — sięgając głębiej, moglibyśmy wydobyć nowe nasiona niechcianych roślin.
W przypadku dużych okazów wyrywajmy je w całości, z użyciem nożyka lub specjalnego przyboru do usuwania chwastów. Perz i pokrzywę, które tworzą rozłogi, wykopujemy widłami.

Herbicydy?
Stosowanie specjalistycznych środków ochrony roślin nie jest uzasadnione w przypadku niedużych upraw w przydomowych ogrodach. To bardzo radykalna (choć skuteczna) metoda usuwania chwastów, sięgajmy po nie jedynie w ostateczności, jeśli pozostałe środki zawiodą. Stosujmy je zgodnie z instrukcjami producenta, zamieszczonymi na opakowaniu preparatu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Ściółkowanie
Przed rozwojem chwastów wypieloną glebę i kwitnące rośliny ochroni warstwa ściółki. Powoduje ona, że rozwijające się zielsko szybko żółknie i gnije. Do ściółkowania poleca się korę sosnową, węgiel brunatny oraz siano.

Niekonwencjonalne metody walki z chwastami

Wódka
Do zwalczania nieciachanego zielska możemy użyć zarówno wódki, jak i spirytusu. Łączymy dwie szklanki wody z dwoma łyżkami alkoholu (w przypadku spirytusu dodaj tylko jedną łyżkę) i kilkoma kroplami płynu do naczyń. Przelewamy roztwór do butelki z atomizerem i spryskujemy nim uciążliwe rośliny.

WD 40
Chwasty też wyplenimy przy użyciu WD-40. Spryskujmy nim np. oset — roślina zwiędnie, uschnie i więcej nie wyrośnie w tym samym miejscu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Niepotrzebne gazety
Chwasty rozsiewają się po ogrodzie jak szalone? Jest na to rada. Pokryjmy problematyczne grządki starymi dziennikami, a następnie zalejmy je wodą. Na to nałóżmy kompost. Skorupa z papieru udusi niechciane zielsko, a nawóz odżywi pozostałe rośliny.

Soda oczyszczona
Wodorowęglan sodu to jeden z lepszych środków zapobiegających rozwojowi niechcianych roślin. Szczególnie dobrze sprawdzi się przy plewieniu zielska porastającego przestrzenie między kamieniami lub przy płytkach w ścieżce ogrodowej. Proszek wsypujemy do szczelin między kostkami. W razie konieczności zabieg powtarzamy — soda, w przeciwieństwie do innych chemicznych preparatów, działa wolniej i mniej inwazyjnie. Najlepszą porą na jej aplikację jest wczesny wieczór, kiedy słońce mniej operuje, spada temperatura powietrza, a silny wiatr ustaje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej: 13 zastosowań soli, o których nie miałeś pojęcia »

Sól
Chyba każdy ma w domu zapas soli – jeśli akurat nie mamy pod ręką niczego bardziej specjalistycznego, to właśnie po nią możemy sięgnąć, kiedy pilnie chcemy się pozbyć niechcianego zielska. Pół szklanki soli rozpuszczamy w 2 szklankach ciepłej wody. Roztwór rozpylamy bezpośrednio na chwasty.

Ocet
Ocet ma wiele zastosowań — sprawdzi się również w ogrodzie. Zanim jednak po niego sięgniemy, rozcieńczmy go wodą (w proporcji 2:1), ponieważ w pełnym stężeniu uszkodzi nie tylko chwasty, ale również cenne, ozdobne okazy. Stosując go, bądźmy ostrożni – starajmy się spryskiwać tylko niepotrzebne zielsko.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej: Boraks. Dlaczego warto mieć go w domu? »

Boraks
Boraks w naturze występuje w skałach osadowych jako minerał, tzw. tinkal. Z chemicznego punktu widzenia jest solą sodową kwasu borowego, nieorganicznym związkiem chemicznym rozpuszczalnym w wodzie. Wykazuje działanie odkażające oraz grzybo- i owadobójcze – jak się okazuje, rozprawia się on też z chwastami. Aby się ich pozbyć, należy obsypać je białym proszkiem.

Mąka kukurydziana
Wysypana na pasożytnicze zielsko dominujące rośliny ozdobne spowolni ich wzrost, a w konsekwencji ułatwi ich usuwanie. Warto posypywać nią również wyplewioną ziemię – zielsko więcej nie zakiełkuje.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie >>>

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>>

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać? >>>

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.