Porady ogrodnicze

Jak uprawiać paprykę?

Przywieziona do Hiszpanii przez Kolumba w 1493 roku papryka, wzbudziła gigantyczną sensację. Pojawiła się nowa przyprawa, która podobnie jak pieprz, ożywiała smak mdłych potraw. Nadano jej nazwę indiańskiego pieprzu, choć tak naprawdę te dwie rośliny nie mają ze sobą nic wspólnego.
Jak uprawiać paprykę?

Papryka podobnie jak ziemniaki, bakłażany i pomidory, należy do rodziny psiankowatych. Owoce papryki osiągają rozmiary od 10 cm do  100 cm. Posiada silne, wzniesione i mocno rozgałęzione pędy. Liście są duże, błyszczące i ciemnozielone. Kwiaty są podobne do kwiatów ziemniaka.

Z botanicznego punktu widzenia, owoce papryki są jagodami. Dziko rosnące papryki, wydają małe, wydłużone  owoce, które są bardzo pikantne.


3 3 fakty o papryce

Czytaj więcej na http://mamdziecko.interia.pl/kuchnia-dla-malucha/news-3-fakty-o-papryce,nId,1712698#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
3 fakty o papryce

Czytaj więcej na http://mamdziecko.interia.pl/kuchnia-dla-malucha/news-3-fakty-o-papryce,nId,1712698#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

3 fakty o papryce

3 fakty o papryce

Papryka posiada bardzo duże wymagania względem temperatury otoczenia. Jest to bowiem roślina klimatu ciepłego. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju optymalna temperatura wynosi około 19-27 st.C w dzień oraz około 16-18 st.C w nocy.

Rośliny te są również bardzo wymagające względem gleby. Jej temperatura musi być zbliżona do temperatury powietrza. Gleba powinna być II klasy bonitacyjnej i posiadać bardzo dobre warunki powietrzne oraz wodne.

W Polsce uprawiamy paprykę jedynie z roszady. Aby przygotować dobre sadzonki, potrzebujemy ok. 7-8 tygodni. W uprawach gruntowych sadzimy paprykę na przełomie maja i czerwca.

Uprawa papryki w punktach:

1. W marcu wysiewamy nasiona, najlepiej w szklarni lub ciepłym inspekcie (wymagania względem temperatury: 20-25 st.C w dzień i ok. 15st.C w nocy). Następnie, po upływie około 3 tygodni, siewki pikujemy (rozstawa 10x10 cm). Kiedy roślinki osiągną już wysokość około 25 cm, a  pąki kwiatowe zaczynają być widoczne, możemy przystąpić do wysadzania w gruncie.

2. Rośliny najlepiej sadzić około 15 maja. Zanim jednak to zrobimy, przez poprzedni tydzień lub dwa dobrze jest rozsadę hartować. Robimy to poprzez częste wietrzenie pomieszczenia tak w nocy, jak i w dzień. Przy sadzeniu pamiętajmy, aby zachować rozstawę 45x25 cm lub 30x50 cm.

3. Podłoże, w którym sadzimy, powinno być przede wszystkim żyzne, z dużą zawartością próchnicy. Stanowisko na, którym będzie rosła papryka, musi być bardzo dobrze nasłonecznione!

4. Regularnie należy stosować wieloskładnikowe nawozy organiczne. Najlepiej te przeznaczone do uprawy warzyw. Podlewamy systematycznie, ale nie obficie. Glebę należy ściółkować, najlepiej za pomocą czarnej folii ogrodniczej, słomy lub kory.

5. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej obfite plony, należy zawsze pod koniec lipca odciąć wierzchołki nad ostatnim zawiązanym owocem

Wszystko o uprawie papryki na balkonie >>

Cenny składnik naszej diety
Papryka poprawia procesy trawienne, łagodzi wzdęcia i zaparcia, wpływa pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie, kondycję układu nerwowego, a nawet kości i mięśni. Papryki ostre hamują łaknienie – są szczególnie polecane paniom i panom podczas odchudzania.

Papryka to witaminowa rekordzistka! Papryka czerwona zawiera mnóstwo beta-karotenu i wit. C, która wzmacnia odporność i pomaga walczyć ze zmarszczkami (witaminy C w papryce jest pięciokrotnie więcej, niż w cytrynie). Papryka zielona jest najmniej kaloryczna ze wszystkich rodzajów papryk, dlatego zalecana jest tym, którzy dbają o linię. Zawiera spore ilości kwasu foliowego i wit. E, zwana witaminą młodości. Jedząc paprykę żółtą i pomarańczową pochłaniamy spore ilości luteiny, która zbawiennie wpływa na wzrok. 

Polecane odmiany papryki:

Papryka słodka 

czerwona: 'Hajduczek', 'Trapez', 'Oleńka','Kraska', 'Ożarowska', 'Kier', 'Promyk', 'Roberta F1', 'Calineczka'
pomarańczowa: 'Jantar', 'Kometa', 'Etiuda'
żółta: 'Marta' oraz 'Podstolina' i 'Telimena' (obie do uprawy wyłącznie w tunelach)
fioletowa/czarna: 'Nokturn', 'Oda'

Papryka ostra: 'Tajfun', 'Rokita', 'Cyklon'



Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.