Porady ogrodnicze

Jakie choroby i szkodniki atakują rośliny w ogrodzie latem?

Latem ogród rozkwita w pełni, to również czas wzmożonej pracy dla ogrodników. Aktywności wymagają nie tylko naturalne potrzeby roślin, ale również atakujące krzewy choroby  i szkodniki.  Podpowiadamy, jak je prawidłowo zidentyfikować, i co najważniejsze – zwalczyć!

Jakie choroby i szkodniki atakują rośliny w ogrodzie latem?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Prędzej czy później każdego z nas spotka niespodzianka w postaci podejrzanych plamek na liściach lub wygryzionych dziur. Dlatego najlepszą metodą leczenia jest prewencja i w ogrodnictwie jest to szczególnie prawdziwe. Większość chorób w ogrodzie spowodowana jest nieprawidłową pielęgnacją (nadmiernym podlewaniem lub zasuszeniem roślin, nieodpowiednio dobranym stanowiskiem, czy złym przycinaniem) lub brakiem wiedzy na temat pochodzenia sadzonek. 

Choroby grzybowe roślin

Charakterystyczne żółte, brunatne lub brązowe plamy na liściach, to zazwyczaj oznaki chorób wywoływanych przez grzyby. Do najczęstszych infekcji zaliczyć można: szarą pleśń, która atakuje nie tylko większość gatunków roślin ozdobnych, ale również krzewy owocowe. Objawia się ona szarym nalotem na liściach, łodygach kwiatach i owocach.

Równie często rośliny atakowane są przez mączniaka prawdziwego. Objawem porażenia jest biały, mączysty puch i pojawiający się na wierzchu liści. Mącznik ogranicza wzrost i powoduje deformację kwiatów, prowadząc do stopniowego zamierania rośliny. Podobnie zgubne skutki daje porażenie mączniakiem rzekomym, który występuje w formie białego lub biało-różowego nalotu na spodniej stronie liści.

W ogrodzie spotkać możemy się również z rdzawymi plamami na liściach, co wskazuje na pojawienie się  rdzy, która najczęściej przybiera postać wypukłych plam. Nie jest jednak łatwo zdiagnozować, z jakim konkretnie grzybem mamy do czynienia. Ważne jest jednak skuteczne zwalczenie infekcji, ponieważ może ona doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny.

Antraknoza z czerwonymi plamami na wierzchu liści oraz czarna plamistość liści, to z kolei choroby, które najczęściej atakują róże.  Z kolei na drzewach i krzewach iglastych zauważyć można objawy osutki -  żółto-brązowe plamy oraz sadzaki, objawiające się czarnym nalotem na liściach.

W przypadku chorób grzybowych poleca się oprysk fungicydami o szerokim spektrum działania.

Choroby wirusowe roślin

Rzadziej w ogrodzie pojawiają się choroby wirusowe, choć są bardziej przebiegłe niż grzyby, mają znacznie więcej różnorodnych symptomów. W letnim ogrodzie najczęściej zaobserwujemy mozaiki – żółknące plamy na liściach oraz skrócenie i poskręcanie pędów czy zzielenienie płatków kwiatowych.

Wirusy najczęściej rozprzestrzeniają się z mszycami i roztoczami, a preparatów na ich zwalczanie jest niewiele. Dlatego porażone rośliny należy zniszczyć i spalić.

Mszyce, przędziorki i wciornastki

Największą zmorą ogrodników są chyba mszyce. To niewielkich rozmiarów insekty, posiadające częściowe skrzydła i syfony, służące do wysysania soków z rośliny. Mszyce szczególnie uwielbiają liście róż, ale pojawiają się również na innych roślinach, zawsze niosąc ze sobą spustoszenie. Zwalczać je można różnymi sposobami – od szybko działających chemicznych sprayów po naturalne środki na bazie czosnku, cebuli, popiołu czy cukru. Sprawdź: Co stosować na mszyce? Sprawdzone ekologiczne sposoby

Dobrze znane i często występujące w ogrodzie są również przędziorki. To drobne roztocza o żółtym lub pomarańczowo-czerwonym ubarwieniu. Powodują powstawanie żółtych plam na liściach i hamują rozwój rośliny, zwłaszcza jej kwitnienie. Przędziorki atakują najczęściej drzewa owocowe oraz iglaste. Na tych ostatnich napotkać można również ochojniki, odpowiedzialne za powstawanie narośli na gałęziach.

Zabójcze dla roślin mogą być również wciornastki, powodujące pojawianie się nieregularnych plam i usychanie liści oraz  mączliki, czyli białe muszki atakujące głównie warzywa.

Insekty zwalczać można fizycznie np. usuwając je z liści za pomocą strumienia wody, naturalnymi środkami odstraszającymi lub tradycyjną chemią ogrodową.

Ślimaki i gąsienice

Zanim gąsienice  zmienią się w piękne motyle, stanowią większe rozmiarem szkodniki ogrodowe. Z niezwykłą zachłannością pożerają liście ozdobnych roślin, warzyw i owoców. Do najmniej lubianych należą larwy bielnika kapustnika, które są w stanie zniszczyć całe nasadzenia. Dziury po gąsienicach mogą mieć różny charakter – od otworów z zielone tkance po gołożery. Sprawdź: Bielinek kapustnik - występowanie i skuteczne sposoby zwalczania szkodnika

Zagrożeniem dla naszych roślin są również ślimaki, pożerają one nie tylko liście, ale często całą roślinę, rozmnażając się przy tym w zastraszającym tempie. Sprawdź: Sposób na ślimaki w ogrodzie

Gąsienicę i ślimaki warto usuwać ręcznie, ale w przypadku inwazji niezbędne mogą być całościowe opryski preparatami naturalnymi lub chemicznymi.

Ochronna moc natury

Aby zapobiec pojawianiu się przykrych problemów, warto nie tylko dbać o codzienny dobrobyt roślin, ale także wykorzystać ochronną moc natury. Część chorób i szkodników można wyeliminować za pomocą odpowiednich nasadzeń. I tak np.:

- myszy nie przypadają za czosnkiem i słonecznikiem,

- mszyce odstrasza zapach lawendy i nasturcji,

- atakom mączniaka zapobiegnie czosnek i szczypiorek,

- ślimaki zniechęcisz gorczycą, cebulą oraz tymiankiem,

- czarny bez i żywotnik odstraszy krety.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie choroby i szkodniki atakują rośliny w ogrodzie latem?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.