Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ogród z tarasem: jak go zaprojektować, by był i piękny, i funkcjonalny

Własny ogród z tarasem jest marzeniem wielu osób. To z jednej strony świetny sposób na stworzenie strefy relaksu, z drugiej – nie lada gratka dla miłośników roślin, lubiących spędzać wolny czas na ogrodowych pracach. Jak go zaprojektować tak, by jednocześnie ładnie i efektownie się prezentował, ale pozostawał funkcjonalny?

Ogród z tarasem: jak go zaprojektować, by był i piękny, i funkcjonalny

Fot. Ogród z tarasem to strefa relaksu, ale funkcjonalność wcale nie wyklucza efektownego wyglądu /materiały promocyjne

Artykuł z ekspozycją partnera

Plan ogrodu z tarasem należy dostosować do przestrzeni, którą dysponujemy. Im jest ona większa, tym projektowanie będzie łatwiejsze. Dlaczego? Ponieważ w przypadku stosunkowo niewielkiej powierzchni każdy element, jaki umieścimy w ogrodzie pozostanie widoczny. Jeśli natomiast nie ogranicza nas przestrzeń – możemy sobie pozwolić na większą dowolność.

Rozmiar ogrodu a projekt

Jeśli dysponujemy relatywnie niewielką przestrzenią – nie stoimy na straconej pozycji. Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, by ogród sprawiał wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Przede wszystkim nie powinniśmy umieszczać w nim zbyt wielu roślin i przesadzać z różnego rodzaju dodatkowymi dekoracjami. Podczas wyboru konkretnych gatunków kwiatów lepiej postawić na jakość, a nie ilość, aby nie powstało poczucie przesytu. Unikajmy też największych drzew i krzewów – kiedy urosną, nasz ogród wizualnie stanie się mniejszy.

Ważną kwestią przy projektowaniu ogrodu z tarasem pozostaje prywatność. Trudno bowiem o relaks w momencie, gdy w każdej chwili ktoś może nas podglądać. Warto więc zainwestować w przesłony, jak choćby parawany czy ściany z roślin. W ten sposób uchronimy się przed niechcianym wzrokiem przypadkowych przechodniów czy sąsiadów. Nie zapominajmy także o oświetleniu! Tutaj z kolei opłaci się wyeksponowanie centrum ogrodu, a nie jego granic.

Dobry projekt to również taki, który będzie zacierał granicę między domem a ogrodem. Chodzi o zbudowanie wrażenia, że obie te przestrzenie wzajemnie się przenikają. W tym celu kluczowe jest sięgnięcie po podobne materiały. Przykłady? Jeśli w domu zastosowaliśmy drewnianą podłogę, podobny wzór warto ułożyć na tarasie.

Ścieżki, czyli połączenie praktyczności z estetyką

Przed przystąpieniem do prac nad naszym wymarzonym ogrodem z tarasem należy zaplanować i wytyczyć przebieg ścieżek. Pod uwagę powinniśmy wziąć zarówno ich trasę, jak i dopasowanie do stylu ogrodu i jego aranżacji. Ścieżki ogrodowe pełnią bardzo ważną rolę: z jednej strony umożliwiają wygodne dotarcie do konkretnych fragmentów naszej działki, z drugiej wizualnie dzielą całą przestrzeń na mniejsze sektory.

Ścieżki ogrodowe podzielić można na dwa rodzaje: główną, która powinna być większa i wykonana z trwalszych materiałów oraz mniejsze, czyli spacerowe. Po pierwszej chodzić będziemy najczęściej, więc ponad wszystko inne musi być wytrzymała i funkcjonalna. Natomiast jeśli chodzi o mniejsze ścieżki pozwolić sobie możemy na większą fantazję, zastosowanie oryginalniejszych materiałów i potraktowanie ich jako elementu dekoracyjnego.

W przypadku głównej ścieżki ogrodowej sprawdzą się płyty i kostki betonowe, charakteryzujące się wytrzymałością na działanie najróżniejszych czynników klimatycznych oraz właściwościami antypoślizgowymi. To także materiał, który stosunkowo łatwo dopasujemy do każdego ogrodowego projektu i bez problemu utrzymamy w czystości. Innym często wybieranym rozwiązaniem pozostaje kamień. Jeśli chodzi z kolei o ścieżki spacerowe, ciekawym pomysłem z pewnością okaże się drewno. Oczywiście oba surowce możemy zastąpić imitującymi je, bardziej ekonomicznymi i wytrzymałymi płytami i kostkami betonowymi.

Wymarzony ogród z tarasem, czyli ogranicza nas jedynie kreatywność

Przy aranżacji tarasu warto postawić na stonowane, sprzyjające relaksowi barwy. Bynajmniej nie oznacza to, że wybór będzie niewielki. Za przykład posłużyć może firma Polbruk, w której asortymencie znajdziemy płyty np. Lamell w najróżniejszych kolorach utrzymanych  w modnych szarościach (m.in. bazaltowy, stalowy) oraz ciepłych tonacjach beży i brązów. Znajdują one swoje zastosowanie zarówno w nowoczesnych i minimalistycznych, jak i w większych, bardziej złożonych projektach.


Fot. Wyważone barwy płytek świetnie sprawdzą się na tarasie /materiały promocyjne

Najważniejsze w przypadku ogrodu z tarasem jest urządzenie całości według własnych potrzeb, gustu i uznania. Uwielbiasz spędzać wolny czas na ogrodowych pracach? Zasadź ulubione gatunki kwiatów i ciesz się tym, jak rosną i dojrzewają. A może wręcz przeciwnie – nie masz talentu i cierpliwości do uprawy roślin? Po prostu z nich zrezygnuj lub zdecyduj się na mniej kłopotliwe w pielęgnacji krzewy lub trawnik. Radość sprawia ci aktywność na świeżym powietrzu? Wyznacz miejsce na boisko. Wolisz spędzać czas ze znajomymi? Zbuduj własny kącik grillowy.

Fot. Meble ogrodowe, kącik grillowy, barek czy fontanna? Wybór jest ogromny /materiały promocyjne

Tak naprawdę ogranicza nas jedynie kreatywność. Z pomocą murka Albero firmy Polbruk stworzymy wiele oryginalnych elementów małej architektury, jak np. meble ogrodowe, stół, barek, fontanna czy kącik grillowy. A zbudujemy to w bardzo prosty sposób dzięki gotowym modułom, uzupełniając jednocześnie pozostałe elementy, które powinny znaleźć się na każdym tarasie, jak kanapa czy fotele. Ogród z tarasem to przede wszystkim twoja prywatna strefa relaksu, a dostosowanie jej do własnych upodobań jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.