Problemy ze światłem mogą wystąpić nawet w nasłonecznionych ogrodach pod koronami drzew i przy północnej ścianie domu. Zacienienie w ogrodzie wcale nie musi stanowić problemu, wystarczy dowiedzieć się, które rośliny nie potrzebują dużej ilość światła do prawidłowego wzrostu. Rośliny cieniolubne często mają ciemnozieloną barwę liści, w ten sposób możemy rozpoznać te, które nie przepadają za promieniami padającymi bezpośrednio na nie. Lepiej jednak nie szukać ich na własną rękę, a skorzystać ze sprawdzonej listy roślin do zacienionego ogrodu.
Byliny
Funkia jest zieloną byliną, która rośnie w kępach nieco przypominających niewielkie krzaki. Osiąga rozmiar od 20 do nawet 100 cm. Najlepiej czuje się na stanowiskach częściowo zacienionych w glebie próchniczo-piaszczystej, można więc posadzić ją pod koronami drzew. Roślina wypuszcza niewielkie białe lub fioletowe kwiatki, ale to głównie liście pełnią w jej przypadku funkcję dekoracyjną.
Przeczytaj: Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia
Pióropusznik strusi jest ogrodową odmianą paproci, rośliny, która doskonale czuje się w zacienionym ekosystemie leśnym. Liście pióropusznika osiągają nawet 100 cm wysokości, dzięki czemu gęsto wypełnią nasz ogródek. Roślina najlepiej rozrasta się w ziemi próchniczej, bardzo lubi wilgotne podłoże.
Kokoryczkę olbrzymią cenimy za nietypowe ukwiecenie – białe dość duże dzwonki zwisają wzdłuż długiej łodygi obrośniętej od góry liśćmi. Jeśli ma odpowiednie warunki do wzrostu, może osiągnąć wysokość 150 cm. Kokoryczka lubi glebę żyzną, próchniczno-piaszczystą i wilgotną.
Kwiaty
Przylaszczka pospolita jest rośliną, która zaczyna kwitnienie wczesną wiosną – wtedy pojawiają się charakterystyczne niebieskie lub fioletowe kwiatki z żółtymi pręcikami. Funkcję ozdobną pełnią również liście przylaszczki o trójklapowym kształcie. Przylaszczka naturalnie występuje w lasach i zaroślach, dlatego w naszym ogrodzie dobrze poczuje się w cieniu koron drzew.
Konwalia majowa jest kolejnym gatunkiem, który wypuszcza kwiaty wczesną wiosną. Roślina ma długie lancetowate liście o zaostrzonym wierzchołku. Białe kwiaty przypominają dzwoneczki i mają bardzo intensywny charakterystyczny zapach. Konwalia uwielbia miejsca częściowo zacienione. Gdy brakuje jej słońca, gorzej kwitnie, ale za to lepiej rozwija liście.
Fiołek wonny wypuszcza charakterystyczne, najczęściej dwukolorowe kwiatki o przyjemnym zapachu. W naturze pojawia się na obrzeżach lasów i łąk, lubi więc raczej zacienione stanowiska. Roślina osiąga zaledwie od 5 do 10 cm, ale prezentuje się bardzo ozdobnie. Fiołek kwitnie od marca do maja, może ponownie zakwitnąć również jesienią.