Porady ogrodnicze

Rośliny do zacienionego ogrodu

Gdy wprowadzamy się do domu z pięknie nasłonecznionym ogrodem, wybór roślin, które możemy w nim posadzić, jest bardzo duży. Niestety niektóre działki są w całości lub częściowo zacienione. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z roślinności. Jak sobie poradzić, by mimo zacienienia ogród wyglądał efektownie?

Rośliny do zacienionego ogrodu
fot. 123RF/PICSEL

Problemy ze światłem mogą wystąpić nawet w nasłonecznionych ogrodach pod koronami drzew i przy północnej ścianie domu. Zacienienie w ogrodzie wcale nie musi stanowić problemu, wystarczy dowiedzieć się, które rośliny nie potrzebują dużej ilość światła do prawidłowego wzrostu. Rośliny cieniolubne często mają ciemnozieloną barwę liści, w ten sposób możemy rozpoznać te, które nie przepadają za promieniami padającymi bezpośrednio na nie. Lepiej jednak nie szukać ich na własną rękę, a skorzystać ze sprawdzonej listy roślin do zacienionego ogrodu.

Byliny

Funkia jest zieloną byliną, która rośnie w kępach nieco przypominających niewielkie krzaki. Osiąga rozmiar od 20 do nawet 100 cm. Najlepiej czuje się na stanowiskach częściowo zacienionych w glebie próchniczo-piaszczystej, można więc posadzić ją pod koronami drzew. Roślina wypuszcza niewielkie białe lub fioletowe kwiatki, ale to głównie liście pełnią w jej przypadku funkcję dekoracyjną.

Przeczytaj: Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia

Pióropusznik strusi jest ogrodową odmianą paproci, rośliny, która doskonale czuje się w zacienionym ekosystemie leśnym. Liście pióropusznika osiągają nawet 100 cm wysokości, dzięki czemu gęsto wypełnią nasz ogródek. Roślina najlepiej rozrasta się w ziemi próchniczej, bardzo lubi wilgotne podłoże.

Kokoryczkę olbrzymią cenimy za nietypowe ukwiecenie – białe dość duże dzwonki zwisają wzdłuż długiej łodygi obrośniętej od góry liśćmi. Jeśli ma odpowiednie warunki do wzrostu, może osiągnąć wysokość 150 cm. Kokoryczka lubi glebę żyzną, próchniczno-piaszczystą i wilgotną.  

Kwiaty

Przylaszczka pospolita jest rośliną, która zaczyna kwitnienie wczesną wiosną – wtedy pojawiają się charakterystyczne niebieskie lub fioletowe kwiatki z żółtymi pręcikami. Funkcję ozdobną pełnią również liście przylaszczki o trójklapowym kształcie. Przylaszczka naturalnie występuje w lasach i zaroślach, dlatego w naszym ogrodzie dobrze poczuje się w cieniu koron drzew.

Konwalia majowa jest kolejnym gatunkiem, który wypuszcza kwiaty wczesną wiosną. Roślina ma długie lancetowate liście o zaostrzonym wierzchołku. Białe kwiaty przypominają dzwoneczki i mają bardzo intensywny charakterystyczny zapach. Konwalia uwielbia miejsca częściowo zacienione. Gdy brakuje jej słońca, gorzej kwitnie, ale za to lepiej rozwija liście. 

Zobacz więcej zdjęć

Fiołek wonny wypuszcza charakterystyczne, najczęściej dwukolorowe kwiatki o przyjemnym zapachu. W naturze pojawia się na obrzeżach lasów i łąk, lubi więc raczej zacienione stanowiska. Roślina osiąga zaledwie od 5 do 10 cm, ale prezentuje się bardzo ozdobnie. Fiołek kwitnie od marca do maja, może ponownie zakwitnąć również jesienią.

Krzewy

Hortensja stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu, a w dodatku nie jest trudna w uprawie. Swoją popularność zawdzięcza pięknym kolistym kwiatostanom. W zależności od odmiany kwiatki mogą mieć biały, żółty, różowy, fioletowy, a nawet niebieski lub czerwony kolor. Hortensja lubi światło, na dobrze nasłonecznionych stanowiskach kwitnie lepiej, ale radzi sobie również w cieniu. Najlepszą glebą dla rozwoju rośliny jest ta przepuszczalna, próchnicza i wilgotna. Krzew osiąga wysokość 150 cm.

Ostrokrzew kolczasty jest rośliną kojarzącą się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem, ale nie każdy wie, że doskonale odnajduje się w przydomowych ogrodach. Krzew uwielbia zacienione i osłonięte od wiatru stanowiska. Od maja do czerwca kwitnie na biało, a we wrześniu wypuszcza dekoracyjne czerwone owoce (są one trujące!), które utrzymują się na nim przez całą zimę. By owoce się pojawiły, należy sadzić obok siebie egzemplarze męskie i żeńskie.

fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj: Te rośliny uwielbiają zacienione miejsca! Ponad 30 niezawodnych gatunków

Fuksję znamy przede wszystkim jako roślinę balkonową, ale świetnie sprawdza się również w ogrodzie. Daje piękne dwukolorowe kwiaty o niebanalnym kształcie, które zwisają ku ziemi. Ostre światło powoduje ich opadanie, dlatego roślina potrzebuje stanowiska częściowo zacienionego. Fuksja jest delikatna, wymaga żyznej i wilgotnej gleby, a w okresie wegetacji – nawożenia raz w tygodniu. W dodatku roślina musi być przeniesiona na zimę do chłodnego pomieszczenia, dlatego najlepiej zasadzić ją w donicy, dzięki której z łatwością ją przetransportujemy.

Drzewa

Buk pospolity jest jednym z drzew, które nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o ilość światła, lubi za to żyzną i wilgotną glebę. Drzewo to może osiągać nawet 30 m wysokości i ma szeroką koronę, gałęzie lekko zwisają ku ziemi. Buk ma owalne lekko falowane liście i popielatą korę.

Jarząb pospolity jest drzewem, które słynie przede wszystkim z czerwonych kiści owoców – jarzębiny. Nie wolno ich spożywać w stanie surowym, ale można przyrządzić z nich dżem lub nalewkę.  Jarząb nie ma dużych wymagań, radzi sobie w półcieniu, lubi glebę żyzną, ale na piaszczystym podłożu również przeżyje, w dodatku doskonale znosi mrozy i zanieczyszczenie powietrza.

Przeczytaj: Drzewa do małego ogrodu – jakie gatunki wybrać?

fot. Pixabay.com

Choina kanadyjska jest kolejnym drzewem, które woli stanowiska częściowo zacienione. W zbyt mocnym słońcu może chorować, z kolei w całkowitym cieniu rośnie bardzo wolno. Choina wymaga za to żyznej i przepuszczalnej gleby, przepada również za wilgocią. Dobrze znosi niskie temperatury, choć ostrzejsza zima może przemrozić roślinę.

Redakcja Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.