Porady ogrodnicze

Zakładasz trawnik? Zobacz, jaki gatunek trawy warto wybrać

Mając na myśli wybór idealnej trawy do ogrodu, bardzo często myślimy o trawnikach. Okazuje się, że gatunki trawy są bardzo bardzo liczne i nie możemy ich opisać w kilku zdaniach. Za chwilę dowiemy się, z jakimi trawami możemy mieć do czynienia w naszych ogrodach, a także na jakie rodzaje warto zwrócić swoją uwagę.

Zakładasz trawnik? Zobacz, jaki gatunek trawy warto wybrać
Jaką trawę wybrać na trawnik? Fot. 123RF/PICSEL

Rodzaje traw

Od tego, na jaki rodzaj trawy się zdecydujemy, będzie zależeć jej konkretne przeznaczenie. Ponieważ najogólniej możemy wyróżnić trawy niskie, jak i również trawy wysokie. W związku z tym nie wszystkie z nich będą nadawać się na trawnik. Natomiast niektóre gatunki trawy doskonale będą komponować się w uprawie pojemnikowej.

Poniżej przedstawiamy przykładowe rodzaje traw, które mogą cieszyć nas swoją obecnością w ogrodzie:

  • Trawy na trawnik – trawa pospolita, która wyróżnia się małą wysokością, podatnością na ścinanie, a także zielonym zabarwieniem.
  • Trawy łąkowe – są to trawy, które kwitną. Dzięki tym gatunkom traw, możesz stworzyć w swoim ogrodzie łąkę kwietną. W przeciwieństwie do traw przeznaczonych na trawnik różnią się nie tylko obecnością kwiatów, ale również wymaganiami uprawowymi.
  • Trawy ozdobne – są to rodzaje traw, które najczęściej wyróżniają się dość dużą wysokością, występowaniem okresu kwitnienia, a także różnym zabarwieniem liści. Dodatkowo trawy ozdobne świetnie nadają się do obsadzania rabat kwiatowych, czy też wcześniej wspomnianych pojemników.

Najlepsze gatunki na trawnik

W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju mieszanki nasion do trawników. Często nie zwracamy uwagę na gatunek trawy. Jednak poszczególne rodzaje różnią się między sobą nie tylko odcieniem, ale również tempem wzrostu, czy też zagęszczeniem liści. Dlatego warto świadomie podjąć decyzję na temat wyboru konkretnego gatunku trawy przy zakładaniu trawnika.

Do najpopularniejszych gatunków traw na trawnik, zalicza się:

  • Kostrzewa czerwona (Festura rubra) – dość szybko rosnący gatunek trawy, która jest odporna na czynniki mechaniczne oraz na niesprzyjające warunki pogodowe. Trawa pospolita wyróżnia się cienkimi źdźbłami, które porastają mocno zagęszczone kępy.
  • Kostrzewa owcza (Festuca ovina) – wolno rosnący gatunek trawy, który wyróżnia się mocno rozbudowanym systemem korzeniowym. Ta trawa pospolita jest odporna na mróz, a także długotrwałą suszę. Doskonale rośnie na nasłonecznionych stanowiskach z podłożem o kwaśnym odczynie.
  • Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) -  wyróżnia się niskimi i dość wąskimi liśćmi. Jej zaletą są niewielkie wymagania uprawowe, a także bardzo duża ekspansywność. Może być koszona na niskim poziomie, dzięki czemu sprawdza się w przypadku użytkowych trawników

Trawy łąkowe

Trawnik jest najpopularniejszą formą dekoracji ogrodu. Jeżeli jednak zależy nam na zupełnie innym efekcie, możemy zdecydować się na trawy łąkowe. Już wcześniej wspomniano, że są to trawy, które w naturalnych warunkach spotkamy właśnie na łąkach. Ponadto takie rośliny nie wymagają od nas takich zabiegów pielęgnacyjnych jak w przypadku trawnika. Ich dodatkową zaletą oprócz efektownego wyglądu, jest brak większych wymagań uprawowych.

Do najpopularniejszych traw łąkowych zalicza się:

  • Wiechlina łąkowa (Poa pratensis) -  trawa dorastająca do 70 cm wysokości, wyróżnia się ciemnozielonymi, blaszkowymi liśćmi. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia.
  • Kostrzewa łąkowa (Festuca pratensis) – popularne trawy łąkowe dorastające do 1,2 metra wysokości. Wyróżniają się luźnymi wiechami, które kwitną w maju oraz czerwcu.
  • Wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium) – rośliny dorastające do 40 cm wysokości. Cechą charakterystyczną są kłosowate kwiaty, które przypominają puszyste pomponiki.

Trawy ozdobne

Wybierając trawy ozdobne na balkon lub do ogrodu, najczęściej w sklepach ogrodniczych proponowana jest krzyżówka traw łąkowych lub rosnących na torfowiskach. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi, ozdobnymi roślinami o ciekawym zabarwieniu. Należy jednak pamiętać, że taka krzyżówka może posiadać indywidualne wymagania uprawowe.

Do popularnych traw ozdobnych zalicza się:

- Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) – krzyżówka trzcinnika leśnego i piaskowego, osiągająca wysokość do 1,5 metra

- Kostrzewa Sina  - 2-letnia roślina dorastająca do 20 cm. Jej charakterystyczną cechą są niebieskosine liście. Okres kwitnienia przypada na czerwiec.

- Miskant Chiński – trawa ozdobna dorastająca do 40 cm wysokości. Wyróżnia się źdźbłami o poziomych paskach. W okresie jesiennym należy przyciąć trawę do wysokości 5 cm. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy siać trawę.

 

Przeczytaj:

Kamelia japońska: Uprawa w ogrodzie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.