Zimowe kwiaty
Grudnik do naszych domów trafił z lasów Ameryki Południowej, gdzie porasta wierzchołki drzew. Zaczyna kwitnąć w listopadzie – czyli brazylijską wiosną. Wyróżnia się ciemnozielonymi, spłaszczonymi łodygami, które złożone są z wielu członów oraz przepięknymi kwiatami, które mają wiele barw - od białych, poprzez odcienie różu do intensywnej czerwieni i fioletu. Jego pochodzenie sprawia, że ma dość specyficzne wymagania uprawowe.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. 123RF/PICSELL
Domowa pielęgnacja
Grudniki preferują miejsca, które są w miarę jasne, ale nie docierają do nich bezpośrednio promienie słońca. Dlatego powinniśmy ustawiać go w miejscu jasnym, lecz nienasłonecznionym. Dobrym wyborem będzie np. północne okno. Roślina ta nie przepada także za wysokimi temperaturami (najlepsza to ok. 20°C), a w okresach spoczynku powinna być jeszcze niższa. Natomiast ziemia, w której jest posadzona powinna dobrze przepuszczać wodę i być o lekko kwaśnym odczynie. Korzenie grudnika nie mogą tkwić w mokrej ziemi. Dlatego też, nie zapomnijmy o warstwie drenażu w doniczce np. ze żwiru lub keramzytem.
Grudnik nie znosi zmiany miejsca – więc nie przestawiajmy doniczki, jezli nie jest to konieczne. Przenosiny w okresie kwitnienia mogą spowodować utratę kwiatów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. 123RF/PICSELL
Co zrobić, żeby grudnik zakwitł czyli okresy spoczynku
Grudnik zakwitnie jeżeli zapewnimy mu okres odpoczynku. Od września do października roślina powinna mieć zapewnioną niższą temperaturę powietrza (od ok. 12 do 15°C). Dobre miejsce to taras lub balkon (w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru), lub w chłodniejszy pokój. Jeżeli temperatura na zewnątrz spada poniżej 10°C wnieśmy kwiat z powrotem do mieszkania. W tym czasie nie nawozimy również grudnika i ograniczamy jego podlewanie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. 123RF/PICSELL
Kiedy zauważymy, że zaczynają pojawiać się pąki – co powinno nastąpić pod koniec października, rozpoczynamy częściowe podlewanie i nawożenie. Przenosimy także roślinę na jej stałe miejsce. Po zakończonym okresie kwitnieniaw w lutym - marcu, kiedy łodygi zaczną tracić połysk – należy się drugi okres odpoczynku – czyli kilka tygodni chłodu, ograniczonego podlewania i żadnego nawożenia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. 123RF/PICSELL
Odpowiednio potraktowany grudnik, będzie kwitł każdej zimy, a niekiedy może nawet powtórzyć kwitnienie w ciągu roku.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj rówież:
Jak pielęgnować skrzydłokwiat?
Dlaczego storczyki nie kwitną?