Rośliny domowe

Uprawa storczyków – najczęściej popełniane błędy!

Storczyki to jedne z najbardziej eleganckich roślin doniczkowych na świecie, ale jak na "damę" przystało, są również bardzo wybredne. Być może i wy mieliście problemy z uprawą tych specyficznych roślin. Nie zniechęcajcie się jednak! Wybraliśmy osiem największych błędów, jakie popełniają hodowcy storczyków. Koniecznie sprawdźcie, czy nie popełniliście któregoś z nich!
REKLAMA

Szybkie i nieprzemyślane zakupy

Często kupujemy storczyki pod wpływem impulsu. Podoba nam się kolor lub trafiamy na wyjątkowo atrakcyjną promocję. Jednak to nie zagwarantuje nam długowieczności rośliny.

Rady: Przy zakupie storczyków nie powinniśmy kierować się kolorem czy ilością kwiatów. Najważniejsza jest staranna ocena stanu korzeni. Powinny być jędrne, jasne, srebrzyste lub zielonkawe z żywymi stożkami wzrostu. Jeśli korzenie są szare, wodniste i miękkie po naciśnieciu – nie należy kupować takiej rośliny. To oznaka, że jej korzenie są już zamarłe.

Równie ważna jest prawidłowa ocena stanu liści. Nie powinny mieć żadnych smug, przebarwień ani uszkodzeń, ponieważ te miejsca szybko zostaną zainfekowane przez grzyby, bakterie bądź wirusy. Młode liście nie powinny mieć żółtego odcienia.

Należy kupować storczyki, które już kwitły lub kwitną obecnie. Nie powinno się również kupować roślin, którym ucięto przyrosty (sprzedawca mógł usunąć zgniłe fragmenty, co daje większe prawdopodobieństwo gnicia kolejnych partii rośliny w najbliższym czasie).

Przed zakupem powąchajmy storczyka. Jeśli wyczujemy zapach stęchlizny, lepiej zrezygnujmy z zakupów.

Ostatnią kwestią jest staranne obejrzenie rośliny. Sprawdźmy, czy nie ma szkodników.

Złe światło i nieodpowiednie miejsce

Storczyki lubią światło, ale jeśli będą stały w pełnym słońcu, ich wrażliwe liście zaczną się przypalać. Trzymając je na ciemnym parapecie powodujemy, że z czasem liście zrobią się matowe, a kwiaty zaczną być coraz słabsze.

Rośliny nie powinny być również stawiane na parapetach od strony południowej.

Rady: Najlepiej zapewnić storczykom rozproszone światło. Postawmy je na parapecie od strony wschodniej lub zachodniej.

Brak profilaktyki przeciwgrzybiczej i owadobójczej

Storczyki to rośliny bardzo wrażliwe i delikatne. Jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, mogą dość szybko zostać zainfekowane grzybami lub zjedzone przez owady.

Kupując roślinę w supermarkecie lub na targu często od razu dołączamy ją do naszej kolekcji storczyków. To wielki błąd, bo jeżeli będzie zarażony, to choroby czy owady błyskawicznie przejdą na wszystkie nasze rośliny – i w ten sposób stracimy całą kolekcję!

Rady: Każdą roślinę, tuż po zakupie, należy opryskać, lub podlać preparatem przeciwgrzybiczym i owadobójczym. Preparaty do tego typu profilaktyki możemy kupić w sklepach ogrodniczych.

Jeśli zdecydujemy się na przesadzenie rośliny, koniecznie wcześniej namoczmy korzenie w roztworze środka przeciwgrzybiczego.

Wyżej wymienionymi preparatami powinno się dodatkowo podlewać roślinę – jednak nie częściej, niż dwa razy w roku.

Należy trzymać się dawki zalecanej przez producenta (informację znajdziecie na opakowaniu).

Złe podłoże

Przed zakupem podłoża koniecznie sprawdźmy jego skład. Często opakowania, na których widnieje oznaczenie „do storczyków” mają w składzie głównie torf. Roślina przesadzona do takiej ziemi bo paru miesiącach obumrze.

Rada: Większość storczyków, które hodujemy w doniczkach to epifity. Ten rodzaj nie może rosnąć w zwykłej ziemi. Potrzebują specjalnego podłoża z kory, włókna kokosowego, keramzytu i innych elementów. Taki skład sprawia, że gleba jest luźna i przewiewna, co chroni korzenie przed gniciem.

Naruszanie podłoża

Absolutnie nie ruszamy bez potrzeby podłoża - nie kopiemy i nie dłubiemy. To wszystko może uszkodzić delikatne korzenie storczyka.

Spóźniona reanimacja

Zdarza się, że roślina choruje i należy ją jak najszybciej przesadzić. Zbyt długie zwlekanie ze zmianą podłoża, poskutkuje obumarciem rośliny. Wtedy niestety będzie nadawała się tylko do wyrzucenia.

Rada: Roślinę trzeba przesadzić do nowej gleby jeśli zaobserwujemny poniższe objawy:

- roślina gorzej kwitnie,

- korzenie wychodzą na zewnątrz,

- kora się rozłożyła lub porosła grzybami (najczęściej spowodowane zbyt obfitym podlewaniem).

Nieodpowiednie podlewanie

Ten błąd najczęściej popełniają osoby, które mają w domu dużą ilość kwiatów i wszystkie podlewają z tej samej konewki, „na oko”. Co więcej, miłośnicy kwiatów lubią też spryskiwać rośliny wodą, by zapewnić "poranną mgiełkę".

Rady: Storczyków nie powinno się spryskiwać. Jeśli już mamy taki zwyczaj, to nie spryskujmy kwiatów i zalążków kwiatowych. Roślina tego bardzo nie lubi!

Do podlewania używajmy wody odstanej – po nalaniu do pojemnika, pozostawmy ją na 24h, aby osad opadł na dno. Można używać też wody destylowanej lub filtrowanej w wyniku odwróconej osmozy.

Storczyki nie lubią zbyt wilgotnego podłoża, bo to sprzyja gniciu korzeni. Po każdym podlaniu sprawdźmy, czy woda nie zalega w podstawce lub kątach liści. Jeśli tak się dzieje, koniecznie należy ją wylać.

Stosowanie osłonek

Jeśli ulegniemy pokusie zakupu efektownych, kolorowych osłonek dla kwiatów – nie wkładajmy w nie storczyków. Lepiej niech zdobią inne kwiaty. Korzenie storczyków, w odróżnieniu od innych roślin, potrzebują kontaktu ze słońcem. Osłonki tego światła niestety nie przepuszczają. Korzenie storczyków trzymanych w osłonkach w krótkim czasie tracą chlorofil i żółkną. Roślina nie jest w stanie odbudować nowych korzeni, więc zamiera.

Rady: Natychmiast po zakupie rośliny przesadźmy ją do transparentnych donic. Przy uprawie storczyków tylko z takich donic korzystajmy. Nie używajmy dodatkowo osłonek.

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (12)

justyna25589

opadanie pakow lub ciemnozielony kolor liscia to oznaki przechowywania orchidei w zbyt ciemnym miejscu

homedecor

transparentre osłonki, storczyki je uwielbiaja !! http://www.dekor.otwarte24.pl/Oslonki

REKLAMA
baoczka

Mam ich kilkanaście.Niestety często podsychają i opadają im kwiaty.Zastanawiam się zawsze czy to ze zbytniego wysuszenia,czy może wręcz przeciwnie, z przelania.Czytałam,że wolą by przesuszyć ,niż przelać. Do miednicy nalewam wody i wstawiam je na kilka godzin ,raz na 2 tygodnie.Taka dostałam radę.Niestety,kwiaty nadal podsychają i pojedyncze opadają.Gdyby to działo się po dłuższym okresie ,to mogłabym dojść do wniosku,że roślina chce odpocząć.Ale to dzieje się po 2-4 tygodniach od zakwitnięcie.Jeszcze nie wszystkie pąki się rozwinęły, a już część opada.Robię coś nieprawidłowo. Ale co? RODACY POMOCY!!!

summertime

Sa doniczki dla storczykow jezeli kogos to interesuje. http://www.orchidboard.com/community/attachments/beginner-discussion/21926d1226688500-repotting-ceramic-orchid-pot-pb140408a.jpg

Coralina

Mojej znajomej storczyki tez rosna w ceramicznych donicach i maja nawet mlode rosliny na kwiatostanie, a ja chucham , dmucham i co prawda kwitnie juz 8 raz od ponad roku biedulek, ale taki slabeusz z niego. Co obcielam ta galazke z kwiatkami to nowa wypuszczal i nie mam juz sily do niego.

Margi_75

Violinku ale są bardzo fajne transparentne donice , już je wyczaiłam ;-)

Violka_K

Gdyby storczyk miał u mnie stać w obskurnym przezroczystym plastiku wolałabym go w ogóle usunąć z mojego parapetu. Na szczęście storczyk którego mam rośnie już pół roku nieustannie kwitnąć w pięknej ceramicznej donicy, a jedyną pielęgnacją jest ostrożne podlewanie :-)

Margi_75

O kurka...popełniałam WSZYSTKIE błędy ;-) teraz mam jednego i zostawiłam na pastwę losu w kuchni ( od teściowej więc myślę i tak szybko padnie;-) ...i okazuje się że po pół roku żyje i pieron 5 (aż!) nowych kwiatostanów ma !!! ale z tej "niemiłości " nie dostał pięknej donicy jak inne kwiaty w moim M, podlewany jest jak sobie przypomnę i stoi na parapecie od strony ...zachodniej...czyli z "niemiłości" dostał to czego mu potrzeba ha ! Jak widać nie tylko kota ale i storczyka można zagłaskać ;-) Bardzo przydatny artykuł :)

agnieszkaM

Od kilku lat mam storczyki w swojej kolekcji, pięknie i długo kwitną, ale nie stosuję się do wszystkich tych rad. Po pierwsze nie używam preparatów do odgrzybiania, nie stosuję nawozów i nie przesadzam kwiatów. Zakupione w przezroczystej doniczce wstawiam do osłonki ceramicznej. Podlewam raz w tygodniu tak by w osłonce "przelało się" około 1 cm wody i zostawiam. Storczyki w okresie kwitnienia stoją na stole przy oknie południowym. Efekt: http://deccoria.pl/galeria/foto,id,75041,938614,1,z-jajkiem-w-tle.html Oczywiście zdarzają się ubytki i zżółkłe liście, ale te obrywam. Ja mam wrażenie, że storczyki nie lubią zbytniego chuchania i dmuchania, przecież w naturalnych tropikach nikt nad nikt się tak nie natrząsa.

toja1

Kiedyś zniechęciłam się do storczyków twierdząc , że nie mam do nich ręki .... po lekturze , ulegając pokusie od kilku miesięcy jestem szczęśliwą posiadaczką storczyka .... chucham i dmucham na niego :) a deccorkowy artykuł utwierdził mnie , że tym razem mi się uda (może) .

anett13

Uwielbiam storczyki mam ich dużo przyznam że stosuję się do wielu wskazówek które tu przeczytałam i moje storczyki cieszą oko......Pozdrawiam :)

LittleHomeInspiration

bardzo przydatne informacje - zaraz zabieram się za reanimacje mojego storczyka, pozdrawiam i zapraszam na http://littlehomeinspiration.blogspot.com

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Uprawa storczyków – najczęściej popełniane błędy!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.