Artykuły
Cukinia uznawana jest za warzywo łatwe w pielęgnacji, ale nawet ona może stwarzać pewne problemy. Zdarza się, że jej liście niepokojąco zmieniają kolor, przez co zaczynamy obawiać się o powodzenie uprawy. Zastanawiasz się, dlaczego liście cukinii żółkną? W tym artykule przyglądamy się przyczynom tego zjawiska i doradzamy, jak mu zaradzić w prosty sposób.
Czytaj artykułMarchewka to warzywo o długiej i bogatej historii, która sięga czasów starożytnych. Była ona ceniona zarówno ze względu na swoje wartości smakowe, jak i właściwości lecznicze. Obecnie jest uprawiana w niemal każdym ogrodzie, a jej pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych zadań. Aby była zdrowa, twarda i wolna od pęknięć, w czerwcu należy zadbać o kilka kluczowych zabiegów. Pamiętaj m.in. o systematycznym podlewaniu, nawożeniu i odchwaszczaniu.
Czytaj artykułPowszechnie wiadomo, że pomidory uchodzą za warzywa o dużych potrzebach pokarmowych. Z kolei właściwe nawożenie jest kluczowym elementem sukcesu w uprawie tych krzaczków. Oprócz trzech głównych składników odżywczych (azotu, fosforu i potasu), potrzebują pierwiastków dodatkowych, m.in. boru. Jego niedobór może spowodować znaczne pogorszenie plonów, a nawet doprowadzić do całkowitego więdnięcia roślin. Jak dostarczyć bor pomidorom? Dzięki temu uzyskasz mnóstwo smacznych i dorodnych owoców.
Czytaj artykułCiemne plamy na pomidorach to znak, że zaatakowała je sucha zgnilizna wierzchołkowa. Wbrew pozorom nie jest to ani choroba grzybowa, ani zaraźliwa. Nie znaczy to jednak, że nie należy szybko reagować. Jeśli zauważysz ciemne plamy na pomidorach, podejmij natychmiastowe działania. Tylko to da ci szansę na uratowanie zbiorów.
Czytaj artykułOcet to podstawowy produkt, który znajdziemy w każdej kuchni. Działkowcy doskonale wiedzą, że znajduje on również szerokie zastosowanie w ogrodzie, m.in. w uprawie ogórków. Stara, tradycyjna metoda zasilania ich odżywką na bazie octu może znacząco poprawić plony, warto więc wypróbować ją u siebie. Jak wykorzystać ocet w uprawie ogórków? Sprawdź, jak zrobić z niego naturalny nawóz.
Czytaj artykułKażdy, kto choć raz miał do czynienia ze ślimakami w ogrodzie, doskonale wie, że są to silni przeciwnicy. Choć istnieje mnóstwo metod walki z tymi szkodnikami, ponownie się pojawiają, powodując wiele szkód wśród roślin. Coraz częściej mówi się o tym, że fusy, które zostają po zaparzeniu kawy, po czym lądują w koszu na śmieci, są skuteczny sposobem na odstraszanie ślimaków w ogrodzie. Czy rzeczywiście tak jest? Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu przetestowali.
Czytaj artykułBorówka amerykańska, mimo swojej nazwy, z powodzeniem może być uprawiana w Polsce. Coraz częściej pojawia się w naszych ogródkach. Nic dziwnego – pięknie wygląda od wiosny od jesieni, a już wczesnym latem daje smaczne plony. Czerwiec to najlepszy moment, aby otoczyć borówkę troską, która przełoży się na obfite owocowanie. Koniecznie sprawdź, czym dokarmiać krzewy i jak o nie dbać.
Czytaj artykułWarzywa szybciej rosną i są smaczniejsze. Jak stosować sól Epsom na pomidory, ogórki i inne warzywa?
Ogrodnicy wykorzystują wiele niestandardowych sposobów na poprawę dobrostanu swoich upraw. Jednym z nich jest sól Epsom, która znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin. Jakie skutki może przynieść używanie jej w ogródku i na co konkretnie pomoże? Sprawdź, do jakich roślin wykorzystać sól Epsom.
Czytaj artykułPojęcie gołożeru znane jest z zakresu ochrony lasów, jednak ogołocenie z liści dotyka również krzewy i drzewka owocowe. Gołożery powstają w wyniku intensywnego żerowania szkodników – niektóre w ciągu doby potrafią doprowadzić do katastrofy. Mój agrest nie miał już liści, porzeczka wyglądała coraz gorzej. Nie wiedziałam, jak pozbyć się gołożerów z ogrodu. Sąsiadka pokazała mi prosty sposób, testuję go i odzyskuję nadzieję na piękne krzewy pełne liści i owoców.
Czytaj artykułChcesz urozmaicić swój balkon, ale znudziły ci się petunie i pelargonie? W takim razie idealnym wyborem dla ciebie będzie scewola. Może kwitnąć nawet do późnej jesieni, tworząc liczne, zwisające pędy. W naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przechować ją przez zimę. Jak uprawiać scewolę, aby kwitła aż do jesieni? Poznaj bliżej wymagania tej rośliny oraz zasady jej pielęgnacji.
Czytaj artykułPetunie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych i ogrodowych. Chętnie uprawiamy je na naszych tarasach, nawet jeśli „nie mamy ręki do roślin”. Nic dziwnego, bo uprawia petunii jest bardzo prosta, a zazwyczaj ogranicza się wyłącznie do podlewania. Niestety, bywa też tak, że czasem kwiaty są rzadkie, tracą swoją charakterystyczną kaskadową konstrukcję. Co wtedy? Sposobem na ich zagęszczenie okazuje się uszczykiwanie. Co to za zabieg?
Czytaj artykułMotylek wisetoński to roślina jednoroczna, która wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi oraz obfitym, oryginalnym kwitnieniem. Doskonale nadaje się zarówno do obsadzania rabat, jak i tworzenia kompozycji kwiatowych w pojemnikach. Jego kwiaty wzbudzają podziw aż do września, a różnorodność odmian i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Podpowiadamy, jak uprawiać motylka wisetońskiego, aby cieszyć się jego wyglądem jak najdłużej.
Czytaj artykułZbiory cebuli i czosnku przypadają zwykle na lato. Nie znaczy to jednak, że grządka po nich musi zostać pusta. Miejsce to mogą zająć inne warzywa, dzięki czemu będziemy cieszyć się zdrowymi plonami jeszcze w tym sezonie. Co uprawiać po czosnku i cebuli? Jakich roślin lepiej unikać? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.
Czytaj artykułGdy zobaczysz w ogrodzie motyla o białych skrzydłach z brązową obwódką, sprawdź, jak mają się twoje bukszpany. Ten ładny dorosły osobnik powstaje z larwy (gąsienicy), która krzew za krzewem ogałaca ogrody. Kiedy należy interweniować? Z czego zrobić oprysk na ćmę bukszpanową, aby przyniósł oczekiwany efekt odstraszenia i eliminacji tego zajadłego szkodnika? Podpowiadamy, jak walczyć o zdrowe bukszpany.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 743
- Następna