Artykuły

Tani podjazd do domu lub garażu. Jak zrobić i ile kosztuje podjazd ze żwiru?

Jak zrobić podjazd do domu lub garażu, który będzie trwały, ale niedrogi? To wątpliwości każdego właściciela nieruchomości, który w czasach wysokich cen próbuje ograniczyć koszty. Podpowiadamy, jak zrobić tani podjazd do domu lub garażu.

Tani podjazd do domu lub garażu. Jak zrobić i ile kosztuje podjazd ze żwiru?
Nie wydawaj majątku na podjazd do domu lub garażu. Ta metoda jest tania i wytrzyma lata. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Tani podjazd. Jaki rodzaj kruszywa wybrać?

Decydując się na tani podjazd do domu lub garażu ze żwiru, kluczowym momentem będzie wybranie odpowiedniego kruszywa. Ceny w zależności od rodzaju różnią się od siebie, niemniej najważniejszą zasadą jest ta, by podjazd nie był wykonany ze żwiru rzecznego. Dlaczego?

Podjazd do domu ze żwiru spełnia swoje zadania najlepiej, gdy jego struktura jest nieregularna, a sam żwir składa się z ostrych krawędzi. To gwarantuje, że będzie on spełniał swoje funkcje bardzo długo, bo takie kruszywo dobrze się klinuje i zagęszcza.

Nie można tego powiedzieć o kruszywie pochodzącym z rzeki. Dlatego nie warto być aż tak oszczędnym, bo podjazd ze żwiru rzecznego składa się z okrągłych, małych drobinek. Ten rodzaj kruszywa nie jest spoisty i rozsypuje się na boki. Dodatkowo nawierzchnia takiego podjazdu szybko się niszczy. Jaki rodzaj kruszywa wybrać?

Podjazd ze żwiru. Rodzaje kruszywa

Jaki rodzaj kruszywa wybrać, by podjazd nie rozsypał się po sezonie użytkowania? Przede wszystkim podjazd do domu lub garażu narażony jest na działanie czynników atmosferycznych. To oznacza, że tym mogą nie sprostać skały wapienne margliste oraz płytkomorskie. Droga wykonana z tego rodzaju kamienia dodatkowo może szybko zarastać roślinami.

Tani podjazd ze żwiru musi więc opierać się o rodzaje kruszywa charakteryzujące się wysoką wytrzymałością. Dlatego warto zainwestować i postawić na przykład na wapienie dewońskie. Najlepsze rodzaje kruszywa na podjazd to także dolomity. Jaki rodzaj kruszywa wybrać jeszcze? Warto postawić na kruszywo:

  • granitowe (wysoka wytrzymałość na ściskanie i mróz, niska ścieralność i nasiąkliwość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne)
  • porfirowe (chropowata, antypoślizgowa powierzchnia, przez długie lata zachowuje kolor, kruszywo odporne na zabrudzenia, nawet agresywne jak olej silnikowy);
  • bazaltowe (bardzo twardy, odporny na miażdżenie, duża wytrzymałość na ścieranie);
  • sjenitowe (całkowicie mrozoodporny i bardzo niska nasiąkliwość)

Powyższe rodzaje kruszywa to estetyczna warstwa podjazdu do domu lub garażu. Dolomity będą olśniewać podjazd w popielato – żółtych odcieniach. Brązowo – różowy podjazd stworzy porfirowe kruszywo, natomiast szaro – niebieskie kruszywo wapienne. Każdy z tych surowców będzie prezentował się bardzo ciekawie. 

Tani podjazd ze żwiru wykonany z łamanego kruszywa to kilka opcji wyboru ze względu na wielkość. Dostępny jest więc tłuczeń (czyli kamień o frakcji od 31-63 mm), kliniec (4-31 mm) oraz grys (frakcje od 2-8 mm, przez 8-16 mm aż do 16-22 mm). Niedrogi podjazd ze żwiru można wykonać, wykorzystując również miał kamienny, którego frakcja to 0-5 mm.

Zalety i wady podjazdu żwirowego

Tani podjazd ze żwiru ma sporo zalet. Przede wszystkim przy niewielkim koszcie zyskujemy estetyczny dojazd do bramy. Kusi przede wszystkim cena materiału oraz stosunkowo niewielki nakład pracy. Prawidłowo wykonany będzie służył właścicielowi znacznie dłużej niż podjazd wykonany z betonu czy drewna.

To jedna strona medalu, bo wady podjazdu żwirowego to przede wszystkim konieczność dosypywania kruszywa, którego z biegiem czasu będzie ubywać. Wybierając tani podjazd ze żwiru, trzeba przygotować się na regularne usuwanie chwastów i roślin. Nieuniknione jest także powstawanie kolein, a nawet najbardziej zbite kruszywo będzie się rozmiękczać pod wpływem warunków atmosferycznych.

Tani podjazd ze żwiru – ceny

Dojazd do domu lub garażu wykonany z kruszywa nie wymaga inżynieryjnych umiejętności, dlatego koszt budowy podjazdu determinowany jest ceną surowca. Oczywiście do wykonania podjazdu można wynająć ekipę budowlaną, która w zależności od regionu wystawi rachunek na nawet kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy.

Pomijając jednak kwestie roboczogodzin, ceny taniego podjazdu ze żwiru zależą od wybranego kruszywa. Decydując się na grys bazaltowy, należy przygotować się na wydatek od 150 do 220 zł za tonę. Jeżeli właściciel nieruchomości wybierze grys dolomitowy, w składzie trzeba będzie zapłacić od 50 do 300 zł za tonę. Od 65 do 150 zł zapłacimy za grys porfirowy.

Zobacz także: Podjazd do garażu – wybieramy nawierzchnię

Tanie surowce to przede wszystkim kliniec i tłuczeń porfirowy, którego ceny nie przekraczają 50 zł za tonę. Droższy, ale wciąż tani w porównaniu do grysu, jest kliniec i tłuczeń granitowy oraz dolomitowy. Za te trzeba zapłacić od 50 do 90 zł za tonę. Z kolei grys granitowy kosztuje od 50 do 180 zł.

Tani podjazd ze żwiru — jak zrobić krok po kroku?

Podjazd ze żwiru krok po kroku rozpoczynamy od wykopu koryta. Ten musi mieć wielkość planowanego podjazdu i głębokość mniej więcej 40 cm. Aby zminimalizować ryzyko powstawania kolein i rozmiękania, należy podjazd ze żwiru budować tak, by powstały spadki poprzeczne. Chodzi o to, by te miały około 4 procent w każdą stronę osi podjazdu. Jego dno należy ubić zagęszczarką.

Kolejny krok to montaż krawężników. Podjazd ze żwiru może być otoczony dowolnym jego rodzajem, dlatego mogą być kamienne lub betonowe. Krawężniki należy wzmocnić warstwą betonu, co dodatkowo ustabilizuje podjazd ze żwiru. Kolejny krok, aczkolwiek nie obowiązkowy, to rozłożenie geowłókniny. Jej rozłożenie hamuje wzrost roślin i zapobiega mieszaniu się kruszywa z gruntem. Geowłókninę należy rozłożyć na zakładkę ok. 10 15 cm.

Ostatni krok, by podjazd ze żwiru był gotowy, to naturalnie wysypanie kruszywa. Nie ma w tym jednak przypadku, ponieważ kruszywo na podjazd powinno mieć co najmniej trzy warstwy o różnych grubościach.

Pierwsza ma około 20 cm i składa się na nią najgrubsze kruszywo o największych ziarnach. Może to być tłuczeń lub jednorodny gruz. Druga warstwa na podjazd ze żwiru zależy znów od wielkości kruszywa, podobnie kolejne. Każdą ubijamy zagęszczarką. Podjazd ze żwiru kończy drobny grys, żwir lub miał kamienny o frakcji 2-8 mm.

Tani podjazd ze żwiru. Jak go pielęgnować?

Co zrozumiałe, podjazd ze żwiru będzie co jakiś czas zarastał roślinnością i chwastami, a spadające liście będą dostawać się między kruszywo. Podjazd ze żwiru można pielęgnować rośliny usuwając ręcznie, stosując opryski lub wypalarki do chwastów. Bardzo ważne — należy opryskiwać rośliny, a nie kamyki.

Jak wspominaliśmy wcześniej, podjazd ze żwiru w naturalny sposób może się rozsypywać na boki, a także możliwe jest pojawienie się kolein i ubytków. Wato co jakiś czas nawierzchnie podjazdu lekko zagrabić. Podjazd ze żwiru w miejscach, gdzie pojawiły się ubytki, należy wypełnić dosypując kruszywa, który można kupić w sklepach ogrodniczych. Rozsypywaniu kamyków na boki zapobiegają wyższe obrzeża.

Przeczytaj również:

Czym wyczyścić kostkę brukową? Domowe sposoby

Drogi i ścieżki ogrodowe – jak je zaprojektować?

ścieżki w ogrodzie Planując ogród, należy zadbać nie tylko o ulubione rodzaje kwiatów i drzewek, ale także o architekturę ścieżek. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

curtiscodrin1

. . .

curtiscodrin1

[url=https://www.raceofchampions.com/profile/jurassic-world-dominion-tw-online/profile].[/url] [url=https://www.raceofchampions.com/profile/jurassic-world-3-tw-online/profile].[/url] [url=https://www.raceofchampions.com/profile/jurassic-world-tw-hd-online/profile].[/url]

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tani podjazd do domu lub garażu. Jak zrobić i ile kosztuje podjazd ze żwiru?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.