Budowa i remont

Czy sąsiad może zabronić podniesienia terenu działki? Czy można podnosić grunt bez pozwolenia?

Często zdarza się, że chcemy z różnych powodów podnieść teren działki. Może się to mieć związek z jej ciągłym zalewaniem, nierównościami czy chęcią nawiezienia lepszej ziemi. Czasem wiąże się to z budową domu. Czy można podnosić grunt bez pozwolenia i czy sąsiad może nam tego zabronić? Wyjaśniamy. 

Czy sąsiad może zabronić podniesienia terenu działki? Czy można podnosić grunt bez pozwolenia?
Czy można podnosić grunt bez pozwolenia i czy sąsiad może nam tego zabronić? Fot.123RF.com

Spis treści:

Podniesienie terenu działki - przepisy 

Podniesienie terenu działki jest legalne, ale należy spełnić warunki określone w kilku przepisach. Główne dwa warunki wiążą się z dwiema różnymi ustawami:  

  • Podniesienie terenu nie może naruszać stosunków wodnych. Mówi o tym art. 234 ustawy Prawa Wodnego:  

"Właściciel gruntu nie może: zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej, ani kierunku odpływu ze źródeł ze szkodą dla gruntów sąsiednich; odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie."  

  • Podniesienie gruntu musi być zgodne z Ustawą o Odpadach, gdyż ziemia jest traktowana jako odpad. Ustawa dokładnie określa, jakie odpady można składować na swojej działce oraz w jakich ilościach można je składować.

Podwyższenie terenu działki jest wykorzystaniem odpadów na potrzeby własne i to również określa ustawa.  

Przeczytaj również: Za taką antenę na dachu można słono zapłacić. Nawet 2,5 tys. zł

Czy można podnosić grunt bez pozwolenia? 

Jeśli podniesienie gruntu jest związane z jakąkolwiek budową, trzeba mieć na nie pozwolenie. Wszystkie szczegóły dotyczące podniesienia terenu powinny być uwzględnione w projekcie budowlanym. Projekt musi uzyskać akceptację i pozwolenie na budowę od Nadzoru Budowlanego.  

W przypadku, gdy podniesienie gruntu nie jest związane z żadną budową, pozwolenie nie jest wymagane. Nie trzeba też nigdzie tego zgłaszać, jednak pod warunkiem, że podniesienie nie przekracza pewnego pułapu. Mówi o tym Ustawa o Odpadach, rozporządzenie z 10 listopada 2015.  

"Osoba fizyczna lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, mogą przyjąć na własną działkę niewielką ilość odpadów mas ziemnych i gruzu w ilości 200kg/m2, w celu np. utwardzenia terenu." 

W praktyce oznacza to zwykle podniesienie gruntu o 20 – 25 cm. Przekroczenie tego limitu zostanie uznane za składowanie odpadów, na które trzeba już mieć odpowiednie zezwolenie. Wydają je miejscowe organy samorządowe (starosta lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska) 

Konsekwencje samowolnego podniesienia gruntu działki 

Jeśli nie spełni się powyższych warunków, podniesienie gruntu działki zostanie uznane za samowolę budowlaną lub za składowanie odpadów bez pozwolenia. Wtedy odpowiednie organy (burmistrz, prezydent miasta) mogą nakazać przywrócenie gruntu do stanu poprzedniego. Odbywa się to na koszt właściciela działki, który jest domniemanym właścicielem składowanych na niej odpadów.

Podobne konsekwencje czekają osobę, która podnosząc teren działki, naruszyła stosunki wodne. W takim wypadku trzeba albo usunąć nawiezioną ziemię, albo wykonać prace, które przywrócą poprzednie stosunki wodne, np. drenaż.  

Czy sąsiad może zabronić podniesienia gruntu działki? 

Skoro na podniesienie gruntu działki nie trzeba uzyskać pozwolenia, sąsiad tym bardziej nie może nam tego zabronić. Dopóki zmiany na naszym terenie nie powodują zniszczeń na jego działce, sąsiad nie ma żadnych możliwości, aby nam przeszkodzić w podniesieniu gruntu.  

Może zacząć działać dopiero gdy okaże się, że podniesienie gruntu działki jest dla niego uciążliwe. Dzieje się tak wtedy, gdy woda z podniesionego terenu spływa na jego działkę powodując szkody. Może być to niszczenie upraw, wodne zastoje, podmakanie fundamentów czy zalewanie szamba lub studni.  

Co zrobić, gdy sąsiad podnosi grunt i możliwe jest zalanie działki? 

Naruszenie stosunków wodnych przy podniesieniu gruntu musi być realne, a nie tylko możliwe. Oznacza to, że nie możemy interweniować w trakcie podnoszenia przez sąsiada terenu, podejrzewając, że może to spowodować zalanie naszej działki.  

Jeśli jednak sąsiad już podniósł grunt, a naszą działkę zalewa, możemy działać. Sprawę trzeba zgłosić odpowiednim organom: wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta. Zgłoszenie powinno zawierać opis sytuacji i najlepiej jej dokumentację (zdjęcia, ekspertyzy). Zgłaszający powinien w takim piśmie wnosić o nakaz przywrócenia stosunków wodnych do stanu poprzedniego. Wójt, burmistrz czy prezydent nakaże wtedy sąsiadowi obniżenie gruntu lub wykonanie odpowiednich rozwiązań, które przywrócą poprzednie stosunki wodne. Odbywa się to na koszt sąsiada, który podniósł grunt.  

Źródła: Prawo Wodne, ust 29, Ustawa o Odpadach, Prawo Budowlane art. 41, opracowanie własne 

Przeczytaj również: 

W jakiej odległości od granicy działki można sadzić drzewa?

Tuje przy ogrodzeniu - przepisy. Jak zmusić sąsiada do przycięcia żywopłotu

Oszczędność, bezpieczeństwo i cisza. Dlaczego warto ocieplić ściany domu wełną skalną?

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.