Nasz Nowy Dom

Nasz nowy dom - odcinek 227. Dom w Kierzkówce

Kierzkówka to mała wieś nieopodal Lublina. W odziedziczonym po babci domu, mieszka pani Sylwia i samotnie wychowuje czworo dzieci: Szymona, Kubę, Mateusza i Julię. Najmłodsza Julka cierpi na epilepsję. Pani Sylwia stara się samodzielnie remontować dom, ale ze względu na sytuację finansową nie jest w stanie sama zmierzyć się z największym problemem budynku – brakiem łazienki.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

W środowym odcinku poznaliśmy historię pani Sylwii, która samotnie wychowuje czworo dzieci: synów – Szymona, Jakuba i Mateusza oraz córkę Julię. Półtora roku temu pani Sylwia podjęła trudną, ale odważną decyzję, aby rozstać się z mężem, który nadużywał alkoholu i bywał agresywny. Pani Sylwia utrzymuje się tylko z zasiłków, ponieważ jej dzieci wymagają specjalnej opieki. Najstarszy syn ma usuniętą śledzionę i przez to obniżoną odporność, średni cierpi na ADHD, a córka ma zdiagnozowaną padaczkę. 

Zobacz galerię zdjęć z metamorfozą domu!

Zobacz więcej zdjęć

Mimo że Katarzyna Dowbor oceniła dom jako zadbany, nie brakowało w nim problemów. Pięcioosobowa rodzina mieszkała na 40 metrach kwadratowych w nieocieplonym budynku, w którym jedynym źródłem ogrzewania była stara piecokuchnia. W domu brakowało też łazienki, toaleta była na zewnątrz, a przeciekający dach pokrywał szkodliwy eternit.

Niesprawne ogrzewanie sprawiało, że w domku pojawiła się wilgoć i grzyb. Większość budżetu rodzina przeznaczała na opłaty wysokich rachunków i leki. Nie mogli sobie pozwolić na remont. Czworo dzieci spało w jednym ciasnym pokoju, na piętrowych łóżkach. Wszystkim rozpaczliwie brakowało przestrzeni, rodzeństwo przeszkadzało sobie wzajemnie w nauce.

"Pani Sylwio, ma pani bardzo fajne dzieciaki, które w tym domu nie mają kompletnie warunków do rozwoju. Nie powinno tak być, że w tak małym pokoju mieszkają dorastający chłopcy z dużo młodszą siostrą. Byłoby cudownie, gdyby każdy miał swoje miejsce, ale my tego domu nie rozbudujemy, mamy tylko pięć dni, tym bardziej że nie ma tu łazienki.” - mówiła Katarzyna Dowbor. 

Za stworzenie projektu wnętrza odpowiadał architekt Wojtek Strzelczyk, a cudów z ekipą budowlaną dokonał Artur Witkowski.

REKLAMA
REKLAMA

Remont był wyjątkowo trudny! Odbywał się w samym środku wyjątkowo mroźnej i śnieżnej zimy. Ujemne temperatury skutecznie utrudniały wykonanie kanalizacji niezbędnej do wykonania łazienki.

Architekt również nie był zachwycony zadaniem, jakie mu powierzono. Potrzebował więcej czasu niż zwykle, na przygotowanie projektu.

„Dom pełen problemów. Szczerze mówiąc, jestem tym trochę przerażony, bo jest duża liczba osób w tym domu, mało powierzchni” - wyjaśniał. 

Zobacz więcej zdjęć

Podczas gdy on dopracowywał projekt, ekipa remontowa przeprowadziła niezbędne prace porządkowe: usunęła z dachu stary eternit, wyrównała ściany oraz rozpoczęła wymianę instalacji elektrycznej. Mimo opóźnienia w oddaniu projektu fachowcy zaskakująco szybko uwinęli się z większością prac.

Jak zmienił się dom po remoncie?

REKLAMA
REKLAMA

Aby swobodnie pomieścić rodzinę, konieczne było rozbudowanie domu o nowe pomieszczenie – wiatrołap. W dobudówce umieszczono również wnękę, w której ukryto pompę ciepła. W szafie przy wejściu zmieściła się też pralka.

Zobacz więcej zdjęć

Dawny ganek podzielono na dwie części. W mniejszej z nich urządzono wymarzoną przez rodzinę łazienkę. Duża kabina prysznicowa jest z pewnością bardzo wygodna.

Zobacz więcej zdjęć

W drugiej części starego pomieszczenia przechodniego zaplanowano pokój Szymona. Młody informatyk będzie miał własne łózko, biurko i mnóstwo miejsca na przechowywanie książek i innych swoich rzeczy. Jego młodsi bracia spać będą w sąsiednim pomieszczeniu, na piętrowym łóżku. Chłopcy w końcu zyskali kąt, gdzie będą mogli spokojnie się uczyć. Zabawki i  przybory szkolne przechowywać mogą w sporych rozmiarów komodach.

Zobacz więcej zdjęć

Pokój, w którym wcześniej spała głowa rodziny podzielono na dwa mniejsze pomieszczenia. Dzięki postawieniu dodatkowej ścianki udało się zorganizować i pokój dla najmłodszej córki, i mini garderobę w przechodnim korytarzu. Umieszczono w nim sporą szafę.

Zobacz więcej zdjęć

Dzięki przytulnym i kolorowym dekoracjom pokój Julii jest naprawdę bajkowy. Wyposażono go we wszystkie meble potrzebne rosnącej dziewczynce.

Zobacz więcej zdjęć

REKLAMA
REKLAMA

Wielofunkcyjny pokój rodzinny z aneksem kuchennym urządzono w dawnej sypialni czworga dzieci. Tuż przy wejściu do wnętrza zaplanowano zabudowę kuchenną, skrywającą wszystkie sprzęty potrzebne w takim gospodarstwie. Miejsce do pracy i swobodnego przygotowania posiłków zapewnia duży blat roboczy. 

Zobacz więcej zdjęć

Pośrodku pomieszczenia ustawiono stół jadalny dla całej rodziny. Nad nim zawisł telewizor. Cała rodzina będzie mogła z niego korzystać, wypoczywając na wielofunkcyjnej kanapie. W nocy będzie ona spełniać funkcję łózka dla pani Sylwii.

Zobacz więcej zdjęć

Dom został ocieplony i obity sosnowymi deskami. Stary eternit zastąpiła szczelna blachodachówka. Na dachu zainstalowano również panele fotowoltaiczne, które znacząco wpłyną na koszty utrzymania całego budynku.

Zobacz więcej zdjęć

Wnętrza domu udekorowano zdjęciami rodziny z wypoczynkowego wyjazdu. Nowy dom zachwycił wszystkich. Julka podziękowała Katarzynie Dowbor i ekipie budowlanej, wręczając prowadzącej uroczy rysunek.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

darek1975

Ciekawe kto im dał pozwolenie na wydłużenie przybudówki.Kłania się inspektor budowlany i pociągniecie Polsat za nielegalna budowę. Innym każą o kilka cm usuwać ściany i nakładają kary a tutaj co jest samowolka ?

bulinka27

Super ekipa. Najsmutniejsze jest to, że w naszym kraju jest tyle rodzin które mieszkają w tak opłakanych warunkach.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nasz nowy dom - odcinek 227. Dom w Kierzkówce"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.