Skorupki po jajkach
Twarde skorupki mogą porysować całą instalację. Jeżeli połączą się np. z fusami po kawie czy mąka, utworzą bardzo trudny do usunięcia zator. Zamiast wyrzucać skorupki do toalety czy do śmietnika, wykorzystajmy je pożytecznie np. jako składnik nawozu do kwiatów domowych.
Przeczytaj również: Co zrobić ze skorupkami po jajkach?
Obierki po ziemniakach
Ziemniaki zawierają mnóstwo skrobi i mają „mączną” strukturę. Dlatego pod wpływem dłuższego kontaktu z wilgocią tworzą gęstą zawiesinę, która nie jest przyjazna dla odpływu.
Przeczytaj również: 12 rzeczy, których nie wiedziałeś o ziemniakach
Ryż i makaron
Resztki makaronu, jak i ryżu mogą przyczynić się do zatkania odpływu. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem wilgoci znacznie pęcznieją. Dlatego, jeśli będą się osadzać w przewodach kanalizacyjnych, musimy liczyć się z potrzebą wezwania hydraulika.
Przeczytaj również: 15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia
Włosy i nici dentystyczne
Zbite w kłęby włosów czy nici dentystycznych mogą spowodować trudny do usunięcia zator.
Chusteczki nawilżane oraz środki do higieny osobistej
Materiał, z którego są wykonane nie rozpuszcza się w wodzie. Co więcej, pod jej wpływem zwiększa swoją powierzchnię. Ponadto chusteczki "łapią" wszystko, co dostaje się do kanalizacji, a to może doprowadzić do zapchania instalacji kanalizacyjnej.
Gazety i papierowe ręczniki
Również tworzą zwartą masę, która może zatkać rury. Do toalety nie powinno się wrzucać również chusteczek higienicznych.
Leki
Do toalety nie powinny trafiać również leki. Po pierwsze ze wglądu na ich szkodliwość dla instalacji, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że wraz ze ściekami dostają się one do gleby i wód, mając przy tym niekorzystny wpływ na środowisko. Pamiętajmy, że przeterminowane i niepotrzebne leki zawsze oddajemy do apteki.
Plastry, bandaże, strzykawki, igły
Włókna ze środków opatrunkowych mogą zatykać kanalizację. Igły, które dostają się do kanałów stanowią dla pracowników sieci kanalizacyjnej realne niebezpieczeństwo. Przypadkowe skaleczenie może skończyć się zakażeniem np. żółtaczką lub wirusem HIV.
Tłuszcze i oleje
Pięknie wysmażona sztuka mięsa albo chrupiący boczek – co zrobić z tłuszczem, który pozostał na patelni? Zwykle, jeszcze gorący, wlewamy prosto do zlewu lub toalety. I tu popełniamy błąd, bo tłuszcz jest jednym z głównych sprawców zatorów w rurach odpływowych.
Przeczytaj również: Czego nie wolno wyrzucać do zlewu i dlaczego, to takie ważne?
Prezerwatywy, gumowe rękawice oraz torebki foliowe
Zużytą prezerwatywę najlepiej zawinąć w papier toaletowy lub chusteczkę higieniczną i wyrzucić do śmieci. Tak samo postępujemy z gumowymi rękawiczkami. Powinny one trafić do kosza ze śmieciami zmieszanymi.
Przeczytaj również: Jak myć toaletę i usuwać z niej kamień?