Porady domowe

Nigdy nie wyrzucaj tego do toalety!

Wiele osób traktuje sedes jak kolejny kosz na śmieci. To błąd. Nieświadomie wrzucamy do niego rzeczy, które mogą przysporzyć niemałych kłopotów. Poznajcie listę przedmiotów, których nie wolno wrzucać do toalety.

Nigdy nie wyrzucaj tego do toalety!
Fot.123RF.com

Skorupki po jajkach

Twarde skorupki mogą porysować całą instalację. Jeżeli połączą się np. z fusami po kawie czy mąka, utworzą bardzo trudny do usunięcia zator. Zamiast wyrzucać skorupki do toalety czy do śmietnika, wykorzystajmy je pożytecznie np. jako składnik nawozu do kwiatów domowych.

Przeczytaj również: Co zrobić ze skorupkami po jajkach?

Obierki po ziemniakach

Ziemniaki zawierają mnóstwo skrobi i mają „mączną” strukturę. Dlatego pod wpływem dłuższego kontaktu z wilgocią tworzą gęstą zawiesinę, która nie jest przyjazna dla odpływu.

Przeczytaj również: 12 rzeczy, których nie wiedziałeś o ziemniakach

Ryż i makaron

Resztki makaronu, jak i ryżu mogą przyczynić się do zatkania odpływu. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem wilgoci znacznie pęcznieją. Dlatego, jeśli będą się osadzać w przewodach kanalizacyjnych, musimy liczyć się z potrzebą wezwania hydraulika.

Przeczytaj również: 15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

Włosy i nici dentystyczne

Zbite w kłęby włosów czy nici dentystycznych mogą spowodować trudny do usunięcia zator.

Chusteczki nawilżane oraz środki do higieny osobistej

Materiał, z którego są wykonane nie rozpuszcza się w wodzie. Co więcej, pod jej wpływem zwiększa swoją powierzchnię. Ponadto chusteczki "łapią" wszystko, co dostaje się do kanalizacji, a to może doprowadzić do zapchania instalacji kanalizacyjnej.

Gazety i papierowe ręczniki 

Również tworzą zwartą masę, która może zatkać rury. Do toalety nie powinno się wrzucać również chusteczek higienicznych.

Leki

Do toalety nie powinny trafiać również leki. Po pierwsze ze wglądu na ich szkodliwość dla instalacji, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że wraz ze ściekami dostają się one do gleby i wód, mając przy tym niekorzystny wpływ na środowisko. Pamiętajmy, że przeterminowane i niepotrzebne leki zawsze oddajemy do apteki.

Plastry, bandaże, strzykawki, igły

Włókna ze środków opatrunkowych mogą zatykać kanalizację. Igły, które dostają się do kanałów stanowią dla pracowników sieci kanalizacyjnej realne niebezpieczeństwo. Przypadkowe skaleczenie może skończyć się zakażeniem np. żółtaczką lub wirusem HIV.

Tłuszcze i oleje

Pięknie wysmażona sztuka mięsa albo chrupiący boczek – co zrobić z tłuszczem, który pozostał na patelni? Zwykle, jeszcze gorący, wlewamy prosto do zlewu lub toalety. I tu popełniamy błąd, bo tłuszcz jest jednym z głównych sprawców zatorów w rurach odpływowych. 

Przeczytaj również: Czego nie wolno wyrzucać do zlewu i dlaczego, to takie ważne?

Prezerwatywy, gumowe rękawice oraz torebki foliowe

Zużytą prezerwatywę najlepiej zawinąć w papier toaletowy lub chusteczkę higieniczną i wyrzucić do śmieci. Tak samo postępujemy z gumowymi rękawiczkami. Powinny one trafić do kosza ze śmieciami zmieszanymi. 

Przeczytaj również: Jak myć toaletę i usuwać z niej kamień?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.