Porady ogrodnicze

Apteka w ogrodzie: Czeremcha zwyczajna

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Tym razem opowiemy wam o czeremsze, zwanej też smrodynią lub korcipką – ulubionej roślinie leczniczej naszych babć.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Zapomniana czeremcha zwyczajna

Czeremcha zwyczajna to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny różowatych. Występuje pospolicie na terenie Europy, Azji Mniejszej i zachodniej Syberii. W naszym kraju spotkać też można jej krewniaczkę – czeremchę amerykańską.

Jak pachnie czeremcha?

Drzewo czeremchy zwyczajnej dorasta do 15 metrów. Krzew osiąga między 0,5 do 4 metrów. Ich korony są gęste, a gałęzie przewieszają się. Jajowate, matowe liście mają ząbkowane brzegi. Na przełomie kwietnia i maja roślina wykształca drobne, ozdobne, białe kwiatuszki zebrane w zwisające grona. Wydzielają one charakterystyczny, intensywny zapach podobny do bzu (lilaka) oraz magnolii. Latem pojawiają się niewielkie, jadalne owoce. Dojrzewając, zmieniają barwę – od zielonej, przez czerwoną do ciemnej, niemal czarnej. Smrodynia porasta nieużytki, dzikie podgórskie tereny, bywa też nasadzana w starych parkach i na obrzeżach miast.

fot. 123RF/PICSELL

Czeremcha — uprawa w ogrodzie

Czeremcha nie sprawia żadnych problemów w uprawie. Jest niewymagająca względem gleby, chociaż najlepiej rośnie w ziemi wilgotnej i próchniczej. Dobrze radzi sobie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Jest odporna na zanieczyszczenia środowiska i wybaczająca, jeśli chodzi o zaniedbania pielęgnacyjne.

Krzewy świetnie sprawdzą się w małych, naturalistycznych ogrodach. Pięknie komponują się z innymi kwitnącymi krzewami (lilakami, chociażby), a samodzielnie utworzą przyjemny szpaler. Szybko rozrastające się drzewa lepiej wybierać do większych ogrodów.

Przejdź dalej, by poznać niezwykłe właściwości czeremchy » 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Czeremcha zwyczajna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.