Porady ogrodnicze

Najlepsze pnącza na balkon i do ogrodu

Pnącza to przyjaciele każdego ogrodnika. Zachwycają obfitością wytwarzanej zieleni, szybkością wzrostu i intensywnością kwitnienia oraz umiejętnością tworzenia trzeciego, pionowego wymiaru w ogrodzie. Dzięki temu, że można je bardzo łatwo formować oraz kierować w odpowiednim kierunku, idealnie dopasowują się do ogrodowych i balkonowych zakątków, małej architektury, a także wyposażenia. Poniżej znajdziecie propozycję 5 pnączy, które idealnie nadają się zarówno do ogrodu, jak i do pojemnika na balkonie czy tarasie.
Najlepsze pnącza na balkon i do ogrodu

Winnik (Ampelopsis)
Interesujące pnącza o bardzo atrakcyjnych liściach – zielonych, żółtawych bądź nakrapianych w zależności od odmiany, przebarwiających się na jesień. Roślina wytwarza niepozorne kwiaty, natomiast jej główną ozdobą są kuliste owoce zebrane w kiście niczym winogrona. Winnik owija się za pomocą wąsów czepnych wokół podpór, stosunkowo szybko obrasta trejaże oraz kratki, tworząc gęstą i zwartą przesłonę. Nadaje się na stanowisko słoneczne lub z półcieniem. Jest odporna na szkodniki i choroby oraz mało wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot: commons.wikimedia.org)

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)
Pnącze o silnym wzroście, ozdobnych owocach i pięknym, szkarłatnym, jesiennym przebarwieniu dużych i efektownych liści. Roślina lubi słońce, jest w pełni mrozoodporna i tolerancyjna co do gleby, choć preferuje te o pH alkalicznym. Najpiękniej się przebarwia na ubogich glebach i przy ograniczonym wzroście korzeni (w pojemnikach lub ograniczona fundamentem). W pierwszych 2-3 latach uprawy dobrze jest ją silnie ciąć, aby pobudzić do rozkrzewienia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Powojnik (Clematis)
Prawdziwi królowie pnączy. Jest wiele gatunków i ogromna mnogość odmian powojników, a ich zróżnicowana forma i bujność kwitnienia sprawiają, że ciężko zdecydować się na tylko jedną odmianę. Powojniki nie potrzebują bardzo masywnych podpór, nadają się do nawet bardzo małych balkonów oraz na niewielkie trejaże czy kratki. Świetnie udają się zarówno w uprawie pojemnikowej, jak i w gruncie. Ich zdecydowaną ozdobą są kwiaty, raczej drobne i bardzo liczne, a jeśli urosną większe, to układają się na roślinie w mniejszej ilości, bez uszczerbku na jej wyglądzie. Efekt, jaki wywiera kwitnąca, odpowiednio pielęgnowana roślina, jest zawsze taki sam — chmura wysublimowanych, pięknych i efektownie zabarwionych kwiatów przyciąga wzrok i zapiera dech w piersiach. Jeśli zależy nam na kwitnącym pnączu – Clematis jest rośliną godną naszego ogrodniczego zainteresowania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Wiciokrzew (Lonicera)
Zwany inaczej suchodrzewem jest pnączem owijającym się wokół podpór pędami, które z czasem drewnieją. Jego wzrost jest intensywny, szybko zarasta podpory, a rurkowate, często słodko pachnące kwiaty kwitną właściwie cały sezon wegetacyjny – co jest niezaprzeczalnie jego wielką zaletą. Niektóre gatunki z tego rodzaju mają zimozielone liście, wszystkie natomiast do obfitego kwitnienia potrzebują dużej ilości słońca. Są mało wymagające co do gleby. Roślinę tę poleca się do uprawy zarówno w większych pojemnikach, jak i w gruncie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)
Żywotne i bardzo odporne pnącze, duże, o szybkim wzroście i egzotycznych, półzimozielonych palczasto złożonych liściach. Ma oryginalne kwiaty zebranych w grona, pachnących korzennie oraz ciekawe, jadalne owoce o smaku zbliżonym do melona. Do wytworzenia owoców potrzebne jest zapylenie krzyżowe, w związku z czym w ogrodzie potrzebny jest przynajmniej jeszcze jeden osobnik tego rodzaju. Roślina ta może rosnąć właściwie na każdym stanowisku, od słonecznego do cienistego, lecz najbujniej rośnie w półcieniu. Lubi ziemie przepuszczalne i dobrze zdrenowane. W związku z dość dużą siłą wzrostu najlepiej nadaje się do okrywania altan, dużych podpór, a prowadzona bez podpory świetnie nadaję się jako roślina okrywowa.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!



 

mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

OGRÓDEK NA BALKONIE: KIEŁKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: TRUSKAWKI I POMIDORKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: SAŁATA

OGRÓDEK NA BALKONIE: RZODKIEWKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: PAPRYKA

OGRÓDEK NA BALKONIE: CEBULA

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Uprawa budlei – wskazówki, które gwarantują sukces

Pielęgnacja róż bez tajemnic

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.