Porady ogrodnicze

Siedem roślin, na widok których przejdą cię ciarki

Rośliny kojarzą nam się z powabem, pięknem, sielanką, ale też nieokiełznaną tajemnicą i potęgą. Uwagę zwykle kierujemy w stronę gatunków pełnych uroku, zdolnych urozmaicić ogrody, balkony i wnętrza domów. O innych okazach, mniej urodziwych, dziwnych, a dla niektórych nawet szkaradnych, słyszymy niezwykle rzadko, nie wiele wiemy też o ich istnieniu. Przedstawiamy siedem najstraszniejszych roślin na Ziemi. Daleko im do kolorowych storczyków i zachwycających róż.
Siedem roślin, na widok których przejdą cię ciarki
REKLAMA

Aristolochia Salvadorensis
Nie martwcie się — tego gatunku na szczęście nie spotkacie w Polsce. Naturalnie występuje on na terenie Ameryki Środkowej i Meksyku. Jest krzewem o trwałych pędach. Jego czerwono-purpurowe kielichowate kwiaty dorastają do 10 cm długości, a swoim wyglądem przypominają grzyba, Dartha Vadera lub wielkiego, głodnego, roślinnego mutanta, żywo wyjętego z komiksów o superbohaterach — zdania na ten temat są podzielone. Osobliwe kwiaty służą wabieniu komarów, które zapylają te rośliny. Jej nasiona z łatwością zakupicie na zagranicznych portalach sprzedażowych. Aristolochia preferuje wilgotną glebę. To co, zaprosicie ją do swoich ogrodów?

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Krąpiel Chantriera
U jednych wzbudza strach i obrzydzenie, u innych nieskończony zachwyt i fascynację. Jedno jest pewne, krąpiel chantriera to gatunek inny niż wszystkie. Wygląda po trosze jak nietoperz, a po trosze jak tajemniczy przybysz z kosmosu. W rzeczywistości pochodzi z Azji. Bywa często sprowadzany do Polski i uprawiany jako roślina doniczkowa. Ciemny, czarno-bordowy kolor stanowi o jej unikatowości. Co ciekawe, młode liście tej rośliny są przysmakiem Azjatów. Tamtejsi zielarze i homeopaci wykorzystują ją do uśmierzania bólu i łagodzenia objawów zatrucia.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Kolczakówka piekąca
W zestawieniu najstraszniejszych roślin występujących na naszym globie, znalazł się również grzyb. Przymknijmy oko na to, że należy on do zupełnie odrębnego królestwa, potocznie wielu nadal określa grzyby mianem roślin. Kolczakówka piekąca należy do rodziny kolcownicowatych. Jej biały, pilśniowaty kapelusz pokryty jest bordowymi kroplami lepkawej wydzieliny. W Polsce (tak, występuje w naszym kraju!), a także części innych krajów Europy, podlega ścisłej ochronie, jest gatunkiem wymierającym. Najczęściej spotkać ją można w górskich lasach iglastych — sosnowych lub świerkowych. Nie wygląda zbyt przyjaźnie, prawda?

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Galaretnica mięsista
Jako bonus, jeszcze jeden grzyb. Wyglądem bardzo mu blisko do... mózgu. Nic dziwnego, że wzbudza zróżnicowane odczucia. Zwykle zajmuje buki i dęby w Ameryce Północnej i Azji. Nie ma się więc czym przejmować, prędko nie spotkacie go na swojej drodze.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Hydnora afrykańska
Specyficznym pokrojem odznacza się również hydnora afrykańska. Rodzina, do której należy, jest bardzo wąska, zalicza się do niej zaledwie 7 gatunków. Nie tylko jej wygląd, ale też właściwości wzbudzają zainteresowanie. Ten występujący w Afryce gatunek nie wykształca liści i nie posiada chlorofilu, jest pasożytem żerującym na roślinach wilczomleczowych. Wydziela zapach odchodów, który przyciąga do niej owady (szczególnie skarabeusze) jak lep muchy (sic!). Ponoć jest jadalna — tylko kto chciały wsadzić ją do ust...?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wyżlin Antirrhinum
Brzmi znajomo? T dobrze znana i lubiana bylina, czyli lwia paszcza. Tak wygląda, kiedy utraci już kolorowe kwiaty. Przekształcają się one w strąki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak małe, ludzkie czaszki. W średniowieczu wyżlinie przypisywano magiczne właściwości. Obecnie wiemy, że są silnie trujące. Przyznajcie, wygląda złowrogo.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

src: Flickr.com laajala CC BY 2.0

Welwiczia przedziwna
Jej nazwa nie kłamie — welwiczia jest prawdziwie przedziwna. Z powodu wątpliwej urody bywa nazywana „najbrzydszą rośliną na świecie” lub „roślinną ośmiornicą”. Rośnie wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, na terenach Namibii oraz Angoli. Jest rośliną dwupienną, z bardzo rozbudowanym systemem korzeniowym, który mierzy nawet 30 m długości, czyli tyle samo co 10-piętrowy blok mieszkalny. To niezwykle wytrzymały gatunek, jego żywotność szacuje się na 2500 lat. Niestraszne mu są żadne warunki atmosferyczne, do przeżycia potrzebuje jedynie 25 mm wody z opadów rocznie, pozostałe niedobory uzupełnia z powietrza. Welwiczia wypuszcza tylko dwa liście, których nigdy nie zrzuca, rosną one z całą rośliną nawet przez kilkaset lat. Karol Darwin nazwał ją „odpowiedzią świata roślin na istnienie dziobaka”.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Zobacz: Zadziwiająca siła natury >>

Przeczytaj także:

TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin 

Jakie rośliny urosną z pestki?

Urosną bez wody i ziemi – egzotyczne pnącza


 

Projekt ogrodu na dachu. Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Siedem roślin, na widok których przejdą cię ciarki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.