Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Eszewerii czar

Eszeweria to wieloletnia roślina domowa z rodziny gruboszowatych. To roślina mało wymagająca, prawie bezobsługowa. Może być sadzona zarówno w ogrodzie na rabatach - jako roślina jednoroczna, jak również w doniczkach, jako wieloletnia ozdoba naszych balkonów i parapetów.

Eszewerii czar

Główne wymagania eszewerii to: dostęp do dużej ilości światła, głównie promieni słonecznych. Dobrze czuje się w lekkiej, przepuszczalnej glebie (najlepiej zastosować specjalne podłoże dla sukulentów) i znacznie lepiej znosi deficyt wody niż jej nadmiar. Dlatego wiosną i latem, czyli w okresie intensywnego wzrostu  podlewamy ją umiarkowanie - raz na dwa tygodnie, a zimą co najwyżej raz na miesiąc. Jeśli w okresie wiosenno-letnim raz w miesiącu dokarmimy ją wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym dla sukulentów, będzie rosła na potęgę, ciesząc oko różnorodnością odcieni i kształtów swoich mięsistych liści ułożonych w efektowną rozetę.

Eszewerię można sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk w niedużych lub większych  doniczkach. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, odpowiednio dobierajamy styl doniczki. Świetnie wygląda zarówno w rustykalnej wiklinie, jak i prostych minimalistycznych doniczkach, wykonanych z ceramiki, szkła, betonu czy nawet w zwykłym słoiku, gdzie doskonale prezentuje swoje wdzięki.

Aby wzbogacić nieco kompozycję, warto spróbować połączenia naszego sukulenta oraz miniaturowych roślin cebulowych. Pomiędzy eszewerię posadzoną w rozstawie ok. 15-25 cm, można umieścić w ziemi po kilka cebulek szafirków, krokusów, czy miniaturowych żonkili, które za kilka tygodni wypuszczą liście i zakwitną, ożywiając naszą kompozycję dodatkowym kolorem.

Dodatkowy efekt kolorystyczny można wzmocnić poprzez zastosowanie dekoracyjnych szklanych kamyków, kolorowych żwirków czy białych otoczaków wysypanych lub ułożonych na podłożu pomiędzy roślinami. Różnorodność asortymentu jest ogromna i w tym względzie ogranicza nas jedynie wyobraźnia.Grube i mięsiste liście eszewerii znoszą farbowanie i choć w palecie barw tego gatunku jest na prawdę wiele kolorów, to dzięki specjalistycznym farbom w sprayu przeznaczonym do żywych kwiatów, możemy stworzyć kompozycję nie z tej ziemi.Eszeweria jako sukulent, czyli roślina przystosowana to niesprzyjających, a czasem wręcz ekstremalnych warunków panujących na stepach Ameryki Południowej -  skąd pochodzi, jest w stanie rosnąć nawet na skałach i szczytach, gdzie znajdują się minimalne fragmenty gleby. Dzięki czemu jest idealnym tworzywem to budowy tzw. mini-ogródków.


Aby stworzyć taki ogródek, należy do szlkanego naczynia wsypać kilkucentymetrową warstwę kamyków lub keramzytu (stanowią drenaż), następną warstwą jest  sproszkowany węgiel drzewny, i nieco podłoża dla sukulentów, następnie umieszamy w pojemniku rośliny i podlewamy umiarkowanie wodą. Niewielkie wymagania eszewerii względem podłoża to atut przy tworzeniu również nieco bardziej niecodziennych dekoracji np. ściany w ogrodzie lub mieszkaniu.

Ubieranie ścian w rośliny to najnowszy trend w architekturze krajobrazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu także i ty możesz przenieść szczyptę światowego, ogrodowego designu do swojego otoczenia.  I choć te żywe  cudeńka  wyglądają na niemożliwe do zrobienia przez  amatora to przy odrobinie wytrwałości, uruchamiając swoje techniczne zdolności i wyobraźnię – jest to jak najbardziej możliwe.

 

mgr inż. Patrycja Lipiec

Przeczytaj także:

Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.