Artykuły

Choinka cięta czy w doniczce?

Niebawem będziemy ubierać choinkę na święta. Już teraz warto zastanowić się, jaką wybrać. Czy lepsze będzie drzewko cięte, czy w doniczce? Czym najlepiej kierować się podczas jego wyboru, jakie są zalety i wady jednego i drugiego?
REKLAMA

Miłośnicy żywych drzewek mogą wybierać spośród choinek ciętych i w doniczce. Te ostatnie są droższe jednak ich zaletą jest wielosezonowość. Po okresie świątecznym możemy zasadzić drzewko w ogrodzie lub postawić je na tarasie. Upewnij się jednak, że drzewko, które kupujesz, było od samego początku uprawiane w pojemniku. Jest to o tyle ważne, że iglakom hodowanym w gruncie, a następnie przenoszonym do pojemnika, bardzo drastycznie przycina się korzenie, i mają one niewielkie szansę na późniejsze, ponowne przyjęcie się w gruncie. Godne polecenia na drzewka w doniczce są: świerk serbski, świerk kłujący lub jodła kaukaska.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                           Zobacz więcej zdjęć. Kliknij >>

Choinki w doniczce powinno kupować się na około 10 dni przed Wigilią. To okres, w których przygotowujemy ją do domowych warunków.  Przez pierwsze 7 dni należy przechowywać drzewko w temperaturze 5 st.C. Następnie na 2-3 dni przenieś je do pomieszczenia o temperaturze 10 st.C, a na końcu wnieś drzewko do mieszkania, gdzie nie powinno być cieplej niż 20 st.C.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jeżeli jednak zdecydujecie się na zakup drzewka ciętego, koniecznie zwróćcie uwagę na barwę igieł, długość czubka i ogólny kształt choinki. Ponieważ będzie ona stanowiła ozdobę przez kilka tygodni, jej gałązki powinny być gęste i symetryczne, igły błyszczące, a czubek krótki. Należy również zwrócić uwagę na świeżość drzewka, czyli na to, kiedy zostało ścięte. 

Można poznać po miejscu cięcia: jeżeli jest ono jasnobrązowe i dodatkowo widać na nim kropelki żywicy, świadczy to o tym, że choinka została ścięta 2–3 dni temu. Natomiast jeśli pień w miejscu, gdzie drzewko ścięto ma ciemnobrązowy kolor, to drzewko ścięto dużo wcześniej. Choinka świeża oczywiście postoi w naszym domu dłużej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Zanim wniesiemy do domu ciętą choinkę, nalezy ją zahartować przez około 1 dzień w chłodnym pomieszczeniu (np. piwnicy lub osłoniętej werandzie). W mieszkaniu ustawiamy drzewko w specjalnym stojaku, jak najdalej od źródła ciepła.

Jak dbać o drzewko świąteczne. Kliknij!

Na świąteczne drzewko doskonale nadaje się najpopularniejszy i niezbyt drogi świerk pospolity. Coraz bardziej cenione stają się także świerk srebrny i serbski. A jeżeli chcesz, aby żywa choinka na święta szczególnie długo utrzymywała igły - warto wybrać jodłę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                      Pomysł na choinkę, gdy w domu nie ma miejsca. Kliknij!

Przeczytaj również:

Oryginalne dekoracje choinkowe >>

Zewnętrzne dekoracje domu i ogrodu >>

TOP7 Najdziwniejsze choinki na świecie >>

Najlepsze pomysły na oryginalne choinki >>

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Najpiękniejsze świąteczne inspiracje. Kliknij i zobacz więcej zdjęć!

Najlepsze pomysły na oryginalne choinki. Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Choinka cięta czy w doniczce?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.