Sprzęt elektroniczny składa się z elementów nadających się do powtórnego użycia. Punkty w twoim mieście, w których można zostawić elektrośmieci z łatwością wygooglujesz, ale zanim to zrobisz rzuć okiem na proste sposoby ponownego ich wykorzystania.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Moda na rzeczy retro trwa w najlepsze. Wcale nie trzeba wydawać majątku w designerskich salonach, czy antykwariatach, aby wprowadzić do swojego mieszkania pomysłowe dodatki w klimacie dawnych lat. Warto odwiedzić strych, piwnicę, garaż i garderobę babci, może właśnie tam czekają na Ciebie skarby, prawdziwe perełki designu. Nie zniechęcaj się widząc bałagan, pogrzeb trochę, nawet jeśli nie znajdziesz nic inspirującego, to może chociaż odkurzysz ciepłe wspomnienia. Czasem by stworzyć coś niezwykłego wystarczy trochę śmieci, cierpliwości i pomysł, a oryginalne przedmioty wyczarujesz sam. Daj się zainspirować!
Minęły czasy, gdy telewizor czy monitor zajmował połowę blatu biurka, dziś niemal każdy wymienia te wielkie pudła, na ich młodszych, płaskich braci. Stare telewizory i monitory mogą nam dalej służyć, w zupełnie innej, niespodziewanej roli, np. legowiska dla naszego pupila- wystarczy wyciągnąć z niego całą elektronikę i zostawić puste pudło.
To jeszcze nie koniec, nie chcemy przecież skazać naszego zwierzaka na niewygody. Trzeba upewnić się, że w "pustym" telewizorze nie zostały żadne kable czy wystające części, które mogłyby zagrozić psiemu czy kociemu bezpieczeństwu. Szykując wersję ekskluzywną, nie zapomnijmy o wytapetowaniu czy pomalowaniu wewnętrznych ścian. Teraz już tylko wrzucić wygodną poduszkę i patrzeć na wdzięczne oczy czworonoga.
źródło: hauspanther.com
Telewizor może też służyć jako stolik kawowy, w tym wypadku przyda się złota rączka - może być własna, byle umiała przytwierdzić do pudła od telewizora nóżki. Warto też wyciąć dziurę w obudowie, tak by do środka mieściły się gazety, sezonowe dekoracje czy to co zazwyczaj trzymamy pod blatem stolika kawowego. Trzeba uważać żeby nóżki były przytwierdzone solidnie i równo. Stolik, z którego kawa zjeżdża na dywan, nigdy nie będzie fajnym meblem.
Zakręcone rzeczy wyczarujesz ze starej pralki. Jeśli posiadasz sprawną królową polskiego prania- Franię, możesz otworzyć małe spa. Zamiast proszku użyj soli i ziół, usiądź na podwyższeniu i zanurz nogi w ciepłej wirującej wodzie - oto przepis na drenaż limfatyczny prosto z mojej rodzinnej wioski. Możecie się śmiać, ale dziesiątki zadowolonych kobiet nie mogą się mylić!
Z wyrzucanej pralki warto zostawić sobie bęben - łatwo go zmienić w wygodny puf, abażur (wyjątkowo efektownie wygląda, gdy przez dziurki bębna przewleczemy kolorowe sznurki), donicę na kwiaty czy nawet grilla.
Spalone żarówki, po wyjęciu gwintu i żarnika mogą służyć za wazoniki na kwiaty czy ciekawą dekorację wiszącą. Mogą też dawać światło jako lampiony. Należy delikatnie odkręcić gwint, wyjąć żarnik i do pustej bańki wlać naftę. W gwincie zrobić niewielką dziurkę i przewlec przez nią bawełniany knot, którego dłuższy koniec będzie zamoczony w nafcie. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu lampionu przed przewróceniem. Zepsute żarówki energooszczędne lepiej oddać do specjalnych punktów i nie rozkładać ich na czynniki pierwsze.
Z lat szalonej młodości został Ci walkman? Nie musi zbierać kurzu w pudełku pamiątek. Po drobnej obróbce może służyć jako stylowa osłonka do iPoda. Słuchawki wkładane do uszu tzw. pchełki, osiągnęły mistrzostwo w plątaniu się i samoczynnym wiązaniu supełków. Podczas próby rozplątania ich nierzadko ulegają uszkodzeniu. Nie wyrzucaj ich! W kilka minut zamienisz je w bransoletkę lub brelok wiążąc je jak popularne bransoletki shamballa.
źródła: instructables.com, duitang.com
Sprzęty AGD mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Stara lodówka, dzięki dobrej izolacji, może stać się ogrodową skrzynią na lód. Można też zostawić z niej tylko drzwiczki i wykorzystać jako półki w małej kuchni. Oddając starą zmywarkę warto pozbawić ją wysuwanych szufladek na kółkach na naczynia- sprawdzą się jako pojemniki na różności, wsuwane pod łóżko lub kanapę.
Wyobraźnia jest nieograniczona, w przeciwieństwie do zasobów naszej planety. Zanim coś wyrzucisz pomyśl, czy nie możesz tego wykorzystać ponownie? Nadać nowy kształt, funkcję, sprawić że śmieć znów stanie się wartościowym przedmiotem? Małe zmiany tworzą duży efekt. Mogą być ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi, przerabianie to świetna zabawa, a przy okazji lekcja ekologii i oszczędności. Niezależnie od wieku bawcie się dobrze!
Emilia Pyrz Deccoria.pl