Artykuły

Eliksiry miłosne z kwiatów

Wielu ludzi ciągle wierzy w przesądy. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są różnego rodzaju zabobony – pozytywne, dobre wróżby (jak np. spotkanie z kominiarzem) i negatywne, wróżące nieszczęście a czasem śmierć (jak np. stłuczenie lustra). Wierzenia w konsekwencje przesądnych zdarzeń najczęściej są pozbawione racjonalnych podstaw i trudne do weryfikacji. Z pewnością spotkaliście się z niejednym z nich.

REKLAMA

fot. Pixabay.com

Przesądy są pozostałością dawnego systemu wierzeń, uważanego za przestarzałe formy magii. Ciekawe jest to, że w dobie XXI wieku ludzie często stosują je w życiu codziennym – bez zastanowienia - „na wszelki wypadek”. Tym razem wybraliśmy dla Was najciekawsze zabobony dotyczące kwiatów. 

Magnolia – za czasów medycyny ludowej leczono nią gorączkę, choroby skóry i uzależnienie od nikotyny. W sztuce magicznej kwiaty magnolii służyły do rzucania czarów miłosnych – aby kochanek lub mąż pozostał wierny, należało włożyć kwiaty pod jego łóżko.

Zobacz więcej zdjęć

Konwalia – była używana w tworzeniu zaklęć miłosnych. Kobieta, która otrzymała konwalie od mężczyzny musiała się w nim zakochać.

Wrzos – posadzony w domu lub w ogrodzie przynosi nieszczęście, chorobę i śmierć. Jeśli wrzos znajdzie się w wiązance ślubnej – małżeństwo będzie krótkie i nieszczęśliwe. Zazdrosne kobiety, często potajemnie wkładały wrzosy w bukiety ślubne swoich rywalek.

Żonkile – te kwiaty należy dawać wyłącznie w bukiecie. Zerwanie i ofiarowanie jednego kwiatka kobiecie lub mężczyźnie przynosi nieszczęście.

Zobacz więcej zdjęć

Fiołki – jeśli zakwitną wcześniej niż powinny oznacza to śmierć luz zarazę. Dawniej noszono je wokół szyi – co miało chronić przez alkoholizmem. Na początku XX wieku fiołki były lekarstwem na raka – wywarem z listków fiołków nasączano opatrunki i przykładano do chorego miejsca. Stosowano je również do wyrobu eliksiru miłości. 

Bez (zwłaszcza biały) – nie należy przynosić go do domu, bo przynosi nieszczęście i zapowiada śmierć. W Anglii złą wróżbą jest znalezienie kwiatu bzu o pięciu płatkach.  

Przebiśnieg – w niektórych krajach uważa się, że przynosi nieszczęście do domu. Pojedynczy przebiśnieg zapowiada śmierć. Co więcej - nie należy przynosić go chorej osobie, bo przedłuży jej chorobę.

Czterolistna koniczyna – zagwarantuje nam szczęście, ale tylko, gdy oddamy ją innej osobie. Jeśli zatrzymamy ją dla siebie, nie będziemy mieć szczęścia w miłości.

Paprocie – dawniej uważano, że zawsze powinno się mieć je w ogrodzie lub w domu (żywe, lub zasuszone pod dywanem). Paprocie odpędzają złe duchy, oraz potrafią odpędzić śmierć z domu. 

Zobacz więcej zdjęć

Chabry – wierzono, że mężczyzna chcący uwieść i poślubić kobietę musi nosić kwiaty chabru w kieszeni. 

Co sądzicie o przesądach? Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w nie wierzymy? A może znacie jeszcze inne ciekawe zabobony, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie?

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Eliksiry miłosne z kwiatów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.