Artykuły

Z jakim zwierzątkiem się zaprzyjaźnisz?

Najpopularniejsze zwierzątka do domu to psy i koty, które towarzyszą człowiekowi od tysiącleci. Obecnie bardzo popularne są też rybki akwariowe, papużki, żółwie oraz gryzonie (np. szczury, chomiki czy szynszyle). Do domów wkraczają jeże, kangury, pająki i egzotyczne gady. Zanim jednak zaprosimy pod swój dach nowego przyjaciela, warto porządnie się nad tym zastanowić. Zwierzę to nie nowa lampa, którą można oddać przyjaciółce lub wyrzucić. Przeczytajcie nasze wskazówki, jak dopasować pupila do swojego charakteru i możliwości.
REKLAMA

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście bliższych kontaktów ze zwierzętami, warto wykonać testy u alergologa, aby nie okazało się, że mamy uczulenie na nowego domownika! Kontakt ze zwierzętami jest polecany dzieciom, zwłaszcza jedynakom. Uczy odpowiedzialności za pupila, wymaga poświęceń, ale daje też poczucie bezpieczeństwa. Dobrymi towarzyszami dziecięcych zabaw będą psy. W epoce siedzenia przed komputerem, spacery z psem zapewnią dziecku dużą dawkę ruchu i pozytywnej energii. Kot z pewnością nauczy poszanowania swojej niezależności, a w chwilach smutku czy w chorobie, z pewnością przyjdzie Cię pocieszyć. Obserwowanie rybek zapewni Ci relaks po ciężkim dniu pracy. Poniżej prześledzimy plusy i minusy najpopularniejszych zwierzątek domowych.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Pies
Najlepszy przyjaciel człowieka. Zanim przygarniemy uroczego szczeniaczka, zastanówmy się, jakiej wielkości pies z niego wyrośnie i czy na pewno zmieści się w naszym mieszkaniu. W najlepszej sytuacji są właściciele domków jednorodzinnych z kawałkiem ogródka. Mogą
sobie pozwolić na psa dowolnej rasy. Mieszkańcy małych mieszkań i kawalerek muszą zadowolić się mniejszymi czworonogami. Pamiętajmy, że nasi przyjaciele potrzebują spacerów. Niektóre rasy mają ściśle określone wymagania żywieniowe. Trzeba pamiętać o wizytach u weterynarza i szczepieniach. Ważne jest  przygotowanie wygodnego legowiska.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Pies potrzebuje bliskości i zabawy. Jeśli więc po długim dniu pracy wracamy i marzymy o ciepłym łóżku, z pewnością nie zgramy się z czworonogiem, który będzie tylko czekał aż wrócisz i zabierzesz go na spacer. Jeśli nie masz pewności czy podołasz opiece nad pieskiem, możesz zacząć od opieki nad pupilem przyjaciół, którzy akurat wyjechali na urlop. Możesz też, zwrócić się do najbliższego schroniska i zacząć od wolontariatu.


Fot. Psy wymagają dużo uwagi. Będą idealnymi towarzyszami dla osób aktywnych fizycznie. Jeśli kupujemy szczeniaka, warto zaopatrzyć się w specjalistyczną litereturę, która pomoże nam go wychować na wiernego i posłusznego psa.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Kot
Koty chodzą swoimi ścieżkami. Mogą wydawać się nieco zarozumiałe i złośliwe, ale tak naprawdę to czułe i potrzebujące bliskości zwierzaki. Będą dobrym towarzyszem dla osób ceniących sobie wieczory z książką na kanapie. One też je uwielbiają! Lubią oglądać telewizor i biegać za laserowym punkcikiem, łasić się do nóg i być głaskane. Potrafią rozbawić do łez. Nie potrzebują spacerów, ale trzeba pamiętać o częstym czyszczeniu ich kuwety, bo w ramach protestu mogą zacząć załatwiać swoje potrzeby w twoich butach.Fot. Dla kotów można kupić piękne legowiska, ale prawdopodobnie i tak będą wolały wypoczywać na twoim łóżku.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Koty lubią wdrapywać się na szafki i skakać. Istnieje więc ryzyko zniszczenia różnych przedmiotów. Warto to wziąć pod uwagę, jeżeli kolekcjonujemy kryształowe figurki. Jeśli chcemy zamieszkać z kotkiem, zainwestuj w specjalny domek z kilkoma poziomami. Podczas naszej nieobecności będzie mógł się w nim bawić. Wybierając milusińskiego dla dziecka, musimy zwrócić uwagę na jego charakter. Jedne koty są w stanie wiele wybaczyć dzieciom, które ciągną je za ogon i sierść, inne mogą reagować agresywnie i w odwecie podrapać malucha. Jeszcze inne będą uciekać przed dziećmi, nie pozwalając się głaskać. Trzeba pamiętać, że kot zawsze musi mieć  miseczkę z czystą wodą. Nie zapomnijmy też o misce na jedzenie.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Gryzonie
To odpowiednie zwierzaki dla osób, które mają mało miejsca w domu. Wystarczy im klatka dostosowana do ich wzrostu i potrzeb. Świnki morskie i chomiki potrzebują  domku, miseczki na jedzenie i poidełka oraz karuzeli, na której będą mogły poćwiczyć. Świnki morskie najczęściej potrzebują towarzystwa, dlatego lepiej kupić co najmniej dwie. Nie będzie im się nudzić w samotności, a obserwacja ich zabaw z pewnością nas rozbawi. To dobre zwierzątka dla starszych dzieci, które będą umiały wymienić im trociny w klatce, uzupełnić poidełka oraz miseczki na jedzenie.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Króliki również nie potrzebują dużo przestrzeni. Trzeba wypuszczać je z klatki na minimum 4 godziny dziennie. Musimy przy tym uważać, gdyż mogą one przegryzać kable. Na ogół nie lubią gdy wkłada  się ręce do klatki. Bardzo przywiązują się do właściciela. Cieszą się gdy wraca do domu, czego objawem może być gryzienie nogawek i zgrzytanie ząbkami. Nie nadają się dla małych dzieci, gdyż mogą je dotkliwie pogryźć. Ponadto często lubią się chować i nie zawsze lubią być głaskane.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Żółwie
Potrzebują dużego terrarium, które jak najbardziej będzie przypominać ich naturalne środowisko życia. Trzeba dbać o odpowiednią dietę, temperaturę powietrza , wilgoć i promieniowanie UV. Terrarium powinno stać w spokojnym miejscu, inaczej żółw będzie zestresowany. Żółwie pustynne powinny mieć dostęp do naczynia ze świeżą, czystą wodą, natomista żółwie wodne możliwość popływania w terrarium. Opieka nad żółwiami jest bardzo wymagająca. Dzieci raczej nie poradzą sobie same. Ponadto to zwierzęta powolne, co ogranicza możliwości zabawy z dzieckiem.  Wbrew niektórym opiniom, żółwie nie powinny być wypuszczane na spacery po domu.


Fot. Żółwie to trudne w opiece stworzenia. Wymagają wiele zaangażowania. Będą dobrym podopiecznym dla dzieci o cierpliwym i spokojnym usposobieniu.

Ptaki
Papużki i kanarki to weseli towarzysze, którzy swoim ćwierkaniem potrafią rozjaśnić nawet ponury dzień.  Jeśli mamy mało czasu na rozmowy z nimi wystarczy zakupić im towarzysza, jednak wtedy nie dadzą się tak łatwo oswoić. Nie lubią zmiany miejsca, dlatego zaraz po przyniesieniu do nowego lokum mogą być bardzo zestresowane. Klatkę dla ptaszka trzeba przygotować wcześniej, zanim zwierzę trafi do naszego domu. Musi się w niej znaleźć poidełko i jedzenie. Jako podłoże może służyć piasek. Musi być dosyć często wymieniany, jednak najczęściej konstrukcje klatek pozwalają na szybką i bezproblemową wymianę podłoża. Przyda się też zadaszony domek kąpielowy- zwłaszcza kanarki chętnie korzystają z tej atrakcji. Konieczne są też żerdki, na których ptaszek może przesiadywać.


Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ptaki sprawdzą się jako pupile dla dzieci. Wyjątkową radość sprawia ich podglądanie lub uczenie mówienia. Bardzo szybko przywiązują się do właściciela, nieraz siadają mu na palcu. Można je wtedy delikatnie pogładzić po piórkach. Są wrażliwe na zapachy, lepiej więc nie kupować ich, jeśli palimy papierosy w domu. Nie powinny stać w kuchni, łazience oraz na parapecie, gdyż mogą się przestraszyć ptaków za oknem.


Fot. Kanarki są cenione ze względu na piękne żółte upierzenie i dźwięczny śpiew. Bardziej rozśpiewne są samce, więc jeśli obawiamy się, że ćwierkanie będzie nas denerwować lepiej wybrać samiczkę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rybki
U tych, którzy niemal nie mają czasu na opiekę nad zwierzętami, sprawdzą się rybki. W dobrze zaopatrzonym akwarium, ze sprawną grzałką i filtrem wody nie trzeba robić niemal nic, oprócz karmienia. Raz na jakiś czas, trzeba wymienić rybkom wodę. Z opieką nad rybkami świetnie poradzą sobie dzieci. Trzeba jednak pilnować, by nie przekarmiały rybek. Na ogół bardzo lubią one wsypywać karmę do akwarium i patrzeć jak ryby się o nią biją. W akwarium powinno znajdować się podłoże np. z kamyczków oraz miejsce gdzie będą mogły się ukryć. Lepiej wybierać kwadratowe akwaria, niż te w kształcie kuli. W kulach najczęściej nie można montować filtrów wody i grzałek. Obserwowanie rybek działa bardzo relaksująco, zmniejsza napięcie w mięśniach i łagodzi objawy przewlekłego stresu. Dodatkowo, akwarium może być ciekawym elementem dekoracyjnym we wnętrzu.

Fot. Akwaria wygladają nieraz jak dzieła sztuki. Mogą być mocnym akcentem we wnętrzu i skupiać na sobie uwagę gości. Jeśli nie mamy artystycznej duszy, urządzenie akwarium możemy zlecić profesjonalistom, którzy wyczarują w nim bajkowe światy.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Jeśli planujecie zakup zwierzaka, nie kojarzonego dotychczas ze zwierzęciem domowym, jak np. jeż czy kangur, warto poważnie to przemyśleć. W przypadku egzotycznych zwierząt, możemy mieć problemy z dostępem do odpowiedniego pożywienia. Dla rzadkich gatunków ciężko znaleźć weterynarza, który zgodzi się leczyć pupila. Możemy mieć również trudnośći z dostępem do informacji jak zapewnić mu opytmalne warunki życiowe.

Emilia Pyrz  Deccoria.pl

 

Zobacz również:

Jak pielęgnować irysy ogrodowe?

Jak sprytnie schować kable?

Elektrośmieci. Daj im drugą szansę!

Aranżacja pokoju dla studenta - wyzwanie czy przyjemność?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

anavuk

Ten artykuł to chyba żart!?? Czy autorka wie, że w Polsce jest ponad 100 000 bezdomnych psów, które umierają w betonowych klatkach - od szczeniaków po staruszki? Do tego dochodzą koty i inne zwierzęta, które słuzyły ludziom jako chwilowe fanaberie pod kolor mieszkania lub jako zabawka dla dzieci, często właśnie pod wpływem takich artykułów "dziennikarzy" oderwanych od rzeczywistości. Dramat.

okonek

dziecku to sie kupuje pluszowego misia

REKLAMA
absolut

Kupowanie zwierząt dla dzieci to OKROPIEŃSTWO

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Z jakim zwierzątkiem się zaprzyjaźnisz?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.